پسر شهرام‌ناظری:می‌خواهم با موسیقی انقلابی عاشقانه به‌پا کنم

پسر شهرام‌ناظری:می‌خواهم با موسیقی انقلابی عاشقانه به‌پا کنم

سپتامبر 20, 2019 0 By edame
حافظ ناظری بچه شهرام ناظری

حافظ ناظری بچه شهرام ناظری استاد موسیقی ایرونی که دو آلبومش «نگفته» و «بعد یازدهم» در بالاترین جایگاه پرفروش های آمریکا قرار داره از اینکه صداش در جهان شنیده می شه بیان خوشحالی می کنه و می گوید این موفقیت واسه ایرانه نه فقط واسه اون.

به گزارش آلامتو به نقل از مهر، حافظ ناظری که در سن نوزده سالگی واسه تحصیل در رشته موسیقی به نیویورک رفت، می دونست که می خواهد کارای بزرگ انجام بده. حالا یه دهه بعد، این آهنگ ساز سنتی ایرونی با آلبومی پرفروش که شامل همکاری با ۳۸ موسیقی دان برنده جایزه گرمی می شه در بالاترین جایگاه قرار گرفته.

ناظری می گوید: من ایران رو به امید ساخت موسیقی ای ترک کردم که بتونه با تموم جهان رابطه برقرار کنه و بُعد دیگری از فرهنگ و تاریخ کشورم رو نشون بده. من به این امید به نیویورک آمدم که بتونم دو فرهنگ رو با هم باهم کنم و محصولی جدید تولید کنم که دیگه نه شرقی است و نه غربی.

به نظر می رسد اون در راه به تحقق رسوندن این هدف خود موفق بوده. آلبوم اول ناظری که «نگفته: پروژه سمفونی مولانا» اسمشه، دوبار به رتبه اول بیلبورد موسیقی سنتی آمریکا رسید که اولین باریه که یه ایرونی موفق به انجام این کار می شه. ناظری گفت: وقتی که شماره یه باشی معنی اش اینه که دنیا حالا داره به صدایت گوش می کنه. این افتخاری فوق العاده واسه منه، اما احساس می کنم که این به تنهایی درباره من نیس. این موفقیت واسه ایرانه، نه واسه من.

حافظ ناظری (پسر شهرام ناظری) می گوید هنگام بزرگ شدن در ایران، بسیار خوش شانس بود که در خونواده ای که ریشه های قوی موسیقایی داشت به دنیا اومد. اون گفت: من این فرصت رو داشتم که در خونه ای بزرگ شوم که طوری مرکز تموم موسیقی دانان، شاعران و فیلسوفان بزرگ بود و سازه های موسیقی اسباب بازی های من بودن.

شهرام ناظری، پدر حافظ که همراه پسرش در آلبوم اون هم همکاری داره، یکی از معروف ترین و دوست داشتنی ترین موسیقی دانان سنتی ایرانه و به گفته خود ناظری یکی از بزرگترین معلمان اونه. اون می گوید: لحن صدای بابام و مدل خوندن اون بسیار خاصه. اون ۴۰ سال پیش و با به کار گیری اشعار مولانا در موسیقی سنتی ایرونی واسه اولین بار، خیلی از قوانین خوانندگی ایرونی رو شکست و سبک خود رو به وجود آورد.

این گزارش اضافه می کنه: آثار مولانا شاعر و فیلسوف قرن سیزدهم، تا کنون به خیلی از زبون های زنده دنیا ترجمه شده و از خیلی از مرزهای نژادی و جغرافیایی بالاتر رفته. خیلی از اشعار اون روی عشق و مخصوصا عشق الهی تمرکز می کنن و واسه ناظری، مانند پدرش، این عشق در بیان موسیقی خونه خود رو پیدا می کنه.

اون می گوید: به نظر من موسیقی صدای دنیاس. موسیقی این قدرت رو داره که وارد قلب آدم شه. اگه واقعا موسیقی رو بشنوین، مهم نیس که چی باشه، با شما رابطه برقرار می کنه و بدون توجه به اینکه چه پیش زمینه ای داشته اید و یا واسه چه دین و آیینی هستین، اون رو دوست دارید. من می خواهم انقلابی با موسیقی به پا کنم، انقلابی با عشق نه هرج و مرج و خون ریزی. قدرت بزرگ دیگری هم در دنیا هست که قدرت عشق و موسیقیه و من دوست دارم این قدرت، صدای ما در عصر امروزی باشه.

noindex خبرگزاری مهر