پل بندرگاه سیدنی استرالیا

پل بندرگاه سیدنی استرالیا

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

سیدنی معمولاً با خونه اپرایش مشهوره اما جالبه بدونین که پل بندرگاه، محبوب ترین جاذبه گردشگری سیدنی و حتی استرالیاست.

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ پل بندر سیدنی ( Sydney Harbour Bridge) با ۱.۱۴۹ متر طول و ۴۹ متر عرض تا سال ۱۹۶۷، بلندترین سازه شهر سیدنی بوده و در ۸۰۰ متری مرکز شهر قرار داره. با احتساب ارتفاع بالاترین قسمت پل از سطح آب (۱۳۴متر) پل بندگاه مرتفع ترین پل قوسی فولادی در دنیا هستش و براساس کتاب رکوردهای گینس، پهن ترین پل و در واقع پنجمین پل قوسی طویل پس از دو پل در چین و دو پل در ایالات متحده س. هر ساله گردشگران زیادی واسه بازدید و حتی بالارفتن از قوس پل بندر سیدنی مبادرت به خرید تور سیدنی می کنن.

ساخت این پل رو مهندسین استرالیایی به نام جون جاب کرو بردفیلد در سال ۱۹۱۲، روی بندری میان منطقه تجاری سیدنی و ساحل شمالی شروع کرد و در سال ۱۹۳۲ به استفاده رسید. هدف اولیه ساخت این پل رابطه بین ساحل شمالی و جنوبی بود. این پل ۲ راه مخصوص قطار، ۲ راه پیاده روی و دوچرخه سواری و ۸ راه اتومبیل داره. ۴ برج سنگی هم، از جنس گرانیت و به ارتفاع ۸۹ متر، در دو انتهای پل قرار دارن که در جریان ساخت اون، به خاطر زیبایی بیشتر به اون اضافه شدن، اما حالا محلی واسه تشکیل نمایشگاههای محلی هستن و در واقع هر کدوم از اونا طوری استفاده می شه. ۲ برجی که در انتهای شمالی قرار گرفتن، دریچه هایی دارن که دود تونل بندگاه سیدنی از اونا خارج می شه، برج جنوب غربی در اختیار اداره ترافیک و جاده های نیوساوث ولزه و برج جنوب شرقی، موزه و مرکز گردشگری داره. در انتهای جنوب شرقی پل هم بخشی قرار گرفته که ۲۰۰ پل داره و از بالای اون میشه دید ۳۶۰ درجه به دور و بر داشت. طبقه اول این قسمت به برگزاری نمایشگاه هایی در مورد چگونگی ساخت پل اختصاص داره و هم اینکه یه سری از اشیا موزه اصلی بردفیلد در اون نگهداری می شه و در طبقه دوم مدلی از محور مرکزی بزرگی که واسه اتصال دو قوس پل استفاده شده، به نمایش گذاشته شده. هم اینکه در سمت شرقی و غربی این طبقه، ۲ تراس قرار داره که از اونا میشه شهر رو تماشا کرد. در زبون محاوره، مردم این پل رو چوب لباسی (Ciathanger) می گن که دلیل اون شکل ظاهری پله.

تجربه عجیب بالارفتن از پل بندر سیدنی

sydney

در سال ۱۹۸۹ پائول کیو در حال سازمان دهی صعود بر طاق پل بندر سیدنی بود. این اتفاق به حدی موفقیت آمیز بود که به دنبال اون به افراد دیگه هم اجازه صعود داده شد. افراد کمی تونستن رقابت عجیبی رو که این ایده واسه بنیان گذار و رئیس هیئت مدیره به وجود آورده بود، تصور کنن. رویای کیو این بود که از چند سال تجربه در مورد همکاری با نهادهای دولتی محلی و ایالتی، انجمنا و هزاران متخصص در زمینه های امنیتی، تدارکات، رسانه ها، میراث فرهنگی و مسائل حفاظت از محیط زیست استفاده کنه. بعضی از مواقع کیو تنها کسی بود که این رویا رو از یاد نمیبرد. دیدگاه اون، تعهد، صبر و مهارتای کارآفرینی و هم ساخت بریج کلایمب نقش زیادی داشتن.

۹ سال بعد، در یکم اکتبر ۱۹۹۸ بالا رفتن از پل (Bridge Climb) به طور رسمی گشایش شد و در آگوست ۲۰۰۶ با فروش ۱ میلیون و ۷۵۰ هزار بلیت و ۳۶۰ هزار کارت هدیه، به بزرگترین جاذبه گردشگری در استرالیا تبدیل شد. تخمین زده شده بریج کلایمب تجارتیه که ساعتی ۸۰۰۰ دلار درآمد داره و ۱۲ ساعت از روز و ۳۶۳ روز از سال رو فعالیت می کنه. این شرکت گروه های کوچیکی از گردشگران رو به بلندترین بخش پل که ارتفاعش از سطح دریا ۱۳۴ متره، می بره. این تجربه فرصت قدم زدن روی پل و بالا رفتن از نردبانا و پله ها رو جفت و جور می کنه، درحالیکه صعودگران آموزش دیده توضیح کاملی از گذشته سیدنی و پل بندرگاهی رو به گردشگران ارائه میدن. گردشگران می تونن هر وقتی از روز رو واسه صعود انتخاب کنن و از منظره ۳۶۰ درجه و کامل یکی از بندرهای جهان لذت ببرن. بیشتر از ۳ میلیون بازدید کننده از ۱۳۷ کشور دنیا از پل بندر سیدنی دیدن کردن.

۲۸٪ از بازدیدکنندگان افراد بومی همون شهر، ۱۷٪ از بازدیدکنندگان داخلی همون کشور و ۵۵٪ از بازدیدکنندگان بین المللی هستن و تخمین زده شده که ۴۰۰۰ زوج روی این پل با هم نامزد شدن. افراد مشهوری مانند ویل اسمیت، رابرت دنیرو، مت دیمون، نیکول کیدمن، کایلی مینوگ، جاستین تیمبر لیک، کامرون دیاز و اپرا وینفری همه از این پل صعود کردن. از اون جا که ایمنی اولین اولویت بریج کلایمبه، از همه گردشگران تست تنفس گرفته می شه (درصد الکل موجود در خون هم باید کمتر از ۰۵/۰٪ باشه) و تموم بازدیدکنندگان باید یه فرم تأییدیه پزشکی رو واسه توافق با شرایط و مفاد بریج کلایمب امضا کنن. همراه داشتن هر گونه وسیله شخصی روی پل مجاز نیس و گردشگران باید از یه دستگاه فلزیاب عبور کنن. پل نوردی در تموم اوقات حتی شبا برگزار می شه. ادما از سمت شرقی پل بالا می رن و در کل بالا و پایین رفتن از پل حدود سه ساعت و نیم زمان میبره و فقط در بالای اون میشه عکس ورداری کرد. برگزاری جشنا و آتیش بازیای جور واجور، مانند جشن سال نو و جشنای ملی، روی این پل هم یکی دیگه از عوامل جذب گردشگر به سیدنیه.

بریج کلایمب مقامای زیادی رو به دست آورده که نشون دهنده تأثیریه که شرکت از شروع کارش بر صنعت گردشگری داشته. این مقاما شامل کسب مقام «بزرگترین جاذبه گردشگری» در مراسم اهدای جوائز نیو ولز جنوبی واسه چهارمین بار، به دلیل برتری در کاره. پائول کیو جایزه «بهترین کارآفرین ملی» مراسم اهدای جوائز ارنست و یانگ در سال ۲۰۰۱ و جایزه مراسم «قهرمانان صنعت گردشگری استرالیا» رو در سال ۲۰۰۲/۲۰۰۳ از اون خود کرد. هنگام شروع این پروژه، پائول کیو در تجارت تازه کار نبود. اون در سال ۱۹۷۴، پس از کار بازاریابی در شرکت بی ان دی رول ای دور، در حالیکه تنها ۲۹ سال داشت، گروه آمبر رو تأسیس کرد. آمبر به بزرگترین شرکت خرده فروش کاشی و سنگفرش در استرالیا تبدیل شد که ۱۷ فروشگاه داره. پس از گذشت ۲۲ سال، در سال ۱۹۹۶ کیو از راه فروش شرکت آمبر به یه شرکت دیگه، سود بهره صددرصدی شرکت آمبر رو به کارکنان اون شرکت فروخت.

پل بندرگاهی سیدنی ارزش زیادی واسه کیو داره. پدر زن اون در تاریخ ۲۰ مارس ۱۹۳۲ اولین بلیت قطاری رو که واسه عبور از پل به عموم فروخته می شد، خرید. این بلیت، بلیت شماره ۰۰۰۱ از ایستگاه میلسون به مقصد ایستگاه وینیارد بود. کیو که این بلیت قطار رو نگه داشته (البته این تنها یه مورد از مجموعه ۵۰۰ عددی از یادگاری هاییه که اون از پل بندرگاهی سیدنی داره) هیچ وقت مهم بودن این پل یا تأثیراتی رو که بر زندگی اون داشته، فراموش نمیکنه.

شکل های جور واجور ویزاهای استرالیا

شرایط تحصیل در استرالیا با صبا پلن

الی گشت تور استرالیا