پنج نکته جالب از زندگی استیون هاوکینگ

پنج نکته جالب از زندگی استیون هاوکینگ

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

استیون هاوکینگ

بی شک نام استیون هاوکینگ در کنار نام آلبرت انیشتین تا قرن ها در مباحث علمی مطرح می شه. اون یکی از بزرگترین نوابغ فیزیک تموم دوران است. زندگی اون جزئیات جالبی داره که به احتمال فراوون نمی دونین.

به گزارش فرادید، هاوکینگ تونسته با کمک کتاب های بی نظیرش چون «جهان در پوست گردو» مسائل عمیق نجومی رو در اختیار مردم عادی بذاره. جایگاه مباحث مطرح شده از طرف هاوکینگ در کنار مباحث دیگه بزرگان علم فیزیکه.

زندگی یه نخبه اما همیشه هم در بالاترین درجه نیس. در ادامه با پنج نکته از زندگی هاوکینگ آشنا میشین.

۱. نمرات اون در امتحانات مدرسه متوسط بود

اگه هاوکینگ امروز در مورد مسائل فیزیک صحبت کنه، بی شک ما نصف حرف هاش رو متوجه نمی شیم، اما زمونه ای که اون در مدرسه درس می خواند، نمراتش در بهترین حالت در حد متوسط بود! اما حالا خوبیش اینه معلم هاش تونستن استعداد استیون رو بفهمن و اون رو واسه آزمون بورسیه دانشگاه آکسفورد آماده کنن. نمره اون در اون آزمون خیره کننده بود.

۲. اعضای خونواده استیون کمی عجیب بودن!

والدین استیون فقیر بودن، اما در خونه ای تقریبا بزرگ و به هم ریخته زندگی می کردن. اتومبیل اون ها یکی از تاکسی های اوراقی لندن بود. همه اون ها در سکوت کامل شام می خوردند، چون هنگام غذا خوردن کتاب هم می خوندن. اون ها در زیرزمین خونه شون زنبور نگه می داشتن و حتی در گلخانه مشغول آتیش بازی می شدن.

۳. موفقیت اون پس از تشخیص مریضی اش بدست اومد

هاوکینگ قبل از اینکه مریضی اش تشخیص داده شه، علم آموز متعهدی نبود. اون در اون دوران تنها روزی یه ساعت درس می خواند. اون در جایی گفته: «قبل از اینکه مریضی ام تشخیص داده شه، از زندگی خسته شده بودم.» خبر تشخیص مریضی دلیل شد تا هاوکینگ سال های باقیمونده ی عمرش رو صرف تحقیق و تحقیق کنه.

 انیشتین و هاوکینگ

هاوکینگ و انیشتین در گروه نوابغ فیزیک تموم دوران هستن

۴. اون می گوید سفر در زمان ممکنه

هاوکینگ از اعلام نظرات احساسی و غیرعادی در روبرو شدن با علم فیزیک و کیهان شناسی ترسی نداره. اون گفته که آدم ها روزی می تونن در سیاره ای دیگه سکنی گزینند و حتی سفر در زمان هم شدنیه. البته هاوکینگ در بحث سفر در زمان فقط به اعلام نظر اکتفا نکرده و سه نظریه ی کلی در این رابطه رو هم مطرح کرده.

۵. اون از قدرت هوش مصنوعی باخبره

انقلابی از جنس ربات یکی از اتفاقات عادی داستان های علمی – تخیلیه، اما هاوکینگ عقیده داره که این اتفاق به طور کامل محتمله. هاوکینگ حتی به پیشرفت دهندگان هوش مصنوعی اخطار داده که مراقب مسائل جانبی گسترش هوش مصنوعی باشن. اون در مورد هوش مصنوعی اینجور می گوید: «هوش مصنوعی می تونه بزرگترین اتفاق تاریخ بشر بشد، و البته آخرین.»

پیشنهاد استیون هاوکینگ به دپرس ها

دختری ۱۲ ساله با ضریب هوشی ۱۶۲ / بالاتر از انیشتین و هاوکینگ

استیون هاوکینگ دانستنی