پنج درس آموزنده از امام باقر(ع)

پنج درس آموزنده از امام باقر(ع)

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

امام باقر(ع) شکافنده علوم و آداب زندگی بود. در این کوتاه فقط به پنج درس آموزنده اکتفا کردیم.

 

۱ – امام جعفر صادق علیه السلام حکایت کنه:

روزى بابام – امام محمّد باقر علیه السلام – فرمود: به خدا قسم، بعضى روش هائى رو چون : در آغوش گرفتن ، روى زانو نشاندن ، بوسیدن و اعلام محبّت و مهربانى کردن ، که نسبت به بعضى از فرزندانم انجام مى دهم .

با این که مى دانم شایسته اون محبّتا نیستن؛ بلکه دیگرى شایسته و مستحقّ اون مهربانىا و محبّتا هستش .

این برخورد برابر من با اونا به خاطر اون هستش که چیزی که برادران حضرت یوسف علیه السلام با وى انجام دادن، در بین فرزندان من واقع نشه.

و خدا حکیم داستان حضرت یوسف علیه السلام رو به عنوان درس و تنبیه گفته تا اون که حسادت و کینه در خونواده ها و جامعه ما نباشه و چیزی که بر سر یوسف علیه السلام اومد، بر فرزندان و برادران ما نیاد.(۱)

۲ – هم اینکه حضرت صادق آل محمّد صلوات اللّه علیهم حکایت فرمود: روزى شخصى پیش بابام ، امام محمّد باقر علیه السلام اومد، بابام از اون سؤال کرد: ازدواج کرده اى؟

اون شخص گفت : خیر.

بابام فرمود: من دنیا و چیزی که رو که در اون هستش ، دوست ندارم اگه یه شب رو بدون همسر باشم ؛ بدون که عظمت و فضیلت اون به قدرىه که دو رکعت نماز شخص متأهّل افضله از یه شبونه روز عبادت و روزه یه فرد مجرّد.

و پس از اون بابام ، مبلغ هفتصد دینار به اون شخص داد و فرمود: با این پول ازدواج نما و توجّه داشته باش که رسول خدا صلى الله علیه و آله مى فرماید: همسرى انتخاب کنین که هم شأن خودتون باشه که در پیشرفت روزى به درد بخور مى باشه.(۲)

۳ – روزى داداش امام محمّد باقر علیه السلام به همراه بعضى از دوستانش وارد منزل اون حضرت شدن، همین که نشستند، امام علیه السلام فرمود: براى هر چیزى حدّ و مرزى هست و بعد سفره غذا چیده شد.

یکى از افراد گفت : یا ابن رسول اللّه ! براى این سفره هم حدّ و حدودى هست؟

حضرت فرمود: بلى .

افراد سؤال کردن: اون چیه ؟

حضرت فرمود: اون که هنگام شروع (بسم اللّه الرّحمن الرّحیم ) بگوئى ؛ و چون خواستن سفره رو جمع کنن (الحمدللّه) بگوئى ؛ و دیگه اون که هرکی از چیزی که جلویش نهاده ان استفاده کنه و چشم به جلوى بقیه نیندازد.(۳)

۴ – یکى از اصحاب امام محمّد باقر علیه السلام که در کوفه ، مکتبِ قرآن داشت و زنان رو هم آموزش مى داد، روزى با یکى از زنان شاگرد خود شوخى لفظى کرد.

پس از گذشت چند روزى از این جریان ، در مدینه منوّره به ملاقات اون حضرت اومد.

و چون وارد منزل حضرت گردید، امام علیه السلام با تندى و خشم با اون مواجه شد و فرمود: هر که در خلوت مرتکب گناهى شه، از عقاب و قهر خدا متعال در امان نیس؛ و بعد اضافه کرد: به اون زن چه گفتى ؟

اون شخص از روى شرمسارى و خجالت در حالت سکوت ، با دست هاش ، صورت خود رو پوشاند؛ و اون گاه حضرت به اون فرمود: دیگه اینجور نکن و از کردار خود توبه نما.(۴)

۵ – امام جعفر صادق علیه السلام فرمود:

از بابام ، حضرت ابوجعفر، باقرالعلوم علیه السلام شنیدم ، که مى فرمود: من در منزل از غلامان خود و هم از اهل منزل مشکلات و سختى هایى رو تحمّل مى کنم که از حَنظَل – هندوانه ابوجهل – تلخ تر و بدتر مى باشه.

و بعد حضرت فرمود: هر که در مقابل مشکلات و حرف هاى نابجاى اهل منزل صبر و تحمّل کنه، ثواب روزه دار و شب زنده دار نصیبش مى شه و هم نشین با شهدایى مى شه، که در رکاب حضرت رسول صلى الله علیه و آله شهید شده باشن.(۵)

پی نوشتا:

۱- مستدرک الوسائل : ج ۱۵، ص ۱۷۱، تفسیر عیّاشى : ج ۲، ص ۱۶۶.

۲- -عوالى اللئالى : ج ۳، ص ۲۸۲، ح ۶.

۳- خوبیا برقى : ص ۴۳۱، ح ۲۵۵.

۴- خرایج راوندى : ج ۲، ص ۵۹۴، ح ۵ اختیار معرفه الرجال : ص ۱۷۳، ح ۲۹۵.

۵- ثواب الا عمال : ص ۲۳۵، ح ۱.

منبع:

چهل داستان و چهل حدیث از امام محمد باقر (ع )، عبداللّه صالحى

به نقل از: khabaronline.ir