پسران مانکن پسند، دختران ثروت پرست

پسران مانکن پسند، دختران ثروت پرست

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

ماشین شیک و شاسی بلند، ویلای دوبلکس در شمال، آپارتمون مجهز به سونا و جکوزی، شغل پر درآمد، مسافرت خارج، … یه پسر ایده آل! اندامی قشنگتر، قدی بلند، کمری باریک، موهای فشن، بینی عمل کرده، آرایشی غلیظ، لباسی چسبون، خالکوبی روی بدن، سیگار، … یه دختر ایده آل!

سحررستمی در شفاف نوشت:اینا معیارهای امروزی واسه آشنایی جوانان با یکدیگره چون که در جایی که اخلاقیات حرفی واسه گفتن نداشته باشن ملاک انتخاب مادی و ظاهری هستش ،معیارهایی که جز بی هویتی چیزی واسه نسل جوون ایرونی به همراه نداره چون که در فرهنگ اصیل اسلامی –ایرونی جایی نداره.

شایداین نوع انتخاب از عاقبتای جامعه مدرن باشه و یا تغییر الگویی ناراحت از تغییر نسل و یا به دلیل هویتی گم شده. مقابله ای نزدیک بین دختران و پسرانی که رگ خواب همدیگه رو پیدا کردن و در جدالی جنسیتی تلاش در حذف رقبای خود دارندغرقند در هیجانات دوران جوونی که باید تخلیه شه. وقتی که پیروز می شن حس میکنن به حاشیه ای امن رسیدن. خیالی پر از بی سرانجامیا.

خوشبینانه ترین حالت آشنایی با این معیارای ظاهری ازدواجیه که معمولا به طلاقی خیلی زود منجر می شه و تجربه ای سخت در اول جوونی که تاثیر بدی در روحیه جوانان داره.

در جایی که صداقت و وفاداری نشونه ضعفه و دروغ و ریا مظهر ذکاوت،ارزش آدما با ماشین زیر پاشون تعیین می شه و پول جیبشون ،نمیشه توقع استواری روابط براساس عشق و محبت رو داشت و نمیشه به دووم رابطه ها امیدوار بود چون که همیشه کسی پولدارتر ویا قشنگ تر وجود داره.

کاملا معلومه وقتی که پسری نگاه های حسرت آلود دخترائی رو می بینه که به سمت اتومبیلی گرانقیمت خیره شدن و درحال تعریف و تعریف از اون هستن، تصور میکنه که قدرت و برگ برنده اش واسه جذب دختر مورد علاقه خود، مسائل مادیه و در مقابل وقتی دختری ناظرٍ توجه زیادتر از اندازه پسران دیگه به دختریه که خود رو مثل مانکنا درآورده، ناخودآگاه ترقیب میشه تا واسه جذب پسر مورد علاقه اش، متوسل به ظاهرسازی به شکلی نامتعارف شه.

تحلیلی دقیق تر از دلیلای پیدایش و یافته های این جوری الگوهای رفتاری میتونه دلیل وقوع این ناهنجاریهای اجتماعی رو مشخص کنه.

به گفته خیلی از کارشناسان ،تقلید کورکورانه از دور و بری ها، آماده نبودن بسترهای فرهنگی مناسب، حس رقابت ناسالم و نبود وجود شرایط مناسب واسه تخلیه هیجانات به افزایش این جوری ناهنجاریای اجتماعی میرسه.

بستر سازی و الگو سازی فرهنگی می تونه راه حل مناسبی واسه تغییر الگوی رفتاری جوانان باشه و این وسط صدا و سیما هم می تونه با ساخت برنامه های مناسب به این مهم کمک کنه اما تا حالا برنامه هایی که بتونه بر جوانان تاثیر بزاره ساخته شده؟

دکتر مجید ابهریمتخصص علوم رفتاری و آسیب شناس اجتماعی درگفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جفت و جور برنامه هایی مانند شوک، مکس، آژیر که براساس کالبد شکافی آسیبهای اجتماعی در جامعه جفت و جور و اجرا می شه،میگه: از آنجا که بیان ناهنجاریها نیاز به کارشناسی رفتاری داره و در خیلی از اوقات تخریب، تمسخر و تهاجم به الگوهای منفی جامعه آثار معکوسی داره پس به جفت و جور کنندگان این برنامه ها پیشنهاد می شه از موضع گیری تمسخر آمیز و تهاجمی دوری کرده و با بیان علل گرایش جوانان به این جور رفتارای اجتماعی، از نوجوانان و جوانان بخوان براساس روابط عقلی – اجتماعی از گرایش به این جور ظواهر دوری کنن.

به گفته ایشون، زیبایی خواهی و مدگرایی در نهاد بشر مخصوصا جوانان به یه رفتار نهادینه تبدیل شده و در جوانان برتری جویی هم به این رفتار اضافه می شه.

این استاد دانشگاه عقیده داره : واقعا قصور ما و نهادهای فرهنگی باعث پیدایش این جوری ظواهر در جامعه شده چون که وقتی ما الگوی رفتاری مطلوب ارائه ندیم بچه هامون خود بدنبال جستجو و انتخاب می رن و اون وقت بدون توجه به فلسفه رفتارای غربی و رپرها ، ظواهر خود رو با آرایش آنچنانی و تزئینات به قول خودشون جیغ آرایه می بندن.

خط کشی سر و ابرو و به کار گیری لوازم آرایش خاص پسران از رفتارای جوانان وندال و همجنس باز و منحرف اروپاییه و به کار گیری گردنبندهایی مانند سنجاق ، قفل ، کلید و واشر و…از رفتارای جوانان کارتن خواب که با این علایم بی خانمانی رو به تماشاچی اعلام می کنن، بلند میشه و ۹۵ درصد از جوانان ما ریشه و علل به کار گیری این جوری آرایشها و پوشش رو نمی دونن.

ایشون با اشاره به اینکه بدیش اینه بر خلاف وجود طراحان توانا درکشور ما هیچ نهاد و سازمانی وجود نداره که طرحهای پوشاک ایرونی رو در جوامع دیگه معرفی و صادر کنه،میگه: اگه لباسهای اصیل ایرونی با طراحی روز به جوامع جهانی معرفی شه اون وقت می بینیم که لباسهای عشایری، بلوچی و کردی در تموم دنیا طرفدار پیدا می کنه.

در هر حال چیزی که مسلمه،جوون به واسطه جوونی و هیجانات به وجود اومده بوسیله بلوغ جسمی ،تشنه زیبایی و قشنگتر بودنه و دوست داره به روش هایی جلب توجه کنه و شیک پوش باشه.تجربه نشون داده که با زور و نصیحت به خصوص در عصر ارتباطات نمیشه جوانان رو مجبور به کاری کرد و بنا براین باید از راه عقلانیت و فرهنگ سازی پیش رفت و جوانان رو متوجه این ساخت که داشتن زندگی راحت و برخورداری از امکانات رفاهی و انتخاب فردی دارای ظاهری مناسب، مورد پسند همگانه بد نیس ، ولی غرق شدن در مادیات و معیارهای ظاهری هیچوقت سرانجامی نخواد داشت. انسانیت، همدلی و عشق شرط خوشبختی و موندگاری رابطه س. تشکیل خونواده ای گرم و صمیمی که محبت پایه اون باشه می تونه آرامشی ناتموم به ارمغان آورد و این مهم با ظاهر بینی و ثروت به تنهایی ،ممکن نخواد بود و باید این موضوع رو نهادینه کرد که هر کشور و جامعه ای فرهنگی مخصوص به خود داره که پیش افراد اون جامعه خوبه ،اما این دلیل موجهی واسه پسندیده بودن اون در دیکر جوامع نیس و باید واسه حفظ هویتا،به ارزشها معتقد بود.

منبع: شفاف نیوز

جمع آوری: آلامتو