پر مصرف ترین مواد مخدر و روانگردان در ایران

پر مصرف ترین مواد مخدر و روانگردان در ایران

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

 خبرگزاری فارس: جانشین دبیر کل ستاد مقابله با مواد مخدر، تریاک، شیره، کراک، هروئین، حشیش و شیشه رو به ترتیب پر مصرفترین مواد مخدر و روانگردان در کشور اعلام و نسبت به گسترش یهویی ایدز به دلیل مصرف افسارگسیخته شیشه درکشور اخطار داد.

طاها طاهری گفت: طی برنامه چهارم و پنجم پیشرفت اعتیاد تزریقی در زندان ها کنترل شده و این به واسطه سیاست های کاهش آسیبی بوده که انجام گرفته خصوصاً در بخش ایدز و معتادان تزریقی به وضعیت قابل قبولی از نظر کنترل اعتیاد تزریقی و انتقال ایدز از این روش رسیده ایم.

: پدیده جدیدی در حال شکل گیریه که ما نسبت به اون اخطار می بدیم، این اخطار مربوط به مصرف افسارگسیخته شیشه س که باعث راه افتادن موج سوم ایدز و رفتارای خطر آمیز جنسی می شه.

ایشون گفت: ستاد مقابله با مواد مخدر از این دید توجه خود رو به اقدامات آموزشی معطوف کرده. باید خونواده ها توجه کنن معتادی که شیشه مصرف می کنه فقط یه معتاد روانی نیس. در این مورد فقط افزایش آگاهی چاره سازه و با رفتارای اخلاقی، پرهیزی، حیایی و ملاحظات الهی فایده نداره باید وزارت بهداشت به میدون بیاد و با جرئت مسئله رو حل کنه.

طاهری گفت: در موج سوم ایدز نمی توان گفت به خاطر احترام های اخلاقی مسائل رو به مردم نگیم بلکه باید آموزش ها شفاف داده شه و مداخلات مؤثر انجام گیرد تا کنترل و کنترل این پدیده انجام شه.

طاهری در مورد اینکه گفته می شه در زندان ها خیلی راحت دسترسی به مواد مخدر گفت: در هر زندانی مواد مخدر هست ولی اینطوری نیس که همه زندانیان ما مواد مصرف کنن اما در بخش اعتیاد تزریقی از راه کلینیک های مثلثی تونسته ایم اون رو کنترل کنیم. ما براساس قانون جدید مقابله با مواد مخدر معتاد رو به صرف اینکه معتاده به زندان نمی بریم بلکه مراکز دیگری واسه اونا طراحی کرده ایم.

ایشون در مورد اندازه مصرف شیشه در کشور گفت: مصرف شیشه متأسفانه در بین معتادان چند گانه سوز شده یعنی معتادی که هروئین یا کراک می کشد به طور همزمان شیشه هم مصرف می کنه پس این خطر هست که طول درمان رو سخت تر کرده و چون معتاد به یه ماده مخدر وابسته نیس مداخلات رو سخت تر می کنه.

طاهری در رتبه بندی اندازه مصرف مواد مخدر در جامعه اضافه کرد: به ترتیب تریاک، شیره، کراک، هروئین، حشیش و شیشه در میان مردم مصرف می شه و ترس ما حالا از افزایش مصرف شیشه به دلیل گسترش بالای اون میان جوانانه.

ایشون گفت: اثرات جدی که مصرف شیشه بر جا می گذارد قابل مقایسه با بقیه مواد نیس.یه معتاد به هروئین یا کراک رو می تونیم درمان کنیم اما یه معتاد شیشه ای درمان نمی شه و نگرانی از عاقبتای اون هست. بیشتر معتادان به شیشه الان رفتارای پرخطر جنایی انجام میدن و این ما رو بسیار نگران کرده.