پر بازده‌ترین صنایع بورسی کدامند؟

پر بازده‌ترین صنایع بورسی کدامند؟

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

borsدر ماه های گذشته که بورس تهران رونق زیادی به خود گرفته و با بازدهی ۴۸ درصدی در برابر بقیه بازارها خودنمایی کرده،افراد زیادی علاقمند به سرمایه گذاری در بورس تهران شدن طوری که نقدینگی خیلی از دیگر بازارها به سمت تالار شیشه ای سرازیر شده و افراد عادی سرمایه های خود رو وارد بورس تهران کردن تا از رونق این روزای بازار بهره مند شن.

 بر این پایه کسب بازدهی ۴۸ درصدی بورس تهران از اول سال تا الان و هم بازدهی ۱۳ درصدی بورس در تیر ماه در کنار رشد بیشتر از ۱۸ هزار واحدی دماسنج بازار سرمایه طی چهار ماه دلیل این ادعا هستش که بورس تهران با رکوردهای اعجاب انگیز خود پیشرو بقیه بازارها بوده و این رونق بی سابقه باعث شده که بازارهای دیگه در مقابل بورس تهران حرفی واسه گفتن نداشته باشن.

 این وسط بررسی روند صنایع جور واجور بورس در چهار ماه اول سال نشون میده که در سال جاری صنایع بورسی با سودآوری مناسب خود تونسته ان بازدهی مطلوبی نصیب سرمایه گذاران خود کنن و از ۴۰ صنعت بورسی ۳۹ صنعت با بازدهی مطلوب مواجه شن.

 اینطوری نوسانای بازار دلار و کاهش قیمت جهانی طلا به دنبال رکود بازار مسکن موجب شد تا افراد جذب بازار سرمایه شده و همیشه از افراد با تجربه سوال کنن که “چه سهمی بخریم”؟این در حالیه که به گفته کارشناسان سهامداران واسه خریداری سهام شرکتها باید به کارکرد مالی اونا توجه کرده و با اطلاعات نسبت به خرید و فروش سهم دست به کار شن که این وسط بررسی کارکرد شرکتا و اندازه بازدهی اونا می تونه در اراده کردن اونا واسه خرید و فروش سهم اثر داشته باشه.

 بر این پایه بررسی کارکرد صنایع فعال بورس از اول سال تا الان نشون میده که شاخص گروه اجناس کاغذی نسبت به اول سال ۱۶۳.۵ درصد رشد کرده و صدرنشین بقیه صنایع بورسی از دید اندازه بازدهی شده.اینطوری شاخص گروه اجناس کاغذی که دو سهم کاغذ سازی کاوه و کارتن ایران رو در اختیار داره بیشترین بازدهی رو در این مدت نصیب سهامداران خود کرده.

 این در حالیه که رتبه دوم بهترین بازدهی بورس از اول سال تا الان به صنعت غذایی تعلق گرفته طوری که شرکتای زیر مجموعه این صنعت به دلیل افزایش ۱۵ درصدی قیمت لبنیات با بازدهی خیره کننده ای رو به رو شده و بازدهی ۱۶۰ درصدی رو در این مدت کوتاه نصیب سهامداران خوش شانس خود کردن.

 سومین رتبه بیشترین بازدهی سال ۹۲ نصیب صنعت لاستیک شده صنعتی که با در اختیار داشتن سهام گروه صنعتی روشن، ایران تایر، لاستیک سهند و بقیه شرکتای تایر ساز و افزایش قابل توجه سود این شرکتا، تماشاگر سودآوری خیره کننده ای بوده و بازدهی ۱۵۳ درصدی رو واسه سرمایه گذاران به ارمغان آورده.

 علاوه بر این، صنعت سیمان با بازدهی ۱۴۱ درصدی که به دلیل زیاد شدن قیمت سیمان اتفاق افتاده در کنار صنعت فنی و مهندسی با ۱۱۴ درصد، ماشین آلات با ۱۱۲ درصد، کانی غیر فلزی با ۱۰۴ درصد، مواد دارویی با ۱۰۴ درصد و دستگاه های برقی با ۱۰۳ درصد از صنایعی هستن که بیشترین بازدهی رو از اول سال تا الان نصیب سهامداران خود کردن.

 در حالی میانگین بازدهی بورس تهران از اول سال تا الان ۴۸ درصد بوده که الان بازدهی ۱۱ صنعت از بازدهی بورس تهران پیشی گرفته اینطوری صنعت کاشی و سرامیک با بازدهی ۹۳ درصد، بقیه مالی با بازدهی ۸۱ درصد،اجناس فلزی با بازدهی ۷۷ درصدی،منسوجات با بازدهی ۷۵ درصد،سرمایه گذاریا با بازدهی ۷۲ درصدی،زغال سنگ با بازدهی ۶۹ درصدی،استخراج نفت با بازدهی ۶۳ درصدی،مالی با بازدهی ۶۲ درصدی،بانکها با بازدهی ۶۱ درصدی و خودرو با کسب بازدهی ۵۲ درصدی از صنایعی هستن که بازدهی بیشتر از بازدهی میانگین بورس نصیب سهامداران خود کردن.

 از طرف دیگه صنایعی مثل منتشر کردن و چاپ و صنعت زراعت با ۴۷ درصد، بیمه با ۴۵ درصد، فرآورده های نفتی و چند رشته ای صنعتی با ۴۴ درصد، قند و شکر با ۴۳ درصد، رایانه ۳۷ درصد، رادیویی ۳۴ درصد، انبوه سازی با ۳۰ درصد از دیگر صنایع بورسی هستن که بازدهی مطلوبی رو از اول سال تا الان به دست آوردن.

در حالی بازدهی کانهای فلزی، فلزات اساسی، حمل و نقل و اجناس چرمی به ترتیب به ۲۶.۸ ،۱۷، ۱۰ و ۸ درصد رسیده که صنعت اجناس چوبی با افت هشت درصدی بیشترین زیان دهی رو در میان صنایع بورسی داشته.اینطوری شاخص اجناس چوبی که تک سهم فیبر ایران رو در دل خود جای داده با افت هشت درصدی بیشترین زیان دهی رو نصیب سرمایه گذاران کرده و تنها گروهی بوده که از اول سال تا الان با زیان مواجه بوده.

بورس خبرآنلاین