پرونده “شهرام جزایری” به کجا رسید؟

پرونده “شهرام جزایری” به کجا رسید؟

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

newsبه گزارش آلامتو به نقل از ؛ مفاسد اقتصادی یه جور از سوءاستفاده از امکانات عمومی یا قدرته که با هدف نفع شخصی، گروهی، باندی و یا حزبی صورت می گیرد، پس این دست مفاسد، وقتی نمونه پیدا می کنه که مال دولت یا منابع عمومی کشور مورد تجاوز قرار گرفته باشه. این وسط نام “شهرام جزیره هایی” واسه ما یادآور یکی از جنجالی ترین پرونده های فساد اقتصادی ایرانه که در سال ۱۳۸۲ اتفاق افتاد.

در این گزارش برآنیم علاوه بر بازخوانی خلاصه پرونده شهرام جزیره هایی، آخرین وضعیت پرونده ایشون رو بررسی کنیم و به این سوال جواب بدیم که امسال، آخرین سال محکومیت شهرام جزایریه؟

اتهامات شهرام جزیره هایی

اتهامات جزیره هایی ایجاد و تأسیس حدود ۵۰ شرکت جور واجور بازرگانی، کسب اعتبار موهوم از راه مانورهای متقلبانه، برداشت ۳۸ میلیارد و ۱۰ میلیون ریال خیلی وقتا جور واجور و پرداخت اون به آدما به عنوان رشوه، جعل اسناد اعلام شد.

تبانی در معاملات دولتی، تحریک مسئولان بانک ها، آسون کردن و دریافت ارز، نبود به کار گیری تسهیلات در کار صادرات و واردات و ایجاد رکود در کار صادرات واردات، جفت و جور پیمان نامه های غیرقانونی و اخذ مقادیر خیلی از این روش از جمله کیفرخواست نماینده مدعی العمومه.

علی مژدهی نماینده مدعی العموم در دادگاه شهرام جزیره هایی ضمن قرائت کیفرخواست فرستاده شده ایشون، به تشریح مشخصات متهمان و عناوین اتهامی هر کدوم از اونا پرداخت که شهرام جزیره هایی با اتهامات خیلی از جمله ارتشاء، صادرات غیر قانونی، جعل اسناد دولتی و اختلاس های کلان روبرو شد و بیش ۵۰ تن به عنوان شرکای جرم ایشون روونه دادگاه شدن.

سابقه کیفری

شهرام جزیره هایی در دادگاه به ۲۷ سال حبس محکوم شد ولی پس از اعتراض ایشون به حکم دادگاه، دیوان عالی کشور حکم دادگاه رو نقض و دستور رسیدگی دوباره به پرونده ایشون رو صادر کرد.

آخرسر رای فرستاده شده از طرف شعبه ۱۱۹۲ دادگاه عمومی موجود در مجتمع قضایی امور اقتصادی، شهرام جزیره هایی از دید جعل اسناد رسمی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری، از نظر به کار گیری سند مجعول به ۳ سال حبس تعزیری، از دید اعمال نفوذ بر خلاف حق و مقررات به تحمل یه سال حبس تعزیری و واسه مجازات تکمیلی به ۱۰ سال اقامت اجباری در شهرستان طبس و ۱۰ سال محرومیت از هرگونه اخذ تسهیلات بانکی، دولتی ، ریالی و ارزی، ۱۰ سال محرومیت فعالیت های بازرگانی، تجاری مثل صادرات و واردات با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شد.

همه با هم ایشون بر تحمل  ۱۴ سال حبس و پرداخت ۶۱ میلیون و ۴۲۰ هزار و ۶۰۰ دلار آمریکا مال حروم و پرداخت ۱۲۲ میلیون و ۸۶۱ هزار و ۲۰۰ دلار آمریکا جریمه محکوم شد و این در حالی بود که در اون سال ها همزمان با اعلام رسمی حکم این متهم از طرف دادگاه، اخبار ضد و نقیضی از خروج ایشون منتشر شد.

فرار از زندان و دستگیری

در دوم اسفند سال  ۱۳۸۵ مجتمع خاص جرائم اقتصادی اعلام کرد که شهرام جزیره هایی در جریان انتقال واسه معرفی دارایی هاش موفق شده ماموران محافظ خود رو گول مالیده و فرار کنه و این در حالی بود که دادگاه شهرام جزیره هایی در غیاب ایشون به کار خود ادامه داد و در ۷ اسفند ۱۳۸۵ ایشون رو به ۱۴ سال زندان، ۱۰ سال تبعید، ۱۰ سال محرومیت از فعالیت های بازرگانی و تجاری و جریمه نقدی ۱۲۲ میلیون و ۸۴۰ هزار و ۲۰۰ دلاری محکوم کرد.

پس از بیان حدس ها و احتمالات جورواجور و رسیدن خبرهای ضد و خلاف از دیده شدن شهرام جزیره هایی در دبی، طبس و مناطق دیگه جهان، در اسفند ۱۳۸۵ مقامات اطلاعاتی ایران اعلام کردن موفق شده ان ایشون رو در دهاتی در کشور عمان دستگیر کنن. ایشون در روز ۲۸ اسفند به ایران برگردونده شد.

محکومیت پس از فرار از زندان

شهرام جزیره هایی واسه اتهامات و پس از دستگیری و برگشت به ایران  به ۱۱ سال حبس تعزیری، رد مبلغ ۴۸ میلیون و ۶۰۰ هزار و ۱۸۵ دلار آمریکا به بانک ملی ایران و صندوق ضمانت صادرات، پرداخت جزای نقدی برابر دو برابر مبلغ فوق الذکر (۹۷ میلیون و ۲۰۰ هزار و ۳۷۰ دلار آمریکا) به صندوق دولت جمهوری اسلامی ایران و محرومیت از فعالیت بازرگانی در بخش صادرات و واردات و هم محرومیت از اخذ هرگونه تسهیلات بانکی مثل ریالی و ارزی به مدت ۱۰ سال محکوم شد و گفته شد که رأی فرستاده شده قطعیه و هم حالا مراحل اجرا رو طی می کنه.

آخرین وضعیت پرونده شهرام جزیره هایی

در مورد آخرین وضعیت پرونده شهرام جزیره هایی و اینکه امسال، سال آخر محکومیت ویه یا خیر، “غلامحسین اسماعیلی”، رئیس سازمان امور زندان ها در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: شهرام جزیره هایی غیر از محکومیت کیفری، رد مال هم داشته که باید اون رو پرداخت کنه.

: اطلاعات در رابطه با پرونده قضایی افراد، اندازه محکومیت، زمان آزادی اونا در پرونده قضایی افراد مشخص شده و این در حالیه که منبع پایانی در رابطه با محتوای پرونده افراد سازمان زندان ها نیس.

اسماعیلی اضافه کرد: منبع اعلام نظر در رابطه با جزئیات محکومیت افراد آنهم با قید اسم و رسم، مراجع قضاییه و ما به عنوان رابط دستگاه قضایی در رابطه با جزئیات پرونده افراد و اینکه اونا مشمول عفو، مجازات و محکومیت شده ان یا خیر نمیتونیم، اما نامبرده بازم در زندانه.

رئیس سازمان امور زندان های کشور در آخر با اشاره به اینکه امسال سال آخر محکومیت جزایریه یا خیر، گفت: هر زندانی اگر تموم محکومیت ایشون مثل حبس، جریمه نقدی، رد مال به افراد حقیقی و حقوقی و محکومیت های مالی ایشون به پایان برسی آزاد می شه.

باشگاه خبرنگاران