پروفسور صد ساله ایرانی به وطن بازگشت/عکس

پروفسور صد ساله ایرانی به وطن بازگشت/عکس

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

از چهره های معتبر علمی ایران که نام و آوازه ای در جهان دارن، زیاد شنیده ایم. از پروفسور سمیعی تا ایرانیانی که گوگل و ناسا رو اداره می کنن. اما این بار یکی از این چهره ها امروز به ایران اومده تا صدمین سالگرد تولدش رو جشن بگیره. فضل الله رضا یکی از پایه گذاران نظریه اطلاعات و مخابرات در جهان و از مهندسان به نام برق در جهان.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر:فضل الله رضا بامداد امروز وارد ایران شد تا عصر روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه و به مناسبت صدمین سال تولدش،کانون مهندسین فارغ التحصیل دانشکده فنی دانشگاه تهران در تالار شهید چمران از مقام علمی و فرهنگی اون تقدیر کنن.

پروفسور رضا علم آموخته دوره اول دانشکده فنی بود که پس از فارغ التحصیلی از این دانشگاه به یکی از چهره های برتر مهندسی برق جهان تبدیل شد.

اون بچه «شیخ اسدالله رضا» (روحانی و مالک) و از نبیرهای امیر «هدایت الله خان فومنی» است که در سال۱۲۹۳ خورشیدی در رشت به دنیا اومد، تحصیلات ابتدایی اش رو در همین شهر به پایان برد و بعد از گرفتن دیپلم در تهرانو در سال۱۳۱۷، لیسانس مهندسی برق از دانشگاه تهران گرفت.

پروفسور رضا که در همون زمان تحصیل در علوم ریاضی تحقیق می کرد،  اولین کتاب علمی خود رو در سالهای ۱۳۱۹ تا ۱۳۲۰ با عنوان دوره هندسه علمی و عملی نوشت و بعد از گذروندن دوران سربازی، راهی امریکا شد.

سفری سخت که باعث شد اون دیر به نیویورک و دانشگاه برسه. پروفسور رضا میگه:«وقتی به نیویورک رسیدم گفتن که یه ماه از شروع سال تحصیلی گذشته شمام خارجی هستین، مدرک و اسمی هم از شما اینجا نیس، و باید تا ترم آینده یا سال آینده صبر کنین. من هم پس از صحبت با معاون دانشگاه، به ملاقات رئیس دانشگاه مهندسی رفتم. اون گفت ما نمی تونیم شما رو قبول کنیم. به هر حال با دستور معاون دانشگاه که وضعیت منو ممتاز تشخیص داده بود، چند نفر از استادان نشستند و سوالاتی کردن که روی کاغذ نوشتند و به من دادن. من هم جوابا رو نوشتم و به اونا دادم. بدون این دست اون دست کردن قبولم کردن. هیچ از دیپلم و مدرک دانشگاهی من –در دانشگاه تهران- نپرسیدند و به اصطلاح، نفوذِ کلام من کافی بود تا منو قبول کنن. من با مفاهیم علمی (ریاضی و فیریک) آشنا بودم و به خاطر این کم کم جای خودمو پیدا کردم و همزمان در دو دانشگاه «کلمبیا» و «پلی فوت وفن نیویورک» مشغول تحصیل شدم.»

در کشور جدید هم همون رشته رو ادامه داد تا اینکه در سال ۱۳۲۴ مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق از دانشگاه کلمبیا  و در سال ۱۳۲۸ مدرک دکترا در رشته مهندسی برق از دانشگاه پلی فوت وفن نیویورک گرفت.

فضل الله رضا

اون در دوره های جور واجور عضو گروه مهندسی برق دانشکده مهندسی برق دانشگاه ام ای تی در بوستون دانشگاه سراکیوز ،استاد مهمون در دانشگاه پلی فوت وفن زوریخ سوییس، استاد مهمون دانشگاه فناوری سلطنتی دانشگاه کپنهاگ دانمارک، استاد مهمون دانشگاه کلرادو در بلدر امریکا و دانشگاه پاریس فرانسه بود. رییس افتخاری کنفرانس مهندسی برق ایران . استاد افتخاری دانشگاه تربیت مدرس، رییس انجمن علمی ایرانیان در آمریکای شمالی ، رییس گسترش زبون و ادب فارسی و مشاور و همکار فعال مؤسسات علمی و ادبی، از دیگر فعالیت هاییه که در کارنامه کاری پروفسور رضا ثبت شده.

اون که یکی از پایه گذاران نظریه اطلاعات و مخابرات در دنیاس و تحقیقات زیادی در این مورد انجام داده و با این تحقیقات، چهار کتاب درسی به زبون انگلیسی و یازده کتاب به زبون فارسی نوشته که به بیشتر زبانهای زنده دنیا هم ترجمه شده .

پروفسور رضا در ایران هم سمتای زیادی داشته. اون از سال ۴۶ تا ۴۸ ریاست دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران رو برعهده داشت و  از سال ۴۸ تا ۵۳ هم سفیر ایران در یونسکو بود. اون که حالا در کانادا زندگی می کنه، از سال ۵۳ تا ۵۷ هم سفیر ایران در این کشور بود و در دانشگاه های کاندا هم تدریس کرد.

پروفسور رضا پس از این راه طولانی و در آستانه صد سالگی به ایران سفر کرده و قراره به شهرهای رشت، مشهد و اصفهان هم سفر کنه و در دفتری که در دانشکده فنی دانشگاه تهران به اون اختصاص داده شده، پاسخگوی سوالات دانشجویان و استادان این رشته باشه.

noindex