پرورش بینی در ساعد دست + عکس

پرورش بینی در ساعد دست + عکس

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

یه تاجر انگلیسی که بینی خود رو در اثر سرطان از دست داده، حالا با نتیجه کار دانشمند ایرونی در حال پرورش یه بینی جدید روی ساق دست دست خوده.

 

به گزارش ایسنا، این بینی جدید که با روش پیشگامانه پروفسور اسکندر سیفعلیان، استاد کالج دانشگاهی لندن به وجود اومده، اولین بینی جهان بوده که از سلول بنیادی تولید شده و در آخر مثل اندام یه مرد ۵۶ ساله با کمی چروک هستش.

در صورت موفقیت، این بینی در آخر از ساق دست خارج شده و روی صورت پیوند می خوره.

کارشناسان کالج لندن امیدوارن این بینی از حس بویایی بهره مند باشه.

پرفسور سیفعلیان، اعلام کرد: بینی مریض کمی به سمت چپ خمیده بود و ما می خواستیم اونو درست کنیم اما ایشون دقیقا چیزی مثل بینی خود می خواست.

این بینی جدید در اول براساس بینی اصلی روی قالب شیشه ای ساخته شد. بعد یه ماده مصنوعی مثل کندوی عسل واسه ایجاد چارچوبی جهت قرار دادن سلولهای بنیادی در اون، افشانه شد.

در قدم بعدی این قالب ورداشته و ماده مصنوعی مثل کندوی عسل در فرآیندی تو یه شیشه چرخان موسوم به بیوراکتور با میلیونها سلول بنیادی پوشیده شد که در صورت تغذیه درست می تونن به غضروف بینی تبدیل شن.

در همین بین، پوست ساق دست مریض کم کم با یه بالن کوچیک که در زیر سطح قرار گرفته و باد می شد، کشیده شده تا جای کافی واسه قرار دادن بینی در زیر اون باز شه.

حدود دو ماه پیش این چارچوب آماده شده و جای بالن رو در زیر پوست کشیده شده گرفت.

این بینی جدید حالا از ساق دست مریض بیرون زده که در آخر به شبکه های عصب و رگهای کوچیک به همراه یه پوشش پوست از ساق دست فرد واسه پیوند به صورت نیاز داره.

سیفعلیان در گفتگو با شبکه خبری بی بی سی اعلام کرد: ما فقط می تونیم بینی رو بسازیم اما پوست رو نمی توانیم.

پس از دست کم سه ماه، این بینی از زیر پوست بیرون اومده و تو یه عمل جراحی که جای هیچ زخمی رو نباید بزاره، روی صورت مریض پیوند می خوره. ساق دست پس از کشیدن پوست به جایگاه قبلی خود، به حالت عادی برخواهد گشت.

این مریض که خواسته ناشناس بمونه، بینی خود رو پس از دچار شدن به سرطان پوست از دست داد. درمانها واسه توقف تومور باعث بدتر شدن آسیب و خونه نشین شدن فرد در اثر زخمهای روانی واسه ایشون شد.

در صورت رسیدن به موفقیت در این عمل، بیماران مشابه بسیاری، از قربانیان تصادفات گرفته تا سربازان آسیب دیده می تونن از مزیتهای اون بهره مند شن.

پروفسور سیفعلیان که امیدواره بتونه در آخر کل صورت رو در آزمایشگاه پرورش بده، اعلام کرد: ما همه با امید به اینکه این بینی در زیر پوست با موفقیت آماده شه.