پرفروش‌ترین داروهای بازار ایران + جدول قیمت

پرفروش‌ترین داروهای بازار ایران + جدول قیمت

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

drug

فهرست ۱۵ داروی پرفروش ایران اعلام شد.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، ۱۵ داروی پرفروش ایران از دید تعداد و ارزش ریالی براساس آخرین آمارها از طرف سازمان غذا و دارو، در جدول زیر میشه دید:

پرفروش ترین داروهای ایران

۱- قرص متفورمین (Metformin) پرفروشترین دارو از دید عددی به عنوان کاهنده قند خون در درمان دیابت نوع دو (دیابت غیروابسته به انسولین) به کارمی رود. متفورمین در مشکل متابولیسم کربوهیدرات و درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک هم تجویز می شه.

۲- کپسول آموکسی سیلین (Amoxicillin)، دومین داروی پرمصرف ایران از داروهای خونواده پنی سیلین ها و از دسته بتالاکتام ها هستش. این دارو یکی از مهمترین و پرمصرف ترین آنتی بیوتیک های خوراکیه. از این دارو در درمان خیلی از عفونت ها مانند عفونت گوش میانی، سینوزیت، گلودرد استرپتوکوکی، پنومونی، عفونت های پوستی، عفونت های مجرای ادراری، مریضی لایم و عفونت های کلامیدیایی استفاده می شه.

۳-قرص آتورواستاتین (Atorvastatin)، سومین داروی پرمصرف از دید عددی در ردیف داروهای قلبی-عروقی قرار می گیرد و به عنوان داروی کمکی همراه با رژیم غذایی در درمان چربی خون بالا مصرف می شه.

۴ – قرص کو- آموکسی کلاو ( Co-Amoxiclav)، در گروه آنتی بیوتیک ها قرار گرفته و در درمان مریضی های عفونی به خصوص عفونت های مقاوم به آموکسی سیلین مانند سینوزیت، عفونت گوش میانی، عفونت مجاری تنفسی و برونشیت طولانی کاربرد داره.

۵ – قرص سفیکسیم (Cefixime) که از دید فروش ریالی، دومین داروی پرفروش ایرانه، یه آنتی بیوتیک سفالوسپورینیه . این آنتی بیوتیک ها در درمان طیف بزرگی از مریضی های عفونی باکتریایی مثل عفونت های تنفسی، عفونت های پوست و بافت نرم و عفونت های استخون یا مفاصل و عفونت های ادراری مؤثر هستن. سفیکسیم هم اینکه ممکنه واسه پیشگیری از ایجاد عفونت در آدمایی که تحت عمل جراحی قرار گرفته ان یا در آدمایی که به هر علتی مستعد عفونت هستن، استفاده شه.

۶- کپسول آزیترومایسین ( Azithromycin)، یه جور آنتی بیوتیک از گروه ماکرولیدهاه که واسه گلودرد استرپتوکوکی، برونشیت، بعضی شکل های جور واجور ذات الریه و عفونت های کلامیدیایی تجویز می شه.

۷ – قرص کلوپیدوگرل (Clopidogrel)، که از دید فروش ریالی در بالاترین جایگاه داروهای کشور و از دید فروش عددی در رده هفتم داروهای پرفروش کشوره در ردیف داروهای بیماران قلبی – عروقی قرار می گیرد و مهارکننده تجمع پلاکتیه. این دارو در بیماران گرفتار به آترواسکلروزیس با خطر آنفارکتوس میوکارد، سکته و مریضی های عروق محیطی تجویز می شه.

۸- کپسول اورلیستات (Orlistat)، با نام تجاری زنیکال تنها داروی تایید شده واسه کاهش وزنه و به صورت برگشت پذیر آنزیم روده ای لیپاز رو کنترل می کنه و مانع جذب کامل چربی ها می شه.

۹-ویال ایمی پنم (Imipenem+Cilastatin) در ردیف داروهای ضد باکتری قرار می گیرد و واسه درمان عفونت های افراد گرفتار به مشکل ایمنی، عفونت های داخل شکمی، عفونت های استخون و مفاصل، عفونت های پوست و بافت نرم، عفونت های راه ادراری و راه صفراوی، پنومونی اکتسابی بیمارستانی به کار می رود.

۱۰ – آمپول سوماتروپین (Somatropin ) با نام علمی Growth Hormone در درمان کوتاهی قد به وجود اومده بوسیله کمبود هورمون رشد از جمله در کوتاه قدی در سندروم ترنر به کار می رود.

۱۱- ویال آلبومین ( Albumin)، در گروه دارویی مشتقات خونی قرار می گیرد و افزایش دهنده حجم پلاسماست. محلول های شامل آلبومین در درمان فوری کم حجمی خون همراه یا بدون شوک، کمی پروتئین خون در مریضایی که دچار سوختگی های شدید شده ان، به خاطر حفظ حجم پلاسما و غلظت پروتئین و جلوگیری از غلیظ شدن خون، به عنوان داروی کمکی واسه رقیق کردن خون در اعمال جراحی بای پس قلب استفاده می شن. هم اینکه از محلول غلیظ آلبومین به صورت کمکی در بیماران تحت همودیالیز و مشکل زیاد کبدی و زیادی بیلی روبین خون نوزادان استفاده می شه. آلبومین یه تنظیم کننده مهم حجم خون در گردشه.

۱۲- فیلگراستیم (Filgrastim)، شکل مصنوعی G-CSF (عامل محرک کلنی گرانولوسیت) است، یه جور پروتئین طبیعی که عامل تولید گلبول های سفید خونه.

کمبود G-CSF خطر عفونتهای باکتریایی رو افزایش می دهد. این دارو مغز استخون رو مجبور به تولید گلبول های سفید خون می کنه و اینجوری از خطر عفونت می کاهد و دلیل ورود سلول های مغز استخون به خون می شه تا در اونجا تجمع کنن و مریضی مغز استخون درمان شه یا در طول درمان سرطان پیشرفته جانشین مغز استخون از دست رفته بشه.

فیلگراستیم رو واسه درمان بیماران گرفتار به نوتروپنی مادرزادی (کمبود G-CSF)، بعضی بیماران ایدزی و کسائی که تازگیا مقدار زیادی شیمی درمانی یا پرتو درمانی در بین پیوند مغز استخون یا واسه درمان سرطان دریافت کرده ان تجویز می کنن. این بیماران مستعد دچار شدن به عفونت های تکراری و شدید هستن. درد استخون یکی از مشکلات شایع درمان با فیلگراستیمه که با مصرف ضددردها قابل کنترله. اگه این دارو به مریضایی که دچار بعضی مشکلات خونی نادر هستن داده شه خطر لوسمی بالا می رود.

۱۳-ویال اینترفرون بتا (Interferon β – ۱b)، از جمله داروهای بیماران ام اسه. اینترفرون ها در برابر عفونتای ویروسی مقاومت می بخشن و در عکس العمل های ایمنی طبیعی بدن، حتی در غیاب ویروسا، شرکت دارن. دست کم سه نوع متفاوت از اینترفرون های انسانی شناسایی شده ان که برحسب اثر ضد ویروسی، ضد رشد و فعال سازی سلول کشنده طبیعی به اینترفرون های آلفا، بتا و گاما تقسیم بندی می شن. این پروتئین ها بوسیله لوکوسیت ها، لنفوسیت ها، فیبروبلاست ها و بقیه سلول های سیستم ایمنی تولید می شن. امروزه اینترفرون بتا نوترکیب در دو میزبان جانوری و باکتریایی تولید می شن که به ترتیب اینترفرون بتا آ۱ و بی۱ شناخته می شن.

اینترفرون بتا واسه درمان نوع برگشت کننده – فروکش کننده ام اس استفاده می شه. مشخص شده است که این دارو تعداد و شدت حمله ها رو کاهش می دهد و پیشرفت به طرف ناتوانی رو از جا در آورد می کنه.

۱۴- ایمیون گلبولین (immune globulin)، این دارو واسه مبتلایان به مشکل سیستم ایمنی، لوسمی لنفوسیتیک طولانی سلول های B، سندروم کاوازاکی، جلوگیری از عفونت در کودکان گرفتار به ایدز و در پیوند مغز استخون به خاطر کاهش احتمال بروز و شدت عفونت سیستمیک و کاهش عکس العمل میزبان بر علیه پیوند مصرف می شه.

۱۵- دوستکسل (Docetaxel)، داروی ضد سرطانه که در درمان سرطان های پستون، در مراحل پیشرفته تومور بدخیم سرطان پستون، ریه و تخمدان کاربرد داره.

ایسنا