پرفروش‌ترین خودروی دونفره اسپرت تاریخ جهان

پرفروش‌ترین خودروی دونفره اسپرت تاریخ جهان

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

 

 

مزدا امروز با تایید سازمان ثبت رکوردهای جهانی گینس، پس از تولید نهصد هزارمین دستگاه از مدل MX-5 (میاتا)، رکورد پرفروش ترین ماشین اسپرت دونفره جهان رو دوباره عوض کرد.

به گزارش کاریکس، این ماشین که از سال ۱۹۸۹ تا الان به فروش می رسد، واسه اولین بار در ماه می سال ۲۰۰۰ با فروش ۵۳۱۸۹۰ دستگاه، رکورد MG B (تولید از ۱۹۶۲ تا ۱۹۸۰) رو شکست و این عنوان رو از اون خود کرد.

ایده تولید این ماشین در آمریکا مطرح شد. در حالی که تولید اسپرت های روباز ارزون قیمت به دلیل سخت تر شدن قوانین ایمنی در ساخت ماشین، شدیدا کاهش پیدا کرده بود، باب هال، که اون زمان واسه مجله موتور ترن کار می کرد درباره نبود ماشینی در این کلاس در بازار با مدیران مزدا صحبت کرد و ایده ساخت این ماشین رو به اونا پیشنهاد کرد.

خود اون در سال ۱۹۸۱، وقتی به سمت مدیر برنامه ریزی اجناس مزدا در آمریکا منصوب شد، با همکاری تیم طراحی تازه این شرکت در جنوب کالیفرنیا این ایده رو عملی کرد.

در دهه شصت و اوایل دهه هفتاد، اسپرت های دونفره از محبوب ترین ماشین های جهان بود. آلفارومئو اسپایدر، MG B، آستین هیلی اسپرایت، تریومف اسپیت فایر و لوتوس الن از جمله نام های پرفروش اون سال ها بود. اما با شروع دهه هشتاد از بین این ماشین ها تنها آلفارومئو باقی مونده بود.

 

ایده MX-5 از دونفره های انگلیسی و مخصوصاً لوتوس الن الهام گرفته شد. طراحی و ساخت این ماشین که از اواسط دهه هشتاد شروع شده بود در آخر در سال ۱۹۸۹ به نتیجه رسید و اولین نسل این ماشین در این سال به بازار عرضه شد.

نسل دوم MX-5 در سال ۱۹۹۸ به بازار عرضه شد. طراحی ظاهر ماشین تقریباً دست نخورده موند و ماشین تنها کمی به نسل سوم مزدا RX7 شبیهjv شد. مهمترین تغییر چهره، چراغ های جلوی ماشین بود که از حالت مخفی به چراغ های معمولی تبدیل شد.

 

مزدا در سال ۲۰۰۵، نسل سوم MX-5 رو به بازار عرضه کرد. بعد از فروش هفتصد و هشتصد هزار دستگاه از این ماشین، گینس دوبار رکورد پرفروش ترین ماشین دونفره اسپرت رو به نام همین ماشین به روز کرد.

حالا بیست سال و ده ماه بعد از شروع تولید MX-5 می گذره و این ماشین هنوز پرطرفداره. MX-5 که حالا مهمترین برند مزداه با فاصله ای زیاد عنوان پرفروش ترین اسپرت دونفره جهان رو از اون خود کرده و به نظر نمی رسد به این سادگی این عنوان رو از دست بده.

بعد از MX-5، در مقام دوم پورشه ۹۱۱ قرار داره که از سال ۱۹۶۳ تا کنون بیشتر از هفتصد هزار دستگاه از اون فروخته شده.

سی تا کانای، یکی از مدیران ارشد مزدا در مراسم تولید نهصدهزارمین MX-5 گفت که مزدا به طور جدی تولید و عرضه مدلایی تازه ای از MX-5 رو ادامه میده و می خواد تا همزمان با جشن صدسالگی تاسیس مزدا (ده سال دیگه)، رکورد فروش این ماشین رو به یه میلیون دستگاه برسونه.

مزدا در سال ۲۰۰۹ ، با معرفی کانسپت مزدا MX-5 سوپرلایت در نمایشگاه خودروی فرانکفورت، بیستمین سال تولیداین مدل رو جشن گرفت.

خودروای اسپرت قشنگتر