پردرآمدترین کشورهای جهان در گردشگری

پردرآمدترین کشورهای جهان در گردشگری

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

tourism

«سازمان جهانی جهانگردی» در گزارشی آمریکا رو به عنوان پردرآمدترین کشور جهان از صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۲ معرفی کرد.

به گزارش به نقل از ایسنا، «سازمان جهانی جهانگردی» به عنوان معتبرترین سازمان جهانی در مورد ی صنعت گردشگری در گزارشی که به تازگی از طرف مقر این سازمان در مادرید منتشر کرد، به معرفی پردرآمدترین کشورای جهان از محل صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۲ پرداخت.

براساس این گزارش که در اون به معرفی ۵۰ کشور اول رده بندی پردرآمدترین کشورای جهان از محل صنعت گردشگری پرداخته شده، آمریکا آمریکا در سال ۲۰۱۲ با کسب درآمدی بیشتر از ۱۲۸ میلیارد دلار در رتبه ی اول پردرآمدترین کشورای جهان از محل صنعت گردشگری قرار گرفت.

در رتبه دوم این فهرست با کسب درآمدی کمتر از نصف درآمد آمریکا دومه. اسپانیا در سال ۲۰۱۲ نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار از محل صنعت گردشگری درآمد داشت که این با در نظر گرفتن نقش خیره کننده صنعت گردشگری در اقتصاد اسپانیا و اختصاص قسمت بزرگی از تولید ناخالص داخلی این کشور به صنعت گردشگری بسیار دارای توجهه.

براساس آمار منتشر شده از طرف نهادهای وابسته به اتحادیه اروپا در بین کشورای عضو این اتحادیه اسپانیا بیشترین شاغلان رو در صنعت گردشگری داشته و کارشناسان هم می گن که بهترین و سریع ترین راه حل واسه حل مشکل بیکاری در این کشور پیشرفت ی صنعت گردشگریه.

در رده بندی پردرآمدترین کشورای جهان از گردشگری با کسب درآمدی نزدیک به ۵۴ میلیارد دلار در رتبه ی سوم پردرآمدترین کشورای جهان از محل صنعت گردشگری قرار گرفت. براساس تحقیقات انجام شده مقصد بیشتر گردشگران فرانسه شهر پاریس بوده و موزه لوور، برج ایفل و کاخ ورسای سه مقصد اصلی گردشگران پایتخت فرانسه بوده ان.

در همین حال کشور به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان تونست در سال ۲۰۱۲ عنوان چهارمین کشور جهان از نظر کسب درآمد گردشگری رو به خود اختصاص بده. چین در سال ۲۰۱۲ حدود ۵۰ میلیارد دلار از محل صنعت گردشگری درآمد داشت و این در حالیه که مقامات صنعت گردشگری چین می خوان این کشور رو به مقصد ۱۰۰ میلیون گردشگر در سال ۲۰۲۰ تبدیل کنن.

دیگه کشور اروپایی فعال در بخش ی صنعت گردشگری، در سال ۲۰۱۲ حدود ۴۱ میلیارد دلار از محل صنعت گردشگری درآمد داشت و مقصد بیشتر گردشگران این کشور شهر تاریخی رم بوده که با در اختیار داشتن آثار تاریخی مهم و قدمتی نزدیک به ۳۰۰۰ سال یکی از مقاصد برتر گردشگری جهان هم حساب می شه.

نکته خیلی مهم در اعلام ۵۰ مقصد برتر گردشگری جهان از نظر کسب درآمد از محل صنعت گردشگری حضور نزدیک به نصف کشورای اروپایی در این فهرسته. این وسط بیشتر کشورای حاضر در سال ۲۰۱۲ رشد درآمدهایشان از محل صنعت گردشگری رو تجربه کرده و تنها درآمدهای دو کشور استرالیا و سوئیس تغییر خاصی نداشته.

نکته ی قابل توجه در معرفی پردرآمدترین مقاصد گردشگری جهان حضور در رتبه دوازدهم این رده بندیه. ترکیه سال گذشته هم در رتبه دوازدهم این رده بندی قرار داشت و امسال با کسب درآمد ۲۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری از محل صنعت گردشگری که ۶۰۰ میلیون دلار بیشتر سال ۲۰۱۱ه از ادامه ی روند رو به رشد صنعت گردشگری اش خبر می دهد.

در این شرایط مسئولان صنعت گردشگری ترکیه می خوان با قرار دادن این کشور در بین ۱۰ مقصد برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۳ این کشور رو به مقصد ۵۰ میلیون گردشگر تبدیل کرده و درآمدی در حدود ۵۰ میلیارد دلار در سال رو وارد چرخه ی اقتصادی ترکیه کنن.

درآمد خالص حاصل از صنعت گردشگری جهانی در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۰۷۵ میلیارد دلار بوده که از رشد ۳۳ میلیارد دلاری نسبت به سال ۲۰۱۱ حکایت داره و از رشد چهار درصدی درآمدهای جهانی از محل صنعت گردشگری با وجود بحران جهانی اقتصادی که افزایش تمایل مردم جهان به پس انداز کردن و کاهش تمایل اون ها به سفر به دنبال داشت، حکایت داره.

اندازه درآمدهای کشورای منطقه ی آمریکا در سال گذشته میلادی حدود هفت درصد، کشورای منطقه ی آسیا – اقیانوسیه حدود شش درصد، کشورای قاره آفریقا حدود پنج درصد و کشورای قاره اروپا که بیشتر اون ها در سال گذشته میلادی با بحران اقتصادی درگیر بودن حدود دو درصد رشد داشته، این در حالیه که درآمد کشورای منطقه ی خاورمیانه که چند مقصد گردشگری مهم جهان از جمله مصر، امارات و عربستان در اون واقع شده ان در سال ۲۰۱۲ حدود دو درصد کاهش داشته.

قاره اروپا در سال گذشته، ۴۵۷ میلیارد دلار از محل صنعت گردشگری درآمد داشته که این رقم حدود ۴۳ درصد کل درآمد جهانی از محل صنعت گردشگریه. ازسوی دیگه، منطقه آسیا – اقیانوسیه در همین سال حدود ۳۲۳ میلیارد دلار، قاره آمریکا حدود ۲۱۵ میلیارد دلار، منطقه خاورمیانه حدود ۴۷ میلیارد دلار و قاره آفریقا حدود ۳۴ میلیارد دلار از محل صنعت گردشگری درآمد داشته ان.

ایسنا