پردرآمدترین صنایع جهان کدامند؟

پردرآمدترین صنایع جهان کدامند؟

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

در ماه می سال ۲۰۱۷ ارزش خالص دارایی ۵۰۰ نفر از ثروتمندترین های دنیا تقریباً برابر ۴۸۰۰ میلیارد دلاره. امروزه کسب و کارای بر اساس فناوری و نوآوری تونسته سهم خیلی از ارزش خالص دارایی ها رو به خود اختصاص بده.

به گزارش آلامتو به نقل از هفته نامه تجارت فردا؛ فهرست ثروتمندان دنیا و تغییرات اون از جذابیت خاصی برخورداره. به همین منظور موسسات معتبری در این مورد فعال بوده و مبادرت به آزمایش و اعلام نتیجه فهرست بهترین ثروتمندان دنیا به همراه ارزش خالص دارایی اونا می کنن. این وسط می توان به مجلات و وب سایت های معتبری مثل فوربس و بلومبرگ اشاره کرد. این وسط هم تغییرات ارزش دارایی ثروتمندان به صورت روزانه و با تغییرات از اول سال تا همون لحظه در گزارش مفصلی در وب سایت بلومبرگ منتشر می شه.

در ماه می سال ۲۰۱۷ ارزش خالص دارایی ۵۰۰ نفر از ثروتمندترین های دنیا تقریباً برابر ۴۸۰۰ میلیارد دلاره. امروزه کسب و کارای بر اساس فناوری و نوآوری تونسته سهم خیلی از ارزش خالص دارایی ها رو به خود اختصاص بده. هدف این تحلیل، بررسی موضوع از زاویه ای دیگه س تا نتیجه اون واسه سهامداران، سرمایه گذاران، صاحبان کسب وکار، صندوق های سرمایه گذاری جسورانه و استارت آپ ها موثر واقع شه.

در ادامه مقاله، اثبات می شه که مالکیت چاه نفت، گاز، معدن و بقیه کالاهایی مثل این، دیگه دلیلی بر حضور در فهرست ثروتمندان دنیا نخواد بود! چون کسب و کارای بر اساس فناوری های نوآورانه سهم خیلی از ارزش خلق شده رو به روایت آمار کسب کرده ان.

متدولوژی محاسبه ارزش خالص دارایی ثروتمندان

یکی از عوامل مهمی که باعث فرق در میان فهرست های منتشر شده از ثروتمندان می شه، روش محاسبه ارزش خالص دارایی ها و دسته بندی براساس نوع کسب وکار ایشانه. متدولوژی اون در وب سایت بلومبرگ به صورت کامل توضیح داده شده. ارزش ثروت براساس ارزش دارایی در بازار و گزارش های اقتصادی این سایت جفت و جور می شه. گزارش به صورت خودکار، ارزش دارایی روز قبل رو بعد از بسته شدن بازار نیویورک محاسبه می کنه. این گزارش ساعت ۳۰ /۱۷ دقیقه هر روز کاری به وقت نیویورک به روز رسانی می شه. جالبه بدونین ارزش دارایی با ارزهای دیگه به دلار آمریکا تبدیل شده و در این فهرست به روز رسانی می شه. ً واسه محاسبه ارزش دارایی از مقایسه اطلاعات مالی بقیه شرکت های فعال از راه شاخص های EBITDA ، P /E، بدهی و بقیه نسبت های مالی استفاده می شه.

باید توجه کرد مواردی که شامل سهام وثیقه س، از ارزش دارایی کسر شده. این فهرست شامل ارزش دارایی ثروتمندانی می شه که اطلاعات دارایی های خود رو اعلام کرده ان، کاملا معلومه اون دسته که از اعلام اون دوری کرده ان در این محاسبات و فهرست نامبرده دید نشده ان. فهرست ۵۰۰ پولدار دنیا در ۱۴ گروه دسته بندی جور واجور و در ۴۹ کشور از ۱۹۵ کشور دنیا ارائه می شه. ارزش کل دارایی این فهرست ۵۰۰ نفره هنگام جفت و جور این تحلیل برابر ۹۸ /۴۸۳۲ میلیارد دلار آمریکا تقریب زده می شه. این ۱۴ دسته بندی شامل صنایع و اصناف در رابطه به توضیح زیره. در این دسته بندی، ثروتمندان مالک یا سهامدار بخش کلی ای از زمینه کسب وکار نامبرده هستن. واسه به دست آوردن جزییات بیشتر در مورد زمینه سرمایه گذاری هر کدوم از ثروتمندان به صورت جدا شده از هم می تونید اطلاعات جامعی رو در وب سایت بلومبرگ به همراه اطلاعات مقایسه ای به دست بیارین.

جنسا: نیکل، قلع، سیمان، نقره، آهن، طلا، فولاد، آلومینیوم، مس، روی، روغن پالم، سنگ معدن، جنسای کشاورزی و …

مصرف کننده: جنسای لوکس (کیف، کفش، لباس، عطر …)، لوازم آرایشی، لباس و کفش ورزشی، عینک، اسباب بازی، لوازم خونگی (ماشین ظرفشویی، یخچال، تهویه هوا، گرم کننده، …)، سیگار، تنباکو و…

جورواجور: شامل مواردیه که در صنایع جور واجور در این دسته بندی ۱۴گانه به صورت جور واجور سهامدار کلی بوده یا سرمایه گذاری کرده ان.

انرژی: پالایشگاه نفت، گاز طبیعی، مالکیت خطوط انتقال نفت و گاز، لوازم انتقال انرژی ، انرژی خورشیدی و…

سرگرمی: هتل و مراکز تفریحی، اقامتگاه تفریحی، استودیوی فیلمسازی، وسایل و لوازم بازی و سرگرمی، بازی های تلویزیونی و کامپیوتری، بازی های آنلاین، مراکز و ورزشگاه های ورزشی، مالکیت تیم های فوتبال و…

مالی: صندوق پوشش خطر، کارگزاری های آنلاین، مشاور سرمایه گذاری، بانک سرمایه گذاری، بانک تجاری، بیمه، صندوق سرمایه گذاری مشترک و…

غذا و نوشیدنی: شکلات، آدامس، نوشیدنی، غذای حیوانات خونگی، نوشیدنی های انرژی زا، اجناس لبنی و…

مراقبت های بهداشتی: لوازم پزشکی و بیمارستانی، واکسن، مالکیت بیمارستان، داروسازی، اجناس ارتوپدی، استارت آپ های بیوتکنولوژی و…

صنعت: قطعات خودرو، خودروهای لوکس، ناوگان دریایی نفتکش، کشتی های تجاری، حفاری دریایی، پیمانکار صنعتی، آسانسور و پله برقی، پلیمر و مواد شیمیایی و…

رسانه ای و مخابراتی: پخش کننده ماهواره ای، رابطه از راه دور، شبکه های تلویزیونی، شبکه های خبری و…

املاک: ساخت خونه مسکونی، فروشگاه، هتل، واحدهای اداری، ورزشگاه، صاحب املاک خصوصی، خرده فروشی وام دهنده مسکن، مالکیت آپارتمون ها و دفاتر کار لوکس و…

خرده فروشی: لباس، مبل و صندلی، فروشگاه های زنجیره ای، رستوران های زنجیره ای، پوشاک خاص، سوپر مارکت های زنجیره ای، طراحی کیف و کفش، استخدام و کاریابی، خرده فروشی جنسای کم ارزش، فروشگاه های آنلاین، لوازم خونگی، لوازم ورزشی و…

خدماتی: تحویل بسته، حمل ونقل، بسته بندی، سقف سازی، پخش و انبار داری و…

تکنولوژی: تولید نرم افزار، خدمات رایانش ابری، فروشگاه آنلاین، نرم افزارهای سیستم عامل و کاربردی خاص، شبکه های اجتماعی، پایگاه داده، مو تورهای جست وجو، تجارت الکترونیک، برنامه ها و خدمات تماس تلفنی اینترنتی، صفحه پوشش موبایل تلویزیون و کامپیوتر، نرم افزارهای کاربردی موبایل، وسایل حمل ونقل بدون سرنشین، خدمات شبکه ارتباطی، نرم افزار کاربردی، کرایه ماشین، حافظه سخت افزاری، سنسورهای الکترونیکی و…

در دسته بندی بالا، بیشترین سهم فعالیت فرد پولدار به عنوان معیاری واسه جانمایی ایشون در یکی از گروه هاست. در جدول فهرست ۱۰ نفر اول ثروتمندان دنیا ارائه شده. نکته قابل توجه اینه که بیشتر این افراد در بخش تکنولوژی مشغول به فعالیت بوده و در این بخش سرمایه گذاری کرده ان. پس مالکیت چاه نفت هم دلیلی بر پولدار بودن نخواد بود. نقش و جایگاه تکنولوژی که اکثراً متمرکز بر صنعت فناوری اطلاعاته، سهم خیلی از ثروتمندان رو به خود اختصاص داده.

جالبه بدونین رتبه ۲۵ جدول ثروتمندان مربوط به Mukesh Ambani با ۸ /۲۸ میلیارد دلار که در صنعت نفت مشغول بوده و بعد بهترین رتبه بعدی در گروه انرژی با رتبه ۵۴ به Leonid Mikhelson با ۹ /۱۶ میلیارد دلار در صنعت گاز اختصاص پیدا کرده. تاثیر تکنولوژی و حرکت پول هوشمند به سمت بازارهای بکر، فرصت های زیادی رو واسه سرمایه گذاران و ثروتمندان ایجاد کرده تا با بهره گیری از اون و تشخیص تغییر روند رشد سرمایه، به سمت این بازارها حرکت کنن و نسبت به سرمایه گذاری روی استارت آپ هایی که در این بخش ها شکل می گیرند، سرمایه گذاری بیشتری بکننن. در جدول شماره ۲، خلاصه ای از وضعیت صد پولدار دنیا ارائه می شه. جدول فوق از بررسی یکصد پولدار دنیا براساس نوع گروه فعالیت ایشون استخراج شده. بیشتر از ۷۰ درصد ارزش خالص دارایی ها مربوط به پنج ردیف اول یعنی تکنولوژی، خرده فروشی، جورواجور، صنعت، غذا و نوشیدنیه.

ً از نظر تعداد پولدار مشغول در این پنج بخش هم بیشتر از نصف جدول صد نفره رو به خود اختصاص داده. در جدول ۳، کل جامعه ۵۰۰ نفری مورد بررسی قرار می گیرد. تقریباً همون روندی که در جدول ۲ در مورد گروه های جذاب واسه سرمایه گذاری معرفی شده بود، در جدول ۳ با جامعه آماری ۵۰۰ نفر پولدار برتر دنیا هم ادامه پیدا می کنه. طوری که بیشتر از ۵۰ درصد خالص دارایی این جامعه آماری در گروه های تکنولوژی، جورواجور، خرده فروشی و صنعت قرار داره. ۷۷ درصد ارزش خالص دارایی این ثروتمندان در ۱۰ کشور (جدول ۴) قرار گرفته. این وسط آمریکا با ۱۶۳ پولدار و ۶ /۱۸۹۳ میلیارد دلار بیشترین سهم رو در بین بقیه کشورها داره.

رقبای بعدی اون هم کشورای چین و آلمان هستن که به ترتیب ۳۶ نفر برابر ۵۴ /۳۳۰ میلیارد دلار و ۴۰ نفر برابر ۰۹ /۳۱۱ میلیارد دلار رو به خود اختصاص داده ان. GDP کل کشورها براساس گزارش صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۱۶ برابر ۷۵۲۷۸ میلیارد دلاره. تو یه مقایسه ساده نسبت ارزش خالص دارایی ثروتمندان به GDP هر کشور به صورت جدا شده از هم، سهم زیادی رو تشکیل می دهد. طوری که ارزش خالص دارایی های بیل گیتس برابر ۴۶۹ /۰ درصد GDP آمریکا بوده و ارزش دارایی های ایشون به تنهایی از ۱۲۸ کشور دنیا بیشتره. ارزش خالص دارایی ثروتمندان در گروه تکنولوژی بیشتر از GDP ترکیه (۳ /۸۵۷ میلیارد دلار) در سال ۲۰۱۶ه و این نکته تاکید مجددیه بر این موضوع که تکنولوژی و نوآوری نقش زیادی این وسط داره.

نتیجه گیری

با مرور دوباره فهرست فعالیت هایی که در گروه تکنولوژی قرار می گیرند، این امکان واسه سرمایه گذاران به وجود میاد تا با به کار گیری ظرفیت صندوق های سرمایه گذاری جسورانه، استارت آپ ها یا سرمایه گذاری مستقیم نسبت به ایجاد و پیشرفت این کسب وکارها دست به کار شن. ظرفیت این بخش در جذب نیروی انسانی جویای کار بسیار بالا بوده و در شرایط فعلی می تونه نقش مهمی در اشتغال جوانان اجرا کنه. این مهم الان هم در بعضی از زمینه ها در ایران اجرا شده.

از اون دست می توان به وب سایت های فروشگاهی، نرم افزارهای کاربردی موبایل واسه کرایه اتومبیل، وب سایت های اشتراک گذاری فیلم، وب سایت های تبلیغاتی اینترنتی، وب سایت ها و نرم افزارهای کاربردی در ارائه نرم افزارهای موبایل و دیگر موارد اشاره کرد. البته بعضی وقتاً شرکت های اشاره شده در «گروه رایانه و صنایع وابسته به اون» در بازار سرمایه هم IPO شده ان. می تونیم بگیم نمونه های موفق خارجی با بومی سازی و پیاده سازی دوباره در ایران و هم با بهره مندی از فرصت های پیش اومده تبدیل به یه کسب وکار پر رونق شده ان. رشد قابل توجه شرکت های علم بنیان و استارت آپ های جورواجور در چند سال گذشته مهر تاییدی بر این موضوعه. البته نقش بازار سرمایه به خاطر تامین پول و پله و سرمایه با در نظر گرفتن زیر ساختی که در «بازار دارایی فکری» فرابورس ایجاد شده بسیار تعیین کننده س. پول هوشمند به سمت بازارهای پر رونق و بکر در حال تغییر مسیره. شناسایی این تغییر راه و فرصت سرمایه گذاری در اون، فرق ثروتمندان بزرگ دنیاست.

چیجوری به پول برسیم؟

راه های افزایش درآمد کار و کاسبی

سرمایه گذاری پولدار شدن