پردرآمدترین شهرهای توریستی جهان در ۲۰۱۵

پردرآمدترین شهرهای توریستی جهان در ۲۰۱۵

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

۷شهر آسیایی در لیست پربازدیدترین شهرهای جهان در سال ۲۰۱۵ هستن و ۶شهر از قاره قدیمی هم در میان شهرهایی قرار گرفته ان که بیشترین درآمدها رو از گردشگران به دست می بیارن. لندن، بانکوک، پاریس، دبی، استانبول، نیویورک، سنگاپور، کوالالامپور، سئول و هنگ کنگ ۱۰ مقصد پربازدید سال گذشته میلادی معرفی شده ان.

درحالی که اروپا از اولین ثانیه های روز جمعه وارد سال جدید میلادی شد، «مستر کارت» در روزای واپسین سال ۲۰۱۵ طی گزارشی به معرفی پربازدیدترین و پردرآمدترین شهرهای دنیا پرداخت. اطلاعات این گزارش براساس آمارهای رسمی یا برآورده ها از نظرسنجی های انجام شده بین گردشگران به دست آمده. لندن، بانکوک، پاریس، دبی، استانبول، نیویورک، سنگاپور، کوالالامپور، سئول و هنگ کنگ ۱۰ مقصد پربازدید سال گذشته میلادی معرفی شده ان.

لندن

لندن هرچند شهری قدیمی حساب می شه که خیلی از مردم شانس دیدن اون رو دارن، بازم هرساله نقش کلی ای به عنوان میزبان گردشگران بین المللی بازی می کنه. حالا واسه دومین سال پشت سر هم این شهر در بالاترین جایگاه پربازدیدترین ها قرار گرفته. براساس پیش بینی ها، تعداد گردشگران این شهر در سال گذشته میلادی ۸۲/ ۱۸میلیون نفر بوده.

بانکوک

در همین حال بانکوک به عنوان دومین شهر پربازدید، در سال ۲۰۱۵ پذیرای ۲۴/ ۱۸میلیون گردشگر بین المللی بوده؛ شهری که در سال ۲۰۱۳ پربازدیدترین شهر گردشگری اعلام شده بود و دارای مکان های بسیار دیدنی واسه گردشگرانه. سقوط جایگاه این شهر به گفته کارشناسان، به دلیل بعضی تنش های سیاسی به وجود اومده در تایلنده که در دوره ای این شهر رو با رقابت مواجه کرد.

paris پاریس

اما بازم در لیست شهرهای پربازدیده. این شهر به رغم اینکه در اول و انتهای سال ۲۰۱۵مورد حمله گروه های تروریستی قرار گرفت، اما بازم به عنوان شهر عشق و هنر و مد شناخته می شه و سومین شهر پربازدید دنیا هستش. برآورده ها نشون می دهد که تعداد گردشگران ورودی به این شهر در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۰۶/ ۱۶میلیون نفر رسیده. به گفته مسترکارت، دبی چهارمین شهر پربازدید دنیا و دومین شهر آسیایی در این لیسته که به باور کارشناسان تونسته در کم وقتی به یکی از مقاصد مهم واسه گردشگران قرن ۲۱ تبدیل شه؛ شهری که خونه خیلی از حیرت زدگی های نفسگیر فناوریه. حالا برآورد ها نشون می دهد این شهر در سال گذشته میلادی میزبان ۲۶/ ۱۴ میلیون گردشگر ورودی بوده.

استانبول

از طرف دیگه، استانبول با وجود بعضی تنش های سیاسی سال ۲۰۱۵ که ترکیه رو هم درگیر خود کرده بود و به رغم بعضی حملات تروریستی در این کشور، بازم در لیست پربازدیدترین شهرها باقی مونده. این شهر با پذیرایی از ۵۶/ ۱۲میلیون گردشگر ورودی در جایگاه پنجم این لیست قرار گرفته. در سال ۲۰۱۲ این پایتخت ترکیه، ۶/ ۱۱میلیون گردشگر به خود دید؛ اونم فقط دو سال بعد از انتخاب این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا. حالا هم رسیدن به اینجور رقمی از نظر کارشناسان، پرشی قابل توجه به نظر می رسد؛ هرچند واسه دیدن تاثیر تنش های سیاسی منطقه بر گردشگری ترکیه، شاید بهتر باشه تا آخر سال جدید میلادی صبر کرد. ششمین شهر از لیست پربازدیدترین شهرها که مسترکارت اون رو معرفی کرده، نیویورکه که به شهری پرهیجان معروفه. این شهر هم طبق برآورده ها در سال گذشته میلادی ۲۷/ ۱۲میلیون گردشگر رو به خود جذب کرده.

سنگاپور

در همین حال، سنگاپور چهارمین شهر آسیاییه که در لیست مسترکارت در جایگاه هفتم واقع شده. در سطح جهانی این شهر به خاطر جایگاه بالا در رشد اقتصادی، سیستم بهداشت و درمان و استاندارد زندگی، شناخته می شه و حالا تونسته ۸۸/ ۱۱میلیون گردشگر خارجی رو به خود جذب کنه در همین حال در سال های گذشته مالزی تونسته محبوبیتی در میان گردشگران به دست آورد و به عنوان یکی از مقاصد انتخاب شده از طرف گردشگران شناخته شه.

این شهر با جاذبه های بسیار خود، در سال ۲۰۱۵، از ۱۲/ ۱۱میلیون گردشگر خارجی میزبانی کرده. در انتهای این لیست ۱۰ موردی، دو شهر دیگه آسیایی قرار گرفته ان. براساس برآورده ها، سئول با جذب ۳۵/ ۱۰ میلیون گردشگر و هنگ کنگ با ۶۶/ ۸ میلیون گردشگر ششمین و هفتمین شهرها در میون این ۱۰ شهر هستن.

در همین حال لندن علاوه بر اینکه پربازدیدترین شهر دنیاس، در بالاترین جایگاه شهرهایی که بیشترین درآمد رو از گردشگران ورودی داشته ان، هم قرار گرفته. اگر گفته شد «مسترکارت» در گزارش خود علاوه بر معرفی ۱۰شهر برتر گردشگرپذیر دنیا در سال ۲۰۱۵، نگاهی به اندازه هزینه کرد گردشگران در ۱۳۲شهر جهان هم داشته.

طبق این گزارش و براساس برآورده ها، گردشگران بازدیدکننده از لندن در سال ۲۰۱۵، ۲۳/ ۲۰ میلیارد دلار هزینه کرده ان که در مقایسه با سال ۲۰۱۴ میلادی ۳/ ۲درصد بالا رفته. نیویورک هم با افزایشی نسبت به سال ۲۰۱۴ میلادی و با ۳۷/ ۱۷میلیارد دلار به عنوان دومین شهری معرفی شده که گردشگران در اون بیشترین هزینه کرد رو داشته ان. این شهر از پاریس پیشی گرفته؛ جایی که براساس برآورده های مستر کارت گردشگران ۶۱/ ۱۶میلیارددلار هزینه کرده ان. سئول (با ۲۴/ ۱۵میلیارددلار)، سنگاپور (با ۶۵/ ۱۴ میلیارد دلار) و بارسلونا (با ۸۶/ ۱۳میلیارد دلار) در جایگاه های بعدی قرار گرفته ان.

اما براساس گزارش مسترکارت، بانکوک به عنوان هفتمین شهر در رده بندی شهرهایی که بیشترین درآمدها رو از گردشگران خود داشته ان، ۳۶/ ۱۲میلیارد دلار از گردشگران خود درآمد کسب کرده و عنوان سریع ترین شهر از نظر رشد در این مورد رو به خود اختصاص داده؛ چون که طبق آمار موجود درآمدهای این شهر از راه گردشگری، ۸/ ۱۱درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۴ رو تجربه کرده.

توکیو

توکیو، شهری که گردشگران بازدیدکننده اون ۸/ ۶ درصد کمتر از سال ۲۰۱۴ در اون هزینه کرده ان، تماشاگر بزرگ ترین ریزش از این نظر بود و به خاطر این جایگاهش در این رده بندی نسبت به سال قبل از اون، کم شد. پس از اون، سیدنی قرار داره که این شهر هم کاهش ۸/ ۴ درصدی رو در هزینه کرد گردشگران ورودی اش تجربه کرده.

ریشه یابی کاهش هزینه کردها

اما براساس تحلیل مجمع جهانی اقتصاد، سقوط هزینه کرد گردشگران طی سال ۲۰۱۵ که در بعضی کشورای جهان تجربه شده می تونه نتیجه کاهش ارزش پول اونا در برابر دلار امریکا باشه که به منظور برآورد هزینه ها استفاده می شه. ارزش پول تایلند، مالزی و ترکیه در برابر دلار امریکا کاهش داشته؛ با اینحال، هزینه کرد گردشگران در این کشورها بالا رفته که این کاهش ارزش پول رو جبران می کنه.

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

جهانگردی مطالب باحال روز پول نیوز