پرخاشگری در نوجوانان و نحوه برخورد با آن

پرخاشگری در نوجوانان و نحوه برخورد با آن

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

خشونت نوجوون Adolescent Aggression

خشونت در افراد بلاغ یه رفتار قبول شده در شرایط خاصه اما این موضوع در نوجوانان باید با حساسیت بیشتری دنبال شه و ضمن رفتار درست با خشونت نوجوون باید به دنبال دلیل و حل مشکل بود.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ در بیشتر جوامع، خشونت در میان نوجوانان زیاد شده. در جوامعی که خشونت زمینه ای تاریخی داره و واقعیت روزمره زندگیه، در جوامعی که یه جور دوگانه گرایی اجتماعی در اون ها هست، مثلاً از یه سو شکل های جور واجور خشونت و خشونت در رسانه ها مشخص می شه و در بعضی موارد، از جمله خشونت های خونگی، تماشاگر یه جور رواداری تاریخی هستیم و از طرف دیگه، همزمان، بیان نگرانی درباره افزایش و ناجور بودنشون از نظر فرهنگی و اجتماعی تبلیغ می شه، در جوامعی که استرس های اجتماعی رو به زیاد شدنه و در جوامعی که از توانایی های علمی واسه مدیریت خشم و خشونت استفاده نمی شه، بسیار طبیعیه که خشونت در جامعه زیاد باشه، خشونت در آشنایان، اگه نه بیشتر از بیگانگان، دست کم در حد و اندازه اون ها باشه، و نوجوانانِ در برابر خشونت زیاد باشن، به عنوان قربونی یا خشونت ورز.

چهار نوع خشونت در نوجوانان

دلایل اجتماعی و گزارش های موجود، حتی با نگاهی به صفحه حوادث مجلات، نشون می دهد که خشونتهای نوجوانان نه فقط شکلی واحد ندارن، بلکه علل مشابهی هم موجب بروز اون ها نمی شه.

از همین جا می توان نتیجه گرفت که یه روش واحد هم واسه پیشگیری و جلوگیری از بروز اون ها یا در جواب به اون ها نمی تونه مؤثر باشه. کلا در بررسی های انجام شده چهار نوع خشونت در دوران نوجوونی قابل شناساییه: موقعیتی، ارتباطی، تجاوزگرانه و مرضی.

هرکدوم از شکل های جور واجور چهارگانه خشونت های نوجوونی، عوامل خطر و برنامه های پیشگیرانه خاص خود رو دارن.

  1. خشونت های موقعیتی

تحقیقات نشون داده که موقعیت ها و شرایط خاصی می تونن به خشونت بینجامند یا شدت اون رو زیاد کنن.

این تحقیقات نشون میدن که در بین گرمای شدید، در روزای آخر هفته و تعطیلات و هم در زمان بروز و وجود استرس های اجتماعی، مثل بیکاری، فقر، گرانی، ازدحام و نبود انسجام اجتماعی، خشونت در نوجوانان زیادتر می شه. هم اینکه، احتمال زیادی داره در وقتی که امکان پیگیری اهداف برنامه ریزی شده وجود نداره، رفتارای خشن زیاد شه.

  1. خشونت های ارتباطی

شایع ترین خشونت در همه گروه های سنی، از جمله نوجوانان، خشونت ارتباطیه. خشونت ارتباطی بر اثر مشکلات ارتباطی بین آدمایی که با هم روابط خوبی دارن، به خاص روابط بین دوستان و اعضای خونواده، به وجود میاد. در مواردی، این خشونت به شکل عادت خانوادگی درمی آید و والدین و بچه ها رو درگیر می کنه.

نمونه دیگری از خشونت های ارتباطی، خشونت های مربوط به زمان قراره. گفته شده که این نوع خشونت در دست کم ۲۵درصد از نوجوانان غربی دیده می شه. ویژگی های فردی و اجتماعی در این نوع خشونت نقش دارن.

  1. خشونت های تجاوزگرانه

خشونت هایی ان که به قصد کسب منافع یا به عنوان بخشی از رفتارای بزهکارانه یا ضداجتماعی انجام می گیرند. از شایع ترین شکل های جور واجور این خشونت می توان به زورگیری و باج گیری، سرقت و کیف زنی و حملات باندی اشاره کرد. این شکل از خشونت بیشتر از بقیه شکل های جور واجور بررسی شده.

یه بررسی در آمریکا گزارش می دهد که حدود ۲۰درصد نوجوانان رفتارای شاخص این خشونت رو میدن و این در حالیه که درصد فوق فقط بخش کمی از کل خشونت های تجاوزگرانه در آمریکا رو شامل می شه.

بررسی ها حاکیه که خشونت های تجاوزگرانه قابل پیش بینیه، شروع اون سیر کم کم داره و از اوایل نوجوونی شروع می شه، بعد از نوجوونی پایدار می موند، عوامل خطر بسیار زیاد ای با ماهیتی بیشترً اجتماعی روان شناختی در اون نقش داره و درمان و رفع اون ها نیازمند روش های پیشگیرانه و درمانی از همون اوایل نوجوانیه.

  1. خشونت های مرضی

خشونت های مرضی با مریضی ها و مشکلات روانی بیشتر از بقیه شکل های جور واجور خشونت رابطه دارن و هرچند زیادی کم تری دارن، چون به شکل های خشن تری بروز می پیدا کنن، همیشه موردتوجه رسانه ها قرار دارن. بررسی ها نشون داده که این خشونت ها با آسیب ها و مشکلات دستگاه عصبی و ضربه های روانی شدید رابطه تنگاتنگی دارن.

واقعا، رفتارای خشونت بار موجود در این نوع بیشتر به وجود اومده بوسیله مریضی های روانیه تا موقعیت ها و شرایط اجتماعی. بررسی ها حکایت از اون دارن که بین بروز این نوع خشونت ها و افسردگی در نوجوانان رابطه هست. یعنی، در مواردی، نوجوانان افسردگی خود رو به شکل این نوع خشونت بیان می کنن.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه سپیده دانایی