پربازدید‌ترین جزیره زمین وجود خارجی ندارد!

پربازدید‌ترین جزیره زمین وجود خارجی ندارد!

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

wow

اگه بخواین لیستی از محبوب ترین مناطق دیدنی جهان رو بسازین، شاید نام هایی مانند اهرام مصر یا استون هنج رو در لیست بذارین، سازه هایی تاریخی که هرساله میلیون ها نفر رو به طرف خود جذب می کنن و واقعا وجود دارن.

براساس گزارش ساینس الرت، شاید به نظر بیاد که که “وجود داشتن” شرط اولیه هویت یه نقطه مکانیه، اما واقعیت اینه که یکی از پربازدید ترین نقاط سیاره زمین مکانی خیالی به نام جزیره پوچه که وجود فیزیکی نداره. این جزیره روی نقشه در مختصات صفر درجه شمالی و صفر درجه شرقی اقیانوس اطلس جنوبی قرار گرفته است و موجودیت غیرحقیقی اون به وجود اومده بوسیله خطاهاییه که دراثر به کار گیری سیستم های اطلاعاتی جغرافیایی (GIS) جور واجور ایجاد می شن.

GIS سیستمی رایانه ایه که داده های جغرافیایی رو ذخیره، تحلیل و اداره می کنه و همه این داده ها رو به شکل یه نقشه مصور می سازه. یعنی این یه سیستم پشت صحنه ایه که امکان قرار گرفتن اطلاعات در جای درست و مصور سازی اونا رو جفت و جور می آورد تا آدم ها بتونن درک درستی از داده ها به دست بیارن.

مثلا محققان از سیستم GIS واسه مطالعه تغییرات آب و هوایی استفاده می کنن، اما می توان واسه فعالیت های روزمره ای مانند پیدا کردن مکان یه رستوران هم ازش استفاده کرد.

یکی از کارایی های این سیستم کدیابی جغرافیاییه، فرایندی که داده هایی مانند نشانی ها رو به مختصات تبدیل می کنه تا خیلی راحت روی نقشه ها قابل شناسایی باشن. به این شکل خیلی راحت می توان موقعیت مکانی رو براساس مختصات طول و عرض جغرافیایی اون روی نقشه تعیین کرد.

شاید این کار در اول ساده به نظر بیاد، اما وقتی که به کدیاب جغرافیایی اطلاعات نادرست داده شه، کارکردن با اون سخت تر خواهد شد. واقعا وارد کردن داده های نادرست، مشکل نرم افزاری، و دیگه شکل های جور واجور مشکل های فنی باعث می شن کدیاب جغرافیایی مختصال ۰,۰ رو نمایش دهد و مکان هایی نادرست رو مشخص کنه.

مختصات ۰ درجه شرقی ۰ درجه شمالی هم مکانیه که واقعا در میان اقیانوس اطلس جنوبی هست. از اونجایی که جغرافی دانان در بین برطرف کردن خطاهای مختصاتی، همیشه با این مختصات سروکار دارن، به اون جزیره پوچ می می گن.

این تجربه مشترک در میان جغرافی دانان باعث شکل گیری معروفیت و جذابیت جزیره پوچ شده است، تا اندازه ای که علاقمندان GIS نقشه هایی فانتزی، پرچمی ملی، و مقاله ای درباره تاریخ غنی و البته تقلبی جزیره پوچ ایجاد کرده و در فضاهای مجازی منتشر کرده ان.

پس از سال ها بروز خطا در کد یاب های جغرافیایی، جزیره پوچ حالا دارای چندین نشانی و مکان مختلفه که در واقعیت در اون مکان ها وجود نداره. این به اون معنیه این جزیره یکی از پربازدید ترین و باحال ترین مکان های روی زمینه، با اینکه در واقعیت این جزیره تنها خطای اطلاعاتیه که بوسیله جغرافیدانان ایجاد شده است.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

دانستنی همشهری آنلاین