پدر صنعت برق ایران چه کسی است ؟

پدر صنعت برق ایران چه کسی است ؟

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

ایران و ایرونی مدیون زنان و مردانیه که با جربزه پا در راه پیشرفت گذاشتن و با وجود مشکلات فراوون به عشق پیشرفت و سربلندی کشورشون پا در راه مشکلات گذاشتن.

در هر عصری حتی در تاریک ترین روزای تاریخ ایران بودن کسائی که تموم تلاششون رو واسه برداشت گامی هرچند کوچیک به جلو و حرکت درمسیر درست قدم ورداشته ان.

در این گزارش شما رو با “محمد حسین امین الضرب” کلید دار اتاق تجارت ، “پدر صنعت برق”، موسسه کارخانه ذوب آهن کشور و اولین وارد کنن ماشینای ابریشم کشی آشنا می کنیم.

 

محمد حسین امین الضرب کیست؟

پدر صنعت برق ایران

 


“حاج محمدحسین مهدوی امین الضرب” بچه حاج “محمد حسن امین الضرب”، نماد تجارت مدرن ایرونی ،در شب ششم محرم الحرام ۱۲۸۹ هجری تو تهران به دنیا اومد.

در کودکی و جوونی علوم جور واجور رو فراگرفت و به دو زبون عربی و فارسی تسلط داشت. در شونزده سالگی کار خود رو در تجارتخانه پدر شروع کرد و چند سفر کوتاه به اروپا رفت.اون در معاملات تجاری به سرعت پیشرفت می کرد وبه شدت مورد توجه دربار شاه بود تا جایی که حتی پیشنهاد تاسیس بانک ملی رو به مظفرالدین شاه داد.

هوش و مهارت هاش از همون کودکی رو بود اون هم اینکه طرفدار حکومت قانون و مشروطه و از طرفداران مالی مشروطه خواهان بود. در مجلس اول به نمایندگی مجلس شورای ملی از طرف تجار انتخاب و مسئول نیابت مجلس شد.

پس از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ به دستور سیدضیاء دستگیر شد و به زندان افتاد. پس از سقوط سید ضیاء از زندان آزاد و در دوره های هفتم، هشتم و نهم مجلس شورا و مجلس موسسان به نمایندگی برگزیده شد.

پدر صنعت برق

 

پدر صنعت برق ایران

امین الضرب صاحب اولین کارخانه برق تهران بود و واسه اولین بار کارخانه ذوب آهن رو به ایران آورد.محمدحسین امین الضرب تاجر ایرونی در دورهٔ قاجار بود. اون در دورهٔ زمامداری مظفرالدین شاه اولین دستگاه تولید برق رو از روسیه خرید و به این شکل، برق وارد ایران شد و جای گاز رو گرفت. به خاطر همین به محمدحسین امین الضرب «پدر برق ایران» لقب داده ان. در اون زمان مردم واسه روشنایی از روغن یا نفت استفاده می کردن.

اون هم اینکه با وارد کردن ماشین های ابریشم کشی از فرانسه به ایران واسه کارخانه ابریشم، پا به رقابت صنعتی گذاشت اما در صنعت ابریشم، زیاد موفق نبود، چون در همون شروع کار، یه جور انگل به مزارع شمال حمله کرد و اجناس اونجا رو نابود کرد و این، خسارات زیادی به صنعت ابریشم ایران وارد کرد. هم اینکه در صنعت ریلی و تاسیس راه آهن ایران هم، فعالیت های خیلی از اون به چشم می خورد

ایشون تاجری مشروطه خواه و نوآوری طلب بود و مهم ترین یادگار اون تلاش واسه پیشرفت تجارت بخش خصوصیه. در سال ۱۳۳۸ قمری به همراه بعضیا از تجار هیأت اتحاد تجار رو تشکیل داد و ریاست اون رو رو دوش گرفت.

اون در اواخر عمر به مریضی قند گرفتار شد و واسه درمون به پاریس رفت، پس از چندی به تهران برگشت و در تاریخ ۲۶ آذرماه ۱۳۱۱ دار فانی رو وداع گفت. موندگار ترین یادگار اون،تأسیس اتاق بازرگانی تهرانه که حالا با عنوان اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن تهران ۸۴ سال قدمت داره.

شهرزاد کیافر

بانکی مطالب باحال روز