پایان نامه درباره ازدواج سفید/:ازدواج سفید و زنا

پایان نامه درباره ازدواج سفید/:ازدواج سفید و زنا

ژانویه 26, 2019 0 By unizob

ازدواج سفید و نکاح معاطاتی و تشابه آن با انحرافات جنسی

3-5-1-تشابه با زنا

در لغت، زنا به معنی جفت گردیدن زن و مرد به طور نامشروع(معین: 1383، ج1، 514).
جماع غیر مشروع خواه در جهت آلت تناسلی باشد خواه نه. برای تحقق زنا علاوه بر عنصر عدم مشروعیت مواقعه و عمد شرط است که زانی بالغ باشد اگرچه طرف او نابالغ باشد و شرط است که زانیه بالغه باشد اگر چه طرف او نابالغ باشد و زانی عاقل باشد ولو این که طرف عاقله نباشد و زانیه عاقله باشد اگرچه طرف عاقل نباشد و شرط است که دخول لااقل بقدر حشفه باشد. هم چنین گفته شده است که علم به جرم بودن زنا شرط تحقق این جرم است. عمل جنسی با کسانی که از نظر قیود اخلاقی و مبانی مذهبی و قوانین اجتماعی ممنوع شناخته شده است انجام می گیرد. شایعترین این انحراف، روابط جنسی بین برادر و خواهر، پدر و دختر می باشد(دانش: 1383، 65).
ماده 221 قانون مجازات اسلامی بیان می دارد« زنا عبارت است از جماع مرد و زنی که علقه زوجیت بین آنها نبوده و از موارد وطی به شبهه نیز نباشد».
در ازدواج سفید و نکاح معاطاتی، صیغه عقد وجود ندارد، پس با دقت در تعاریف و ماده مذکور می توان به شباهت بین زنا و ازدواج سفید و نکاح معاطاتی اشاره نمود.

3-5-2-تشابه با روابط نامشروع

رابطه نامشروع از دو كلمه رابطه و نامشروع تشكيل گرديده است. رابطه از نظر لغوي يعني آنچه كه دو تن يا دو چيز را بهم پيوستگي و ارتباط بدهد(عمید:1377، ج2، 511).
مشروع بدين معني است آنچه مطابق شرع باشد و شرع آن را روا و جايز بداند. بنابراين نامشروع بدين معني است آنچه مطابق شرع نباشد و شرع آنرا جايز نداند. در قانون جزاي ايران از رابطه نامشروع تعريف جامع و مانعي ارائه نشده ، قانونگذار اسلامي نيز بدون اينكه در تمام تعريف اين واژه ها برآيد ابتدا در ماده 637 قانون تعزيرات فقط اكتفا به عمل منافي عفت نموده و مي گويد : «هرگاه مرد و زني كه بين آنها علقه زوجيت نباشد مرتكب عمل منافي عفت غير از زنا از قبيل تقبيل يا مضاجعه شوند به شلاق تا 99 ضربه محكوم خواهند شد و اگر اين عمل با عنف و اكراه باشد فقط اكراه كننده تعزير مي شود».
نزد اسلام پیوند زن و مرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و اسلام فقط ازدواج را مشروع قرار داده و از هر نوع پیمان دیگر خارج از چارچوب شرع ممانعت کرده است. به ‌طور كلي اسلام ازدواج را پیوند طبیعی و سنتی از سنت‌های اجتماعی می‌داند. قرآن مي‌فرمايد: ‌ای پیامبر ما قبل از شما پیامبرانی فرستاده‌ایم که دارای همسران و زنانی بوده‌اند، اسلام تا جايي به سنت ازدواج اهميت داده كه آن را مصادف با كامل شدن دين زن و مرد مي‌داند. آیه38 سوره رعد می فرماید« وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلًا مِنْ قَبْلِكَ وَجَعَلْنَا لَهُمْ أَزْوَاجًا وَذُرِّيَّةً وَمَا كَانَ لِرَسُولٍ أَنْ يَأْتِيَ بِآيَةٍ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ لِكُلِّ أَجَلٍ كِتَابٌ ؛ و قطعا پيش از تو [نيز] رسولانى فرستاديم و براى آنان زنان و فرزندانى قرار داديم و هيچ پيامبرى را نرسد كه جز به اذن خدا معجزه ‏اى بياورد براى هر زمانى كتابى است».
لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:
بررسی ازدواج سفید از نظر فقه امامیه و حقوق کیفری ایران