پایان خونبار گروگان‌ گیری در الجزایر

پایان خونبار گروگان‌ گیری در الجزایر

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

وزارت کشور الجزایر با تاکید بر پایان کامل گروگان گیری در این کشور، اعلام کرد که در آخرین حمله ارتش الجزایر به محل نگهداری گروگانا ۲۳ گروگان و ۳۲ گروگان گیر کشته شدن.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، وزارت کشور الجزایر با ارسال بیانیه ای اعلام کرد: عملیات دزدیدن صدها گروگان در مجتمع گازی “این آمیناس”، واقع در جنوب الجزایر به صورت کامل پایان یافته و ارتش در حمله به آخرین موضع گروگان گیرها در این مجتمع گازی، ۳۲ گروگان گیر رو کشته و در همین زمینه ۲۳ گروگان هم جون خود رو از دست دادن.

در بیانیه وزارت کشور الجزایر اومده: نیروهای ارتش تونستن ۶۸۵ کارگر الجزایری و ۱۰۷ کارکن خارجی این مجتمع رو از دست گروگان گیرها آزاد کنه.

به گفته دولت الجزایر، گروگان گیرها ۳۲ تن بودن که سه تن از اونا الجزایری و متخصص در ساخت بمب و مواد منفجره بودن و از یکی از کشورای همجوار الجزایر وارد این کشور شدن.

دولت الجزایر هم اعلام کرد: علاوه بر شهروندان الجزایری، اتباعی از کشورای کانادا، هلند، لیبی، تونس، یمن، مصر، سوریه و مالی در بین گروگان گیرها بودن و بیشتر اونا از کشورای همجوار وارد الجزایر شده بودن.

وزارت کشور الجزایر هم اینکه اعلام کرد: نیروهای ارتش تونسته ان مقادیر زیادی اسلحه و مواد منفجره از جمله کمربندهای انفجاری، چند نوع موشک انداز، خمپاره انداز و مقادیری اسلحه های خودکار و نیمه خودکار از گروگان گیرها ضبط کنن.

طبق این بیانیه، گروگان گیرها مناطقی رو از مجتمع گازی آمیناس مین گذاری کردن که پس از پایان عملیات ارتش واحدهای مین روبی کار جمع آوری مینا رو شروع کردن.

روز چهارشنبه یکی از مسئولان “القاعده در مغرب اسلامی” مسئولیت حمله به مجتمع گازی الجزایر رو بردوش گرفت و در مقابل آزاد کردن گروگانا، پایان دادن به عملیات نظامی در مالی رو خواهان شده بود.

در عکس العملای بین المللی به عملیات گروگان گیری در الجزایر هم باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مسئولیت گروگان گیری و کشته شدن گروگانا رو متوجه (تروریستا) دونست و گفت: حمله به مجتمع گازی الجزایر نشون دهنده اینه که تهدیدهای القاعده بازم ادامه داره.

ایشون گفت: ما در روزای آینده هم با مقامات الجزایری تماس داریم تا اطلاعات بیشتری در مورد اون چیزی که در مجتمع گازی این کشور اتفاق افتاد به دست بیار.

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا هم گفت: واشنگتن در مورد گروگان گیری در الجزایر با این کشور همکاری می کنه اما برنامه ای واسه اعزام نیرو به این کشور نداره.

فیلیپ هاموند، وزیر دفاع انگلیس هم با بیان ناراحتی از کشته شدن گروگان گیرها عنوان داشت، ارتش الجزایر قائله گروگان گیری رو پایان داد اما این اقدام با هزینه زیادی انجام شد و افراد زیادی جون خود رو از دست دادن.

ایشون با اعلام اینکه ارتش الجزایر تونست ربایندگان رو شکست خورده بزاره از مقامات این کشور خواست اطلاعات بیشتری از جزئیات حمله گروگان گیرها به آمیناس در اختیار جامعه جهانی قرار بدن.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه هم گفت: الجزایر در تعامل با قضیه گروگان گیری قاطعانه و با قدرت عمل نکرد و نباید اصلا با گروگان گیرها وارد گفتگو شد.

ایشون گفت: موضوع گروگان گیری در الجزایر دلیل دیگری بود بر قانونی بودن عملیات نظامی فرانسه در مالی.

ایسنا