پاگُنده‌ترین عنکبوت جهان / عکس

پاگُنده‌ترین عنکبوت جهان / عکس

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

گونه تازه ای از عنکبوت کشف شده که به حدی غیرعادی و فرق داره که نه فقط محققان اون رو تو یه خونواده به طور کامل جدید از تنندگان قرار داده ان، بلکه به نظر می رسد تموم درک ما از تکامل تنندگان رو با رقابت کشیده.

 

موجوداتی که پاگنده (بزرگ پا) نامیده شدن، هنوز واسه ما یه معما هستن. اما موجودی که تازگیا کشف شده و انگار فامیل بزرگ پاها حساب می شه، شاید درک ما از تکامل تنندگان رو عوض کنه. به گزارش نیوساینتیست، در غاری در آمریکا، یکی از همتایان عنکبوت ها کشف شده که بسیار غیرعادیه.

متخصصین زیست شناسی تنندگان در آکادمی علوم کالیفرنیا، در همکاری با محققان مرکز مواظبت از غارهای غرب آمریکا، گونه ای از عنکبوت رو مورد مطالعه قرار داده ان که تا قبل از این نامعلوم بود. این عنکبوت عجیب و غریب در غاری در جنوب غرب اورگان کشف شده، یعنی همون منطقه ای که ردپای بزرگ پاهای افسانه ای در اون جا دیده شده. البته این یکی به طور کامل واقعیه و وقتی پاهاش به طور کامل باز باشن، طولش به ۴ سانتی متر میرسه.
نام این عنکبوت جدید رو تروگلوراپتور (Trogloraptor) یا چنگ زن غار (cave grabber) گذاشته ان، چون غار محل زندگی اون هستش و چنگک های شکاری باورنکردنی داره. این پاها نشون میدن که این عنکبوت شاید یه شکارچی درنده س، اما چگونگی شکار اون و نوع رفتارش هنوز واسه ما ناشناخته س.

 

تروگلوراپتور از تورهای ابتدایی روی سقف غار آویزون می شه. آناتومی بدن اون زیادتر از اندازه غیرعادیه، به حدی که یه خونواده به طور کامل جدید به گونه های تنندگان اضافه کرده. به نظر می رسد که اون ها از آشنایان نزدیک عنکبوت های گابلین(goblin spiders) باشه، اما هم اینکه ویژگی های منحصر به فرد و جدیدی داره که دیدگاه های فعلی در مورد تکامل تنندگان رو به رقابت می کشد.
بیشتر این موجودات بوسیله محققین دانشگاه ایالت سن دیه گو در جنگل های ردوود قدیمی پیدا شده ان. این که محل زندگی و پخش این موجودات دقیقا کجا و به چه نحویه، هنوز معلوم نیس. اما کشف اون نشون می دهد که شاید گونه های زیادی وجود دارن که ما هنوز اون ها رو نمی شناسیم و پیدا نکرده ایم.