منبع پایان نامه ارشد با موضوع موقعیت جغرافیایی محلات و موقعیت اقتصادی محلات

دانلود پایان نامه

رواج گل و گیاه در ایران به ویژه در طراحی فضای سبز از 3 هزار سال پیش اهمیت داشته و توسعه آن در این سرزمین به صورت یک حرفه ،عمر 85 ساله ای دارد و نخستین بار یک هلندی مقیم تهران به نام پرتیوا به اتفاق چند نفر از هموطنانش در باغ خود در تهران با وارد کردن بذر گل از هلند اقدام به پرورش گل در ایران کردند . قدیمی ترین گلخانه مدرن که قدمتی 75 ساله دارد توسط مرحوم آقای زعیم از کشور هلند وارد و احداث گردید و تا کنون نیز فعال می باشد .
2-15. موقعیت ایران
ایران سرزمین پهناور با مساحت 1648195 کیلومتر مربع و با داشتن 12 اقلیم از 14 گونه اقلیم شناخته شده در جهان ، با تفاوت درجه حرارت هوا که در آن بین 25 تا 40 درجه سانتی گراد است و به طور کلی به دلیل تنوع آب و هوایی و داشتن انرژی لازم (طول روز بلند ، روشنایی و شدت نور بالا در زمستان) توان تولید گلهای زینتی و شاخه بریده به اندازه تمام تولید و صادرات اروپا را دارد . و ایران از لحاظ شرایط مساعد جهت تولید گل و گیاه جزو 15 کشور اول جهان است . موطن بسیاری از گل و گیاهان زینتی که در دنیا در زمینه تولید و پرورش آن تلاش شده از جمله گلهای پیازی ، پامچال ،میخک ،گلایل ،لاله، سیکلمن ایران می باشد. برخی گیاهان نام پرس یا ایران را هنوز به همراه می کشند نظیر گل cyclamen persicum دشتهای نرگس در بهبهان ، دشتهای لاله واژگون در شمال غرب شهر فارسان و نیز در تپه سفید خان اراک و شهر کرد و دشت سوسن چلچراغ در ارتفاعات البرز در روستای ییلاقی داماش شهرستان رودبار در استان گیلان که این روستا را به خاطر این گل یکی از مناطق گردشگری و توریستی در ایران تبدیل کرده گواهی این ادعاست .
2-16. موقعیت جغرافیایی محلات
شهرستان محلات در جنوب غربی تهران ودر فاصله ۲۶۲ کیلومتری آن قرار دارد و یکی از شهرستان های استان مرکزی محسوب می شود که در جنوب شرقی آن واقع گردیده است این شهر از طرف شمال به قم و آشتیان و از طرف جنوب به اصفهان و گلپایگان و از طرف غرب به خمین واراک و از طرف شرق به دلیجان محدود می باشد مساحت این شهرستان ۳۷/۲۰۷۹ کیلومتر مربع برابر با ۱/۷ درصد کل استان با تراکم نسبی ۲۱ نفر می باشد شهرستان محلات دارای ۲ شهر، یک بخش مرکزی و۲ دهستان به نام های دهستان باقرآباد ( با ۴۸ آبادی و ۱۵۰۰ خانوار ) و دهستان خورهه ( با ۱۳ آبادی و ۹۹۲ خانوار ) و در مجموع دارای ۶۱ آبادی ( در سال ۱۳۷۰ ) بوده است (www.amar.org.ir).
شهر محلات به عنوان مرکز شهرستان محلات در جنوب استان مرکزی بین ۳۳ درجه و ۵۴ دقیقه عرض شمالی و ۵۰ درجه و ۲۷ دقیقه طول شرقی و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۸۲۰ متر می باشد.
شهر محلات در حوزه ای قرار گرفته است، که از چهار جهت اصلی توسط کوهها و تپه های نسبتا مرتفعی محصور شده است. مهمترین عارضه های توپو گرافی در شمال شهر ( کوههای سرچشمه) استقرار یافته اند و عملا توسعه شهر را از جهت مذکور محدود نموده اند. خط القعر حوزه محلات رودخانه قمرود است که در ضلع جنوبی شهر واقع شده است . این رودخانه که مهمترین و بزرگترین رودخانه منطقه محلات به حساب می آید، از کوهها و ارتفاعات استان لرستان سرچشمه گرفته و با جهت جنوب غربی- شمال شرقی از ضلع جنوب و جنوب شرقی شهر محلات عبور نموده و با عبور از غرب محلات به سد پانزده خرداد می ریزد.
غرب شهر محلات توسط تپه هایی با شیب ملایم و شرق آن به وسیله تپه هایی با شیب نسبتا تند محصور شده است. محدوده بلا فصل ضلع جنوبی شهر را زمینهای حاصلخیز کشاورزی و گلخانه ها تشکیل می دهند.
اصلی ترین بستر پیوند دهنده تعاملات عملکردی و ارتباط شهر محلات، شامل محور ارتباطی دلیجان- محلات – خمین میباشد که امکان ارتباطی این شهر با کانونهای جمعیتی اطراف آن را فراهم می نماید. اصلی ترین کانونهای جمعیتی که در نزدیکی شهر محلات واقع شده اند در سمت شرق آن به ترتیب می توان به باقر آباد، نیمور و دلیجان در سمت جنوب غربی آن به شهر خمین اشاره کرد.
این شهرستان از سمت شمال به جنوب گسترده شده است که تصور می رود علت آن مسطح شدن زمین در این جهت باشد شهرستان محلات به دو قسمت محلات علیا و محلات سفلی تقسیم می شود که چشمه همیشه جوشان و چنارهای سربه فلک کشیده زینت بخش محلات علیا و زمینهای کشت گلهای متنوع و رنگارنگ زینت بخش محلات سفلی می باشد محصور بودن بین کوهستانی محلات را تا حدودی از تغییرات ناگهانی دما مصون داشته و اثر عوامل مختلف آب و هوایی نوعی آب و هوای کوهپایه ای را برای شهر به ارمغان آورده است بطور کلی این شهرستان دارای تابستان های خنک و زمستان های سرد ( البته نه شدید ) است ، گرمترین ماه سال مرداد با میانگین دمای ۲۱ درجه سانتیگراد و سردترین ماه سال دی ماه با میانگین دمای ۲ درجه سانتیگراد می باشد و میانگین بارش سالیانه برف و باران در این شهر طبق آمار موجود ۲۸۰ میلیمتر است.
2-17. موقعیت اقتصادی محلات
پرورش گل گیاهان زینتی در محلات :
هنر گلکاری و پرورش گل به عنوان یک فعالیت اقتصادی در ایران به آغاز قرن حاضر و حدود ۱۳۰۰ شمسی برمی گردد و شهر محلات به عنوان پایه گذار، ایجاد کننده و توسعه دهنده این صنعت، نقش پر اهمیت و ویژه ای داشته است. سالانه علاوه بر دو میلیون گلدان و بیست میلیون شاخه گل در سطح ۹۰۰ هکتار اراضی و گلخانه های شیشه ای و پلاستیکی شهرستان محلات تولید و به دو ستداران گل در سطح کشور و خارج از کشور عرضه می شود. دلایلی را که می توان برای پرورش گل در محلات نام برد به قرار زیر است :
از قدیم در این منطقه نوعی گلایل وحشی و بومی وجود داشته که در میان مزارع این شهرستان می روئیده است.
اعتدال نسبی آب و هوا و عدم وجود تغییرات و تنش های شدید طبیعی در طول سال.
وجود علاقه و مهارت و بینش لازم جهت پرورش گل در منطقه.
انواع گل در محلات (http://fa.wikipedia.org/wiki/) :
الف : گلهای آپارتمانی : شامل ۲۰ گونه که برخی از آنها عبارتند از : انواع پیتوس، آلکونها، کرتن، دیفین باخیا، انواع فیلکوس(ابلق) پیرومیا(پیله).
ب : گلهای شاخه ای : شامل ۱۹ گونه که برخی از آنها عبارتند از: گلایل، میخک، زنبق، انواع پیلوم، ارکیده، کوکب، جعفری، همیشه بهار، انواع داودی، ژرویرا و آمالیس.
انواع درختچه های زینتی :
الف : کاغذی مانند : رز ، نسترن، نخل زینتی، محبوب شرب، کاردینا.
ب : نشاء و بذر : میمون، صدفی، انواع بنفشه، اطلسی خارجی و ایرانی، پریوش.
ج : انواع نهال : نهال گیلاس، نهال هلو، نهال گردو، اقاقیا، زلزالک، آناناس.
رشته ها و زیر شاخه های متعددی در رابطه با گلکاری وجود دارد. یکی از این موارد استفاده از اندام های گیاهان زینتی می باشد.