منبع پایان نامه ارشد با موضوع اهمیت گیاهان زینتى در ایجاد اشتغال و تولید گل و گیاهان زینتی

دانلود پایان نامه

5- افزایش علمی سطح زیرکشت گل و گیاه با بهره گیری از فارغ التحصیلان رشته کشاورزی با توجه به توسعه پایدار دانا محور.
6- بهرهگیری از دانش گسترده جهانی با شرکت در همایشها و نمایشگاههای گل و گیاه داخل و خارج
7- تبدیل شیوه های سنتی تولید به شیوه های مدرن جهت رقابت در بازارهای جهانی
8- لزوم بهره گیری از تکنیک های نوین در توسعه گل و گیاه در سطح گسترده (از جمله ضدعفونی بستر هیدروکالچر، ایروکالچر، کشت بافت و مبارزه تلفیقی با آفات (Ipm)
9- ایجاد بازارهای جدید، توسعه بازاریابی نوین با تشخیص مناطق مستعد تولید محصولات مناسب هر منطقه
10- گسترش و ادامه روند ساخت دهکده گل و برگزاری جشنواره و نمایشگاه های علمی تر و قوی تر (فلاحی و خوشبخت،1384).
2-12. اهمیت گیاهان زینتى در ایجاد اشتغال
ایران را از دیر باز به کشور گل و بلبل می‌شناخته‌اند و ایرانیان جزء نخستین ملتی بودند که گل به یکدیگر هدیه می‌دادند و شاید کمتر کشوری را در دنیا بتوان یافت که دارای چنین تنوع آب و هوایی در طول سال باشد و بتواند انواع گلها و گیاهان را در فصول مختلف پرورش دهد. اما واقعیت آن است که ایران به لطف این موهبت الهی براى پرورش گل و گلکارى سهم بسیار ناچیزى از درآمد کلان جهانى این داد وستد را دارد.
این در شرایطی است که امروز ما شاهدیم بسیاری از کشورهای دنیا بدون در اختیار داشتن چنین شرایط آب و هوایی، موفق شده اند با بهره گیری از علم و فناوری نوین به پرورش انواع گیاهان در شرایط مصنوعی بپردازند و سهم بالقوه ای از این تجارت سودمند را در عرصه های بین المللی از آن خود کنند.
موقعیت ایران به دلیل قرارداشتن در کنار کشورهاى پرمصرف گل و گیاه از نظر اقتصادى حائز اهمیت است. همسایه هاى شمالى و جنوبى ایران از خریداران بسیار خوب گیاهان زینتى هستند. ایران با داشتن یک بازار متعادل و نسبتاً ثابت و دائمى قادر است جایگاه واقعى خود را در این عرصه پیدا کند. ایران با توجه به شرایط مساعد و بهره‌مندی از یک اکولوژی منحصر به فرد، می‌تواند به یکی از قطب‌های تولید و صادرات گیاهان دارویی و زینتى تبدیل شود.
در حال حاضر سطح زیرکشت گلخانه اى گل و گیاهان زینتى در سراسر جهان بالغ بر 180 هزار هکتار است که شامل تولید گلخانه اى انواع محصولات کشاورزى است. ژاپن، آمریکا و هلند تولیدکنندگان عمده گل و گیاه جهان هستند. بخش تولید گل و گیاهان زینتى از استعداد بالقوه بسیارى در ایجاد اشتغال برخوردار است، به طورى که در هر هکتار کشت گل و گیاهان زینتى در شرایط گلخانه اى، به طور مستقیم 6 تا12 نفروبه طورغیرمستقیم 3 تا6 نفرمشغول بکارمى شوند(بلند همت،1387).
2-13. پرورش گل و گیاه زینتی، زمینه‌ای برای اشتغال زایی و رشد درآمد ارزی
چنانچه توانمندی‌ها و استعدادهای بالقوه و بالفعل در زمینه تولید و صادرات انواع گل و گیاهان زینتی به درستی شناسایی شود می‌توان با اتخاذ راهکارهای مناسب و برطرف کردن موانع به سهولت سالانه میلیون‌ها دلار از صادرات این محصولات کسب درآمد و اشتغال مناسبی را برای نیروی کار استان فراهم ساخت .
به طور کلی گل‌ها و گیاهان زینتی را می‌توان به سه گروه عمده تقسیم کرد؛ درختچه‌های تزئینی مانند یاس، مو، یاس رازقی، موچسب، پیچ امین‌‌الدوله و سایر موارد بخش نخست را تشکیل می‌دهند. همین‌طور میخک، گلایل، مریم، داوودی، استرلیزیا، آنتوریوم،‌ رز، ارکیده و غیره گروه دوم یا گل‌های شاخه بریده را تشکیل می‌دهند .
در همین حال گروه سوم گل‌های گلدانی هستند که عمده آن‌ها شامل پتوس، حسن یوسف،‌ سنگلونیوم، رز، دیفن باخیا، بنجامین، عروس، بگونیا، مارانتا، یوکا، لیندا، الگونما، برگ انجیری و قاشقی می‌شوند .با وجود این در حالت طبیعی و در فضای باز امکان پرورش بسیاری از انواع گل‌ها و گیاهان زینتی طی سال در گیلان وجود دارد، اما شیوه‌‌های سنتی پرورش گل‌ها و گیاهان باعث می‌شود که قیمت تمام شده تولیدات در سطح بالایی قرار گیرد و بنا بر این ضرورت دارد که در زمینه تغییر شیوه تولید از سنتی به صنعتی تمهیدات لازم اتخاذ شود .یک کارشناس باغبانی با اشاره به استعدادهای طبیعی پرورش گل‌ها و گیاهان زینتی در گیلان گفت: این قابلیت‌ها در حدی است که این استان می‌تواند با یک برنامه‌‌ریزی اصولی و محلی، درآمد ارزی درخور توجهی از این راه کسب کند .
رنگ‌های دلپذیر، اندازه مناسب و تنوع گل‌ها و گیاهان زینتی ایران با توجه به گوناگونی وضعیت آب و هوایی کشور، این توانایی را به وجود آورده که در تمام فصول سال بتوان گل‌های مورد نیاز بازار داخلی و بخشی از بازارهای خارجی را در ایران پرورش داد . برای اجرای روش‌های صنعتی، سرمایه‌‌گذاری مناسب و آموزش کافی برای بهره‌‌برداران امری ضروری است که باید بدان توجه شود . به عقیده کارشناسان برای تغییر روش تولید، تامین تجهیزات از قبیل تجهیزات حرارتی گل‌خانه‌ها ضرورت دارد و این امر مستلزم همکاری نظام بانکی با بهره‌‌برداران در تامین منابع مالی مورد نیاز است .
بخش تولید و تجارت گل و گیاهان زینتی می‌تواند در اشتغالزایی و رشد درآمدهای ارزی غیرنفتی موثر باشد، لذا ‌باید نظام بانکی به سوی ارائه تسهیلات مورد نیاز بهره‌‌برداران هدایت شود و حتی تسهیلات ترجیحی به این بخش اختصاص یابد .
در همین حال فقدان برنامه‌‌های ترویجی، آموزشی و اصلاح نژاد و تداوم یافتن شیوه تولید سنتی باعث می‌شود که بخش تولید گل‌ها و گیاهان زینتی در کشور همچنان از بازارهای جهانی دور بماند و از توان رقابت کافی برای حضور موثر در بازارهای قابل نفوذ برخوردار نگردد (فرقانی و کیانی ابری، 1384) .
اما در بخش صادرات گل‌ها و گیاهان زینتی مشکلات بزرگ‌تری فراروی صادرکنندگان قرار دارد. صرف ‌نظر از این که اکثر دست‌اندرکاران صادرات گل در ایران خود تولید کننده نیستند و به ‌طور معمول به صورت واسطه عمل می‌کنند، مشکلات عمده بخش صادرات را می‌توان در کمبود سیستم مکانیزه بسته‌‌بندی استاندارد در واحدهای بهره‌‌برداری، موانع و مشکلات اداری در گمرکات، فرودگاه، گرانی تعرفه‌‌های حمل و نقل هوایی، فقدان تشکل صادراتی قوی، ناآگاهی بهره‌‌برداران از روش و مقررات جاری در صادرات گل‌ها و گیاهان زینتی خلاصه کرد .
چنانچه موانع تولید و جایگزینی شیوه صنعتی پرورش گیاهان همراه با توسعه زیرکشت گلخانه ها، ‌زیرپلاستیک و حتی فضای باز برطرف و راهکارهای مناسب برای رفع مشکل بسته‌‌بندی و حمل و نقل اتخاذ و عملی شود، می‌توان صادرات گل‌ها و گیاهان زینتی را توسعه داد .
به هر حال با رشد صادرات این محصولات، اشتغال نیروی انسانی و رشد درآمدهای ارزی میسر خواهد شد و از این حیث توجه به بخش تولید و صادرات گل‌ها و گیاهان زینتی به نفع اقتصاد ملی خواهد بود(فرقانی و کیانی ابری، 1384) .
بخش دوم: وضعیت تولید گل و گیاهان زینتی در محلات
2-14. تاریخچه
ایرانیان جزو نخستین ملتی بودند که گل را به یکدیگر هدیه می دادند . نقوش به جای مانده از دوران گذشته که در آن عده‌ای شاخه گلی در دست دارند مستند است و این موضوع نشانگر اینست که ایرانیان باستان نیز برای پرورش گل و هدیه دادن آن اهمیت ویژه ای قائل بوده اند .