مقاله با موضوع فرآیند تحلیل و تحلیل حرکت

دانلود پایان نامه

2-6-2- نرم‌افزارهای شبیه‌سازی پایداری حرکت وسایل نقلیه
نرم‌افزارهای متعددی در زمینه شبیه‌سازی پایداری وسایل نقلیه موجود است. برنامه‌هایی از قبیل Truckk SIM, Vehicle SIM, VDMROAD, VDANL, NADS dyna ‌. در ذیل مختصراً به توضیحاتی در مورد برخی از نرم‌افزارهای فوق‌الاشاره خواهیم پرداخت.
2-6-2-1 نرم‌افزار NADS dyna
در سال 1989 سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌های (NHTSA) تحقیقی را در زمینه ساخت و استفاده از شبیه‌سازی‌های کامپیوتری شروع کرد و در رقابت انتخاب محلی برای اجرای تحقیقات، دانشگاه «لورا» به‌عنوان مجری طرح انتخاب گردید.
برنامه NADS dyna که در این دانشگاه توسعه یافته است، شبیه‌سازی حرکت وسایل نقلیه را با تکیه بر مدل‌سازی اجزای جداگانه وسایل نقلیه از جمله موتور، لاستیک‌ها، ترمز، سیستم‌زمان و مشخصات آئرودینامیکی انجام می‌دهد.
2-6-2-2- نرم‌افزار VDANL
این نرم‌افزار که نام آن به طور اختصاری از کلمات (Vehicle Dynamics Analysis, Non Linear) به معنی آنالیز دینامیکی غیر خطی وسیله نقلیه می‌باشد در سال 1980 توسط سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگ‌راه‌ها (NHTSA) گسترش یافت. این نرم‌افزار برای تحلیل حرکت اتومبیل‌های سواری، کامیون‌ها، وسایل نقلیه مفصلی و وسایل نقلیه چند منظوره طراحی شده بود. این نرم‌افزار در طول زمان توسعه‌یافته و در حال حاضر قادر به تعیین مشخصات دینامیکی وسایل نقلیه از جمله شتاب جانبی، ضریب اصطکاک و گشتاور غلطش (چپ شدن) می‌باشد.
2-6-2-3-نرم‌افزار VDMROAD
یکی از مهمترین نرم‌افزارهای شبیه‌سازی پایداری حرکت وسایل نقلیه، برنامه VDMROAD است که در دانشگاه میشیگان آمریکا طراحی و توسعه یافته است. این نرم‌افزار توانایی محاسبه مشخصه‌هایی چون چپ شدن (زاویه‌چرخشی بدنه)- انحراف- شیب‌و نحوه توزیع بار بر روی وسیله نقلیه را دارد. این برنامه به طور موازی با نرم‌افزارهای Truck SIM و Vehicle SIM در ارتباط می‌باشد.
2-6-2-4-نرم‌افزار Truck SIM
این نرم‌افزار با قابلیت‌‌های مشابه به نرم‌افزار VDMROAD و با قابلیت بالای گرافیکی و مجموعه گسترده‌ای از انواع وسایل نقلیه سنگین (کامیونت- کامیون- اتوبوس- تانک …) و بار استفاده از مدل‌های محاسباتی ریاضی در اجرا ی عملیات شبیه‌سازی، در حال حاضر محبوب‌ترین نرم‌افزار شبیه‌سازی حرکت وسایل نقلیه سنگین است. این برنامه به راحتی می‌تواند مؤلفه‌ای شتاب جانبی، سیستم‌های کنترل وسیله نقلیه، سیستم‌های تعلیق، توقف و همچنین فاصله‌دید را تجزیه و تحلیل کند، این برنامه حرکت پویای وسایل نقلیه سنگین بر روی انواع مختلف طرح هندسی جاده‌ای را شبیه‌سازی می‌کند.
برنامه Truck SIM یک برنامه از مجموعه برنامه‌های MSC (انجمن نرم‌افزارهای شبیه‌سازی مکانیکی) است که توسط یک شرکت خصوصی در Ann Arbor, MI توسعه یافته‌و شامل نرم‌افزارهای موازی مانند Auto SIM, Byc SIM, Car SIM می‌باشد.
در این تحقیق از نرم‌افزار Truck SIM به عنوان شبیه‌سازی حرکت وسایل نقلیه سنگین جهت بررسی مشخصات ویژگی‌های پایداری وسایل نقلیه استفاده شده است که در فصل بعد توضیحات کاملی و جامعی از ویژگی‌های نرم‌افزار و نحوه وارد کردن اطلاعات و دریافت خروجی‌های نرم‌افزار ارایه خواهد شد.

مطلب مرتبط :   مبانی رفتار سازمانی و دانشگاه علوم پزشکی

فصل سوم
روش تحقیق

3-1- روش بکار گرفته شده و دلایل آن
نرم‌افزارهای Truck SIM که از مجموعه نرم‌افزارهای بسته (MSC) می‌باشد، در حال حاضر پرکاربردترین برنامه شبیه‌سازی حرکت وسایل نقلیه سنگین است و با توجه به توانایی‌های این برنامه، به‌عنوان نرم‌افزار اصلی این تحقیق جهت تجزیه و تحلیل رفتار دینامیکی کامیون‌ها بر روی ترکیب‌های مختلف طرح هندسی راه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
در این فصل ظرفیت‌ها و توانایی‌های این نرم‌افزار مورد بررسی و تحلیل قرار خواهد گرفت. نحوه ورود داده‌های مختلف شامل: انواع وسایل نقلیه، مسیر عبور، روش توزیع بار ، … و همچنین جزئیات مشروحی در خصوص فرآیند تحلیل و دستیابی به نتایج، از طریق این نرم‌افزار ارایه می‌گردد.
فصل‌های این پایان‌نامه متشکل از بخش‌های زیر است:
فصل اول: مقدمه