بیماران مبتلا و بیماری قلبی

دانلود پایان نامه

دیابت یک بیماری جدی، شایع و پرهزینه می باشد که با وجود امکان کنترل آن، هنوز بیماران زیادی در دنیا به آن مبتلا می باشند (انجمن بین المللی دیابت، 2004) . بیماران دیابتی در معرض خطر ابتلا به عوارض وابسته به دیابت از قبیل کوری، بیماری های کلیوی، زخم پا و قطع عضو، بیماری قلبی- عروقی،سکته، عفونت و بیماری های دهان می باشند. بسیاری از این عوارض قابل پیش گیری هستند و یا حداقل می توان بروز آن ها را با کنترل دقیق گلوکز ناشتا، فراهم نمودن زمینه ای جهت مراقبت های پیش گیرانه از قبیل تشخیص زود هنگام اختلالات، مداخله و درمان، به تاخیر انداخت. با وجود آگاهی از فواید کنترل دقیق گلوکز ناشتا و مراقبت های پیش گیرانه، مطالعات اخیر نشان می دهند که بسیاری از افراد مبتلا به دیابت بخش عمده ای از این قبیل مراقبت ها را دریافت نکرده اند و این مسئله ناشی از یک اختلاف در نگرش، آموزش و موانع اصولی می باشد. به طور کلی، افراد مبتلا به دیابت از سطح سلامت پایین تری برخوردارند و نسبت به سایر افراد جامعه هزینه های بیشتری را جهت درمان صرف می کنند (شادان، 1388).
2-1-2 دیابت و اثرات آن
از هزاران سال پیش، علائمی نظیر پرنوشی، پرخوری و پرادراری توجه پزشکان را به بیماری قند خون معطوف ساخته است. متأسفانه تا اواسط قرن بیستم میلادی تمام بیماران دیابتی سرنوشت مشترکی داشتند. اگرچه با کشف انسولین و استفاده ی وسیع از آن، طول عمر بیماران افزایش چشم گیری یافته است، اما ظهور عوارض درازمدت دیابت همچون انواع بیماری های میکرو و ماکرو واسکولار از جمله رتینوپاتی، نفروپاتی، نوروپاتی و سکته های قلبی و مغزی موجب شد تا چند سال از عمر بیماران با ناتوانی و زمین گیری سپری

مطلب مرتبط :   پایان نامه درمورد محصولات کشاورزی و مواد بیولوژیک

شود. اگر تا قبل از کشف انسولین کمّیت عمر بیماران دیابتی اهمیت داشت، پس از کشف این هورمون کیفیت عمر مورد آن ها نیز موردتوجه قرارگرفته است. پیش بینی می شود جمعیت مبتلایان به دیابت در جهان تا سال 2025 میلادی از مرز 330 میلیون نفر بگذرد و طی این مدت میزان افزایش تعداد بیماران در جوامع در حال توسعه و توسعه یافته به ترتیب 17 % و 42 % خواهد بود. زندگی بی تحرک، با افزایش خطر ابتلا به عارضه ترشحات داخلی یعنی بیماری دیابت همراه است. اگر چه این عارضه به تنهایی علت اصلی مرگ نیست، اما تا حد زیادی با عوارض دیگری مانند بیماری فشار خون، بیماری های سرخرگ های کرونری و سرطان همراه هستند که میزان مرگ و میر را افزایش می دهند. دیابت ملیتوس شایع ترین و مهم ترین بیماری آندوکرین (غدد درون ریز) در انسان محسوب می شود که در آن غلظت گلوکز ناشتا بیش تر از حد طبیعی می باشد و باعث افزایش ادرار و وجود گلوکز در ادرار بیمار می شود. علی الرغم تحقیقات متعدد درباره بیماری دیابت، هنوز اتیولوژی و پاتوژنز آن به خوبی مشخص نشده است. انواع دیابت بر اساس وابستگی به انسولین تعریف شده اند که عبارتند از دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 (شادان، 1388).
2-1-3 انسولین و اثرات متابولیک آن
انسولین نخستین بار توسط بانتینگ و بست در سال 1922 از لوزالمعده مجزا شد و به سرعت، پیش آگهی بیماران مبتلا به دیابت شدید را از وخامت سریع و کشنده به یک شخص تقریبا طبیعی تغییر داد. از نظر تاریخی انسولین همیشه به “گلوکز ناشتا” ارتباط داده شده و اثرات عمیقی بر متابولیسم کربوهیدرات ها دارد. با این وجود، ناهنجاری های متابولیسم چربی هستند که می توانند موجب حالاتی از قبیل اسیدوز و آرتریواسکلروز شوند که از دلایل معمولی مرگ بیماران دیابتی به شمار می روند. همچنین، در بیماران مبتلا به دیابت طولانی، کاهش توانایی برای سنتز پروتئین ها منحر به تحلیل بافت های مختلف و هم چنین اختلالات عملی سلولی متعدد می گردد. بنابراین آشکار است که انسولین بر روی متابولیسم چربی ها و پروتئین ها تقریبا به همان اندازه متابولیسم کربوهیدرات ها تاثیر دارد (شادان، 1388).
2-1-4 کنترل ترشح انسولین
در گذشته اعتقاد بر این بود، که ترشح انسولین به طور تقریبا کامل به وسیله غلظت گلوکز خون کنترل می شود. اما به تدریج که اطلاعات بیشتری در مورد اعمال متابولیکی انسولین در متابولیسم پروتئین ها و چربی ها به دست آمد، آشکار شده است که اسیدهای آمینه ی خون و سایر عوامل نیز نقش مهمی در کنترل ترشح انسولین بازی می کنند (جدول 2-1) (شادان، 1388).
جدول 2-1. عوامل و شرایطی که ترشح انسولین را افزاش یا کاهش می دهند
ترشح انسولین را افزایش می دهند
ترشح انسولین را کاهش می دهند
افزایش گلوکز خون
کاهش گلوکز خون
افزایش اسیدهای چرب خون
روزه داری
افزایش اسیدهای آمینه خون
سوماتوستاتین
هورمون های معده ای-روده ای(گاسترین،کولسیستوکینین، سکرتین، پپتید مهاری معدی)
کاتکولامین ها (آلفا-آگونیست ها)
گلوکاگون، هورمون رشد، کورتیزول
تحریک پارا سمپاتیک، استیل کولین