افراد موفق و خوشبخت چه کارهایی را متفاوت انجام می‌دهند؟

افراد موفق و خوشبخت چه کارهایی را متفاوت انجام می‌دهند؟

ژوئن 24, 2018 0 By edame

 

آدمای موفق، موفق به دنیا نمی آیند. اونا کم کم خصوصیات و ویژگیایی کسب می کنن که باعث رشد و موفقیت شون در زندگی می شه. راه موفقیت، پیچیده و غیرقابل دسترس نیس. کافیه قوانین اونو یاد بگیریم و در زندگی به کار ببریم.

 

گرچه موفقیت و احساس خوشبختی رابطه تنگاتنگی دارن، ولی برخلاف چیزی که مثل اینکه موفقیت به کم باعث احساس شادی پایدار می شه.

لحظه رسیدن به اهداف، شیرینی وصف ناپذیری داره؛ اما واسه بیشتر افراد، این لذت زودگذره و خیلی سریع عادی می شه.

ما دائم در جستجوی موفقیتای جدید هستیم؛ چون موفقیت هر چقدر هم که بزرگ باشه، کمی بعد تازگی خود رو از دست می ده. هنگامی که شما در آخر به هدفی که تو سرتون داشتین دست پیدا می کنین، یهو با اهداف جدید و غیرمنتظره رو به رو می شید.

اما شادی و رضایت حاصل از بعضی موفقیت ها واسه یه مدت طولانی بعد از هیجان راحت باقی خواهد موند. افراد موفق و خوشبخت، همیشه و در همه جوامع ویژگیای مشترکی داشتن. محققان دانشگاه هاروارد درباره ی افرادی که موفقیتای دهن باز کن به دست آورده بودن، تحقیق کردن. هدف اونا از این تحقیق، شناخت و جدا سازی و بررسی کارایی بود که این افراد به طرزی متفاوت از مردم عادی انجام می دادن.

اونا دریافتند افرادی که به مدت طولانی موفق و خوشبخت بودن، همه فعالیتای شون رو دور و بر ۴ اصل نظم می کنن.

اونا فعالیتایی رو دنبال می کنن که:

  • رضایت و خوشحالی اونا رو به همراه داشته باشه.
  • نتیجه قابل لمس و محسوس به دست بده.
  • روی افراد مهم زندگی شون اثر مثبت داشته باشه.
  • ارزشا و علم اونا رو به آیندگان منتقل کنه.

واسه اینکه شمام جزو افراد موفق شید، کارایی که انجام میدید باید این ۴ اصل رو در بر بگیره. در صورت ندیده گرفتن حتی یکی از اونا، این احساس به شما د ست می ده که باید بیشتر کار کنین یا کار متفاوتی بکنین.

در این مقاله به مطالعه رفتارهای متفاوتِ آدمای موفق و خوشبخت می پردازیم.

اونا پر از شور و هیجان هستن

از مهم ترین عوامل موفقیت، شور و اشتیاقه که هیجان مورد نیاز رو واسه شروع کار و تحمل سختی های راه ایجاد می کنه. افراد موفق خود رو وقف چیزی که می خوان، می کنن.

«جین چاله» دانشمند رفتارشناسی جانوران و مردم شناسی، در ۲۶ سالگی واسه مطالعه و تحقیق درباره ی شامپانز ها، خونه اش در انگلستان رو ترک و به تانزانیا مهاجرت کرد. اون تموم زندگی اش رو صرف انجام کاری کرد که از اون لذت می بره و الهام بخش افراد خیلی بود تا آرزوهای شون رو فراموش نکنن و علایق شون رو دنبال کنن.برخلاف جریان آب شنا می کنن

افراد موفق و خوشحال با تموم وجود اشتیاق، علاقه، هدفا و ارزشای شون رو دنبال می کنن و هیچوقت از مشکلات و خطر کردن نمی ترسند.

تصور کنین اگه «بیل گیتس» واسه اینکه تموم انرژی خود رو صرف مایکروسافت کنه، دانشگاه رو آزاد نمی کرد؛ یا «ریچارد برانسون» در ۱۶ سالگی مدرسه رو ترک نمی کرد، یا «استیون کینگ» هر ثانیه ی اوقات فراغتش رو به نوشتن رمان اختصاص نمی داد، دنیای امروز ما چه چیزایی رو از دست می داد!

کارِ شروع کرده رو حتما به پایان می رسانند

مطرح کردن ایده های فوق العاده، وقتی اونا رو اجرایی نکنین، هیچ ارزشی نداره.

شادترین و موفق ترین افراد، مشتاقِ کارکردن در مشکلات و سختیا هستن. اونا وقتی تصمیم به انجام رقابتای تازه می گیرن، تا آخرین مرحله رو در نظر مجسم می کنن و تا رسیدن به هدف دست از سعی برنمی دارن.

انعطاف پذیر هستن

این افراد اشتباه می کنن و از اون درس می گیرن. فاجعه نیس اگه بعضی وقتا احمق به نظر برسین. ذهن خود رو واسه اشتباه کردن و تجربه رقابتای بزرگ آماده کنین.

در تحقیق گذشته که در کالج «ویلیام ان مری» انجام شد؛ محققان پس از مصاحبه با بیشتر از ۸۰۰ داوطلب، دریافتند که موفق ترین ِ این افراد دو ویژگی مشترک داشتن:

  • شکست رو تو ذهن خود تصور نمی کردن.
  • به قضاوت مردم درباره ی خودشون اهمیت نمی دادن.

یعنی وقت و انرژی شون رو با استرس و فکرِ شکست و نگرانی درباره ی نظر بقیه از دست نمی دادن. اونا شکست رو قدمی کوچیک و لازم در راه رسیدن به اهداف می دیدند و باور داشتن گرچه شکست نتیجه مطلوب نیس، اما قسمتی از موفقیته.سلامتی، اولویت زندگی آنهاست

سلامتی، موفقیت و خوشبختی با هم در رابطه هستن.

افراد موفق، موفقیت رو در گرو سلامت فیزیکی خود می بینن. بر همین پایه اونا همیشه سعی می کنن عادتای سلامتی رو تمرین کنن. از مهم ترین این عادات، خواب خوب (که با استرس مقابله می کنه، تمرکز رو افزایش می ده و ایجاد و خو رو بهتر کنه)، تغذیه ی سالم (کمک به تمرکز) و ورزش ( افزایش سطح انرژی و بالا رفتن اعتمادبه نفس) است.روی سختیا و مشکلات تمرکز نمی کنن

اگه بر مشکلات تمرکز کنین، دچار استرس و هیجانات منفی می شید که اجرای اهداف رو به تأخیر میندازه؛ در حالی که اگه به راه حلا توجه کنین شک نداشته باشین کارایی بیشتری دارین.

اونا از موفقیت بقیه خوشحال می شن

این افراد به ارزش خود واقف هستن و خود رو باور دارن. اونا فکر می کنن که موفقیت بقیه دیدشون رو باز می کنه و فرصتای ممکن رو به اونا نشون می ده. اونا از موفقیتای بقیه خوشحال و واسه اونا ار زش قائل می شن اما هیچوقت خود رو با کسی مقایسه نمی کنن.

بالاتر از مرزها زندگی می کنن

این افراد خارج از چهارچوبِ فکرِ بقیه فکر می کنن. منظور از تفکر خارج از چهارچوب، خلاقیت و نوآوریه. اونا قانون مربوط به خود رو میسازن و از نبود پذیرش رفتارشان به وسیله بقیه ترس ندارن.

در حالی که بقیه در محدوده امن و آسایش خود وایس تاده ان، افراد موفق خارج از این محدوده، خود رو به رقابت میکشن و در خطر افکار و ایده های جدید قرار میدن.

ذهنشون رو باز نگاه می دارن

داشتن ذهن باز به معنی تمایل به بررسی ایده های جدید و متفاوته.

افراد موفق میدونن که هر دیدگاهی به نوبه ی خود فرصت رشد اونا رو فراهم می کنه. اونا می تونن نظرشون رو در روبرو شدن با واقعیات و اتفاقات جدید تغییر دن و به مسائل و مشکلات از زاویه ی دید متفاوت نگاه کنن. یکی از راه های باز نگاه داشتن ذهن اینه که سعی کنین از هر مکالمه ای کمه کم یک نکته ی مفید به دست آورید.

اجازه نمی دن هیچکی شادی شون رو محدود کنه

اگه شادی شما در گرو مقایسه خودتون با بقیه باشه، خوشحالی تون دیگر واسه خودتون نخواهد بود. افراد موفق وقتی در مورد کاری که انجام دادن احساس خوبی دارن، اجازه نمی دن افکار یا اعمال هیچکی اونا رو تحت اثر بذاره. غیرممکنه که ما به عنوان موجودات اجتماعی نسبت به نظرات بقیه هیچ عکس العملی نداشته باشیم؛ ولی باید بدونیم که هیچوقت اون قدر که بقیه میگن خوب یا بد نیستیم. پس بهتره همیشه با دیده شک و دودلی به نظرات بقیه نگاه کنیم.

برگرفته از:linkedin