افراد موفق تعطیلات خود را چگونه می‌گذرانند؟

افراد موفق تعطیلات خود را چگونه می‌گذرانند؟

ژوئن 24, 2018 0 By edame

 

زمستون کم کم در حال رفتنه و صدای پای بهار میاد. سال نو و بزرگ ترین تعطیلات رسمی کشور در راه. خیلیا مرخصی گرفتن که به مسافرت برن و با خونواده خوش بگذرونن یا فقط استراحت کنن و واسه یک سال جدید و خوب آماده شن. افراد موفق واسه تعطیلات شون هم، برنامه ریزی دارن و قدر تموم لحظه هاشون رو میدونن. بیایید با هم این متن رو بخونیم تا یاد بگیریم که در برنامه ریزی واسه تعطیلات نوروز چه نکتهایی رو باید مورد توجه بذاریم.

 مایکل کِر (Michael Kerr)، نویسنده ی کتاب «برتریِ منش» که سخنرانیای بین المللی زیادی در مورد ی کسب وکار داره، می گه: «افراد موفق اهمیت تعطیلات رو میدونن و در تعطیلات به کارهای مورد علاقه شون می رسن و انرژی شون رو دوباره بازیابی می کنن.»

لین تیلور (Lynn Taylor)، نویسنده ی کتاب «مدیر زورگوی تون رو رام کنین: چه جوری رفتارهای بچه گانه مدیرتون رو مدیریت کنین و به کارتون رونق بدین»، می گه: «افراد موفق روزهای آخر رو خیلی سخت کار می کنن تا بتونن از اوقات فراغت شون به بهترین شکل ممکن استفاده کنن.» اونا دور همه مشغلهای کاری شون رو که باعث خراب شدن تعطیلات عزیزشون می شه خط میکشن. تیلور اضافه می کنه: «افراد موفق میدونن که آمیخته شدن تعطیلات و کارشون فقط باعث گول خوردن خودشون می شه.»

افراد موفق از قبل کارهای شون رو انجام میدن و واسه تعطیلات شون برنامه ریزی می کنن تا تعطیلات شون با فشارهای کاری هدر نرود.

تیلور می گه: «تعطیلات طولانی با تعطیلات عادی فرق دارن، چون میدونید که به اندازه کافی وقت دارین که حسابی استراحت کنین، به آدمای مهم زندگی تون سر بزنین، با اونا تماس بگیرین و کارهای تون رو بکنین. زمانای از دست رفته هیچ وقت برنمی گردند؛ باید طوری از وقت تون استفاده کنین که به هدفای کوتاه مدت و درازمدت تون کمک کنه.»

اینجا ۱۴ نکته که باید در برنامه ریزی واسه تعطیلات مورد توجه قرار بدین رو با هم مرور می کنیم:

۱. برنامه ریزی کنین

کِر می گه: «خیلی از آدما موفق واسه تعطیلات شون هم خوب برنامه ریزی می کنن تا وسوسه نشن و به سراغ کار نرن.» خیلی وقتا واسه مسافرت شون هتل یا پرواز رزرو می کنن و حتی واسه خرید یا وقت گذراندن و تفریح با فرزندان شون هم برنامه ریزی دارن.»

تیلور هم می گه: «این نوع افراد، خیلی منظم هستن و واسه یک تعطیلات طولانی برنامه ای عملیاتی دارن، اما برنامه شون اون قدر انعطاف پذیره که بتونن از پس کارایی لازم و لازم که ممکنه پیش بیاد هم بربیایند.»۲. خوب کار کنین

کِر می گه: «افراد موفق قبل از شروع تعطیلات کارهای شون رو انجام میدن تا در بین تعطیلات ذهن آزادتری داشته باشه، بتونن استراحت کنن و از اوقات فراغت شون لذت ببرن.»

پس قبل از تعطیلات سال نو، کارهای تون رو بکنین: با همکارهایتان خداحافظی کنین، محل کارتون رو تمیز کنین، اگه کاری لازم باقی مونده حتما اون رو بکنین و یک برنامه دقیق و روشن واسه کارتون بعد از تموم شدن تعطیلات بچینید تا در تعطیلات خیال تون از واسه کار آسون باشه و بتونین حسابی از هوای بهاری و طبیعت استفاده کنین.

۳. واسه استفاده از گوشی موبایل قانون بذارین

افراد موفق واسه زمان استفاده از گوشی موبایل و ایمیل قوانینی می ذارن که خودشون و همکاران شون مجبور به رعایت اونا هستن. پس همه میدونن که اگه کار واجبی داشتن چه زمانی باید تماس بگیرن تا به جواب برسن.

کِر باور داره: «این کار به همکاران تون نشون می ده که هر کسی نیاز داره یه مدت به تعطیلات واقعی برود و استراحت کنه؛ پس اگه کسی کاری داشته باشه باید صبر کنه. با اینکه کارمندان این موضوع رو میدونن اما بعضی وقتا باید از زبون کارفرمایشان هم تا بتونن در تعطیلات خوب استراحت کنن.»

۴. تکنولوژی رو کنار بذارین

افراد موفق نه تنها واسه خودشون قانون می ذارن، بلکه واقعا دور موبایل و لپ تاپ شون رو خط میکشن؛ این کار رو کمه کم روز تحویل سال انجام بدین.

روزهای قشنگ بهار رو با نشستن و زل زدن به صفحه نمایش خراب نکنین. تا اون جا که امکان داره از وسایل الکترونیکی دوری کنین. این کار به شما کمک می کنه بهتر بخوابید و ذهن تون رو آزاد کنین.

۵. خیلی کم کار کنین

اگه بخواهید با خونواده به مسافرت برید، آشپزی کنین و به عید دیدنی برید، حتی تعطیلات هم خیلی آروم نیس و شاید باید خیلی پُر جنب وجوش باشین، اما با این حال خیلیا قدر این فرصتا رو هم میدونن و واقعا استراحت می کنن.

تیلور می گه: «چون تجارت با سرعت خیلی زیادی جلو میره خیلی از مردم مجبور هستن که برنامه ریزی فشرده ای داشته باشن. مجبورند تموم طول هفته رو کار کنن، جلسه داشته باشن و استرس زیادی رو تجربه کنن، بخاطر این اگه واسه یک روز برنامه و زور خاصی نداشته باشن شاید احساس خوب و خوشایندی دارن.»۶. با دوستان و خونواده وقت بگذرونین

شاید در طول هفته سرتون خیلی شلوغ باشه و وقت کافی واسه عزیزان تون نداشته باشین و نتونین اون طور که باید به اونا توجه کنین. اما تعطیلات زمان خوبیه و به شما این فرصت رو می ده که با دوستان و خونواده تون دور هم جمع شید، خوش بگذرونین و به اونا ثابت کنین که چه قدر دوست شون دارین.

۷. در کارهای خیریه شرکت کنین

خیلیا در برنامه ریزی واسه تعطیلات، کارهای داوطلبانه رو هم می گنجانند، از وقت آزادشان واسه کمک به بقیه استفاده می کنن و کارهای خیرخواهانه انجام میدن. می تونین به بهزیستی یا خونه ی سالمندان سر بزنین یا در مراسمات خیریه به نفع نیازمندان شرکت کنین. از این راه به بقیه کمک می کنین و لحظه های زیبای زندگی رو با بقیه شریک می شید.۸. به نقاط مختلف استان تون سر بزنین

مسافرت نوروزی ممکنه کمی بی نظم و پُر هرج ومرج باشه.

کِر می گه: «خیلی از آدما موفق ترجیح میدن به جای اینکه وقت، هزینه و انرژی شون رو صرف مسافرتای طولانی کنن به باغ خودشون یا طبیعت دور خونه شون سر بزنن و در اونجا استراحت کنن. به این شکل دردسر برنامه ریزی واسه تعطیلات رو هم ندارن. از طرفی روزهای آخر تعطیلات ترافیک خیلی سنگینه و استرس برگشت به موقع، می تونه تموم لذت تعطیلات رو خراب کنه و خسته تر شن.»

سفرهای درون استانی هم پیشنهاد خوبی هستن. به جاهایی سر بزنین که تا به حال نرفته اید؛ زود می تونین برگردید، با جایای طبیعی استان تون آشنا می شید و به برنامه ریزی زیادی هم نیاز ندارین.

۹. بیرون برید و از طبیعت زیبای بهاری لذت ببرین

تیلور می گه: «تعطیلات زمان خوبی واسه بیرون رفتن و استفاده از هوای تازه؛ به ویژه وقتی کل هفته رو خیلی سخت کار کردین و حسابی مشغله داشته اید.»

۱۰. ورزش کنین

افراد موفق میدونن که ورزش چه قدر واسه سلامت جسمی و ذهنی شون مهمه. پس تنبلی رو کنار بذارین، در برنامه ریزی واسه تعطیلات ورزش رو هم بذارین و به جای خوابیدن ورزش کنین.

۱۱. کارایی که دوست دارین بکنین

تیلور می گه: «تعطیلات زمان خوبی واسه رسیدن به کارهای مورد علاقه و تجدید خاطرات با گذشته تونه. می تونین به خرید برید، با دوستان تون قرار بذارین، کتاب بخونین، نقاشی بکشین یا هر کار دیگری که دوست دارین بکنین.»

کارایی که شما رو خوشحال می کنن بکنین؛ کارایی که در طول سال وقت کافی واسه انجام دادن شون ندارین.۱۲. به کار فکر نکنین

همه ما در زندگی مون مشکل داریم، ولی افراد موفق با فکر کردن به کارهای عقب مونده یا رقابتای آینده خودشون رو نگران نمی کنن. عوضش سعی می کنن از تعطیلات شون لذت ببرن و استراحت کنن.

۱۳. انرژی تون رو بازیابی کنین

همه ما بعضی وقتا لازمه استراحت کنیم تا دوباره انرژی بگیریم. افراد موفق از تعطیلات استفاده می کنن تا سرزنده شن و دوباره به بیشترین حد توان و انرژی شون برسن. شک نداشته باشین اونا برنامه ریزی دارن و فعال هستن اما حواس شون به ساعت خواب شون هم هست و از تعطیلات شون واسه استراحت کردن و انرژی گرفتن استفاده می کنن.

۱۴. به آینده فکر کنین

تیلور می گه: «خیلی از آدما موفق شب آخر تعطیلات، به هفته پیش ِ رو و هدفایی که می خوان به اونا برسن فکر می کنن. اما به خودشون استرس وارد نمی کنن.»

امیدواریم که تونسته باشیم در برنامه ریزی واسه تعطیلات نوروز به شما کمک کرده باشیم تا از تعطیلات تون به بهترین راه ممکن استفاده کنین و سال خیلی خوبی پیشِ رو داشته باشین.

برگرفته از: businessinsider.com