افراد دوست داشتنی چه ویژگی‌هایی دارند

افراد دوست داشتنی چه ویژگی‌هایی دارند

ژوئن 24, 2018 0 By edame

 

خیلی از آدما تسلیم این باور اشتباه می شن که دوست داشتنی بودن به دلیل ویژگیای ذاتی و غیرآموختنیه که فقط تعداد محدودی از آدما خوش شانس از اون بهره مند هستن. تصور می شه که افراد دوست داشتنی خوش چهره، خیلی اجتماعی و به شکل عجیبی باهوش هستن. با اینکه ممکنه خیلی آسون این باور رو قبول کنین، اما در واقعیت، دوست داشتنی بودن تحت کنترل شماس و با هوش هیجانی در ارتباطه.

۱. سؤال می پرسند

بزرگ ترین مشکلات افراد در زمان گوش دادن اینه که بیشتر از حد به اون چیزی که می خوان بگن یا اینکه چیجوری صحبت طرف مقابل بر اونا اثر می ذاره، توجه می کنن و پس نمی تونن اون چیزی که گفته شده رو . با اینکه کلمات با صدای بلند و به شکل روشن بیان شدن، معنا از دست رفته.

یک راه آسون واسه جلوگیری از این مشکل، پرسیدن سؤالای متعدده. بقیه دوست دارن که بدونن شما به اونا گوش می کنین و سؤالی آسون واسه شفاف سازی نشون می ده که نه تنها شما به اونا گوش میدید، بلکه اون چیزی که میگن واسه تون مهمه. شاید تعجب کنین که با سؤال پرسیدن تا چه حد احترام و تشکر به دست میارید.۲. موبایل خود رو کنار می ذارن

هیچی بیشتر از پیامک زدن در وسط گفتگو یا حتی نگاهی سریع به موبایل تون، طرف مقابل رو ناراحت نمی کنه. زمانی که در حال گفتگو هستین، تموم انرژی خود رو واسه اون بذارین. با این کار متوجه می شید که گفتگوها تا چه حد لذت بخش و حتی مؤثر هستن.

۳. صادق هستن

افراد دوست داشتنی صادق هستن. راستی و راستگویی واسه دوست داشتنی بودن خیلی مهمه. هیچکی فردی شیاد و متقلب رو دوست نداره. مردم جذب کسائی می شن که صادق هستن، چون که میدونن می تونن به اونا اعتماد کنن. وقتی نمی دونین که طرف مقابل چه جوری آدمیه و واقعا چه احساسی داره، نمی تونین اونو دوست داشته باشین.

افراد دوست داشتنی خودشون رو می شناسن. اونا به اندازه کافی اعتماد به نفس دارن که خود واقعی شون رو به بقیه نشون بدن. با تمرکز بر اینکه چه چیز به شما به عنوان یک نفر انگیزه می ده و باعث خوشحالی تون می شه، به فردی دلچسب تبدیل می شید، نه اینکه سعی کنین تا دست به انتخابایی بزنین که فکر می کنین باعث می شه بقیه شما رو دوست داشته باشن.۴. قضاوت نمی کنن

اگه می خواید دوست داشتنی باشین، باید ذهنی باز داشته باشین. ذهن باز شما رو به فردی خوش برخورد و دلچسب تو ذهن بقیه تبدیل می کنه. هیچکی نمی خواد با کسی گفتگو کنه که متعصبه و حاضر به شنیدن نیس.

داشتن ذهن باز در محیط کار خیلی مهمه، چون که که خوش برخوردی به معنای دسترسی به ایده های جدید و دریافت کمکه. واسه از بین بردن افکار قبلی و قضاوتای تون، باید دنیا رو از چشم بقیه ببینین. اینکار به معنای این نیس که باید اون چیزی که باور دارن رو باور کنین یا از رفتارشان صرف نظر کنین، بلکه باید تا حدی قضاوت رو کنار بذارین که بتونین اونا رو واقعا درک کنین. تنها با این کار می تونین به اونا اجازه بدین که خودشون باشن.۵. به دنبال جلب توجه نیستن

مردم از کسائی که تشنه ی توجه هستن، بدشون میاد. احتیاجی نیس شخصیتی بزرگ و برونگرا داشته باشین تا دوست داشتنی به نظر برسین. بلکه برخورد صمیمی و باملاحظه چیزیه که واسه گرفتن دل بقیه نیاز دارین. به جای سعی واسه اینکه به افراد نشون بدین که مهم هستین، وقتی به شکل صمیمی، مطمئن، و کوتاه و مفید برخورد می کنین، متوجه می شید که اونا به شما توجه می کنن. افراد سریع متوجه نگاه شما می شن و به نگاه درست بیشتر از اون چیزی که شما فکر می کنین، جذب می شن.

وقتی که مورد توجه قرار می گیرین، مثلا زمانی که واسه دستاوردی تشویق می شید، از افرادی تشکر کنین که واسه کمک به شما سعی کردن تا به اینجا برسین. شاید این کار تکراری به نظر برسه، اما اگه رو راست اونو انجام بدین، نشون می ده که شما فردی قدرشناس و متواضع هستین. این دو صفت خیلی با دوست داشتنی بودن در ارتباطند.

۶. باثبات هستن

وقتی افراد به شما مراجعه می کنن، دوست دارن بدونن که با کی سروکار دارن و انتظار چه پاسخی دارن. واسه اینکه باثبات باشین، باید قابل تکیه باشین و حتی این اطمینان رو به طرف مقابل تون بدین که در صورتی که از نظر روحی دچار تغییر شید، برخوردتان با بقیه تغییر نخواهد کرد.

۷. از زبون بدن به شکل مثبت استفاده می کنن

وقتی نسبت به حرکات بدن، حالت چهره و لحن صدای تون آگاه باشین و سعی کنین اونا رو مثبت نشون بدین، مردم به طرف تون جذب می شن. استفاده از لحنی مشتاق، باز کردن دستا (دست به سینه نبودن)، رابطه چشمی همیشگی و قرار گرفتن به طرف فردی که در حال صحبت با شماس، همه شکلای مختلف مثبت زبون بدن هستن که افراد دارای هوش هیجانی بالا واسه جذب بقیه استفاده می کنن. زبون بدن مثبت فرقای اساسی در گفتگوها ایجاد می کنه.۸. در اولین برخورد، اثری قوی بر بقیه می ذارن

۹. واسه احوالپرسی از نام کوچیک افراد استفاده می کنن

نام شما بخش مهمی از هویت تونه و وقتی بقیه از اون استفاده می کنن حسی عالی به شما دست می ده. افراد دوست داشتنی هر زمان که با کسی ملاقات می کنن، حتما از اسمش استفاده می کنن. البته نباید فقط زمانی که با طرف مقابل احوالپرسی می کنین از اسمش استفاده کنین. تحقیقات نشون می ده که وقتی فردی نام شخص مقابل رو در صحبت هاش استفاده می کنه و به اون اشاره می کنه، طرف مقابل احساس معتبر بودن می کنه.

اگه چهرها رو خوب به خاطر می سپارید اما در به باید آوردن اسامی مشکل دارین، این کار رو به تمرینی تفریحی تبدیل کنین و سعی کنین به یاد آوردن نام افراد رو به عنوان یک بازی ذهنی انجام بدین. زمانی که کسی رو ملاقات می کنین، نترسین که اسمش رو واسه بار دوم، حتی بی معطلی بعد از اینکه اونو شنیدید و از یاد بردین، بپرسید. اگه می خواید نام اون رو دفعه ی بعد به خاطر داشته باشین، باید به طور همیشگی از اون استفاده کنین.

۱۰. لبخند میزنن

مردم به شکل طبیعی (و البته ناخودآگاه) آینه ی زبون بدن فردی هستن که در مقابل شون قرار گرفته و با اونا صحبت می کنه. اگه می خواید بقیه شما رو دوست داشته باشن، در بین گفتگو به اونا لبخند بزنین و اونا هم به طور ناخودآگاه این لبخند رو درخشش داده و به شما لبخند میزنن.۱۱. میدونن که چه زمانی درد دل کنن

مواظب باشین که به سرعت مشکلات شخصی و اعترافات تون رو بازگو نکنین، چون که شما رو فردی شاکی جلوه می ده. افراد دوست داشتنی اجازه میدن طرف مقابل مشخص کنه که چه زمانی واسه اینکه درد دل کنن، مناسبه.

۱۲. زمان مناسب واسه تماس فیزیکی رو میدونن

زمانی که در بین گفتگو فردی رو لمس می کنین، باعث ترشح هورمون اُکسی توسین در مغزش می شید که در ذهنش، شما رو با اعتماد و بعضی احساسات مثبت دیگر پیوند می ده. لمس کوتاه شونِه، در آغوش کشیدن یا صمیمی دست دادن همه باعث ترشح اکسی توسین می شه. البته باید فردی مناسب رو در زمان درست لمس کنین تا این هورمون ترشح شه، وگرنه لمس کردن ناخواسته و نامناسب نتیجه برعکس داره. به یاد داشته باشین که روابط فقط طبق کلمات شکلنمی گیرن بلکه به دلیل احساسات ما نسبت به همدیگه هستن. تماس فیزیکی طرف مقابل به شکل مناسب، راهی فوق العاده واسه اینه که نشون بدین شما به اون اهمیت میدید.

۱۳. بین جدی بودن و شوخ طبعی تعادل برقرار می کنن

مردم عاشق افراد مشتاق و باانگیزه می شن. با این حال، اینجور افرادی خیلی آسون ممکنه در ملاقات با بقیه خیلی جدی یا بی علاقه به نظر برسن، چون که معمولا در کارشون غرق می شن. افراد دوست داشتنی بین جدی بودن و شوخ طبعی تعادل برقرار می کنن. در بین کار جدی هستن اما برخوردی صمیمی دارن. اونا بازم خوش برخورد هستن، چون حتی در کوتاه ترین لحظات هم فردی مؤثر بوده و قدر لحظات مهم رو میدونن. این افراد صحبتای غیرمهم و دروغ پراکنی رو محدود کرده و به جای اون، به رابطه مؤثر با همکاران شون توجه می کنن. اونا اون چیزی که دیروز یا هفته گذشته با ایشان در بین گذاشته اید رو به یاد میارن و نشون میدن که شمام به اندازه کارشون واسه شون اهمیت دارین.

جمع بندی

افراد دوست داشتنی دارای ارزشی بی آخر و منحصر به فرد هستن. اونا به آسونی رابطه برقرار می کنن، برابری در محیط کار رو افزایش میدن، باعث می شن تا دور و بریا شون به بهترین شکل عمل کنن و معمولا بیشترین احساس لذت و خوشی رو تجربه می کنن. این مهارت ها رو به مجموعه صفات تون اضافه کنین تا ببینین که چقدر دوست داشتنی می شید.

برگرفته از: talentsmart6000تومان