افراد با اعتماد به نفس چه کارهایی را متفاوت انجام می‌دهند

افراد با اعتماد به نفس چه کارهایی را متفاوت انجام می‌دهند

ژوئن 24, 2018 0 By edame

 

خیلی از افرادی که شاید در زندگی روزمره به ظاهرِ با اعتماد به نفس شون غبطه می خورید، یه جور خودباوری ساختگی و پوچ دارن که کمک شون می کنه در انظار عمومی بر نقاط ضعف شون سرپوش بذارن، اما اگه اعتماد به نفس همین افراد رو در عمل ، خواهید دید که هیچ جربزه ای ندارن. در نقطه مقابل، افرادی که از اعتماد به نفس حقیقی برخوردارن، نه تنها می تونن خودشون رو از گرداب ترسا و تردیدها به سلامت بیرون بکشند، بلکه به دور و بریا شون هم انگیزه میدن و نشدنیا رو ممکن می کنن.

چه فکر کنین که می تونین و چه فکر کنین که نمی تونین، در هر دو صورت حق با شماس.

– هنری فورد

 

 

هنری فورد، مؤسس مشهور ی شرکت اتومبیل سازی فورد، به فکر بود باور ذهنی و طرز فکر افراد روی توانمندی هاشون اثر می ذاره. صحت این ادعا در پژوهشی که اخیرا در دانشگاه ملبورن انجام گرفت، ثابت شد. نتایج این تحقیق نشون داد افراد با اعتماد به نفس حقوق بالاتری دریافت می کنن و سریع تر از همکاران شون ترفیع می گیرن.

۱. با قاطعیت صحبت می کنن

خیلی کم پیش میاد از آدما با اعتماد به نفس که بین صحبت کردن مِن مِن کنن و به عبارات و جملاتی مثل «خیلی مطمئن نیستم» یا «یه جورایی به نظرم میاد که…» پناه بیارن. افراد با اعتماد به نفس، مصمم صحبت می کنن. این افراد خوب میدونن اگه افکارشان رو با قاطعیت نگن، بقیه به صحبتای شون گوش نخون کرد.۲. از پیروزیای کوچیک غافل نمی شن

افراد با اعتماد به نفس اهل رقابت هستن و حاضرند واسه پیروزیای نه خیلی بزرگ خودشون رو به رقابت بکشند. موفقیتای کوچیک موجب تشکیل گیرنده های آندروژن در نواحی مغزی مربوط به پاداش و انگیزه می شن. افزایش تعداد گیرنده های آندروژن، اثر هورمون تستوسترون رو افزایش می ده. به دنبال افزایش اثر این هورمون، فرد اعتماد به نفس بیشتری احساس می کنه و تشویق می شه با رقابتای پیش رو دست وپنجه نرم کنه. وقتی به چند موفقیت کوچیک برسین، افزایش اعتماد به نفس تون حتی تا چندین ماه دووم داره.

۳. ورزش می کنن

طبق نتایج پژوهشی که در مؤسسه ی تحقیقاتی اونتاریوی شرقی انجام شد، افرادی که به مدت ده هفته، هفته ای دو بار، ورزش کرده بودن، در روابط اجتماعی، کارکرد تحصیلی و وضعیت جسمی توانمندتر شدن. این افراد تونستن عزت نفس و هم تصویر ذهنی ای رو که از ظاهرشون داشتن، بهبود ببخشند. محققان دریافتند بخشی از اعتماد به نفس این افراد از تغییرات فعل و واکنشی بدن شون ناشی شده که در رأسش ترشح اندورفین قرار داره. بدن پس ی تمرینات فیزیکی اندورفین آزاد می کنه و موجب افزایش سطح اعتماد به نفس می شه.۴. خودِ واقعی شون هستن

افراد با اعتماد به نفس از گدایی توجه بدشون میاد. این افراد میدونن همین که خود واقعی شون باشن تأثیرگذارتر از اینه که خودشون رو یک شخصیت مهم جا بزنن. افراد با اعتماد به نفس سعی می کنن طرز رفتاری رو که درست تره در پیش بگیرن. دقیقا همین طرز رفتار صحیحه که مردم رو جذب شون می کنه. پس، این افراد احتیاجی ندارن واسه جلب توجه بقیه گزافه انگار کنن.

افراد با اعتماد به نفس مهارت شگفت انگیزی در «پخش توجه» دارن. این افراد وقتی به دلیل موفقیت هاشون مورد توجه قرار می گیرن، خیلی سریع همه توجهات رو به طرف همه افرادی متمرکز می کنن که در موفقیت شون شریک بودن. افراد با اعتماد به نفس به دنبال تأیید یا تشویق بقیه نیستن، چون که احساس خودارزشی این افراد از دنیا درون شون نیرو میگیره.

۵. بقیه رو قضاوت نمی کنن

افراد با اعتماد به نفس سعی نمی کنن موفقیتای بقیه رو با قضاوتای کوبنده شون کم ارزش نشون بدن، چون که میدونن هر کسی به هر حال توانمندیایی داره که قابل احترامه. این افراد هیچوقت واسه اینکه احساس خوشایندتری نسبت به خودشون پیدا کنن، بقیه رو پایین نمی کشند. افراد با اعتماد به نفس درک کردن که اگه خودشون رو در مقام مقایسه با بقیه بذارن، راه به جایی نخون برد. پس این افراد وقت شون رو صرف سبک و سنگین کردن موفقیتای بقیه نمی کنن و واسه شون اهمیتی نداره که موفقیتاشون چقدر از موفقیتای بقیه بااهمیت تر یا کم اهمیت تره.

۶. از درون، احساس شادی می کنن

شادمانی یکی از مهم ترین عناصر سازنده اعتماد به نفسه. واسه اینکه بتونین به کاری که انجام میدید باور داشته باشین، قبل از هر چیزی باید از چیزی که هستین احساس شادی کنین. افراد با اعتماد به نفس واسه اینکه خوشحال باشن به دیدگاهی که بقیه نسبت به موفقیت هاشون دارن تکیه نمی کنن، بلکه خوشحالی و رضایتمندی این افراد از خود موفقیت هاشون حاصل می شه.۷. بیشتر از اینکه صحبت کنن، گوش میدن

افراد با اعتماد به نفس بیشتر از اینکه صحبت کنن گوش میدن، چون که احساس می کنن احتیاجی ندارن خودشون رو به بقیه ثابت کنن. این افراد میدونن اگه با جون و دل به صحبتای بقیه گوش دن، بیشتر می تونن به دانسته هاشون اضافه کرده و رشد کنن. افراد با اعتماد به نفس به جای اینکه در سعی باشن تا در تعاملات شون خودشون رو به بقیه ثابت کنن، به خودِ رفت و امد و گفت و انگار که در جریانه توجه می کنن و میدونن که این طرز برخورد، راه حل سازنده تری در هم نشینی با دیگرانه.۸. خطر می کنن

افراد با اعتماد به نفس هیچ فرصتی رو از دست نمی دن. این افراد به جای اینکه نگران مشکلات باشن، از خودشون می پرسند: «الآن چی داره مانعم می شه؟ چرا نمی تونم از این فرصت استفاده کنم؟» و بعد از اینکه خودشون رو مورد سوال قرار دادن، به طرف فرصتای پیش رو قدم برمی دارن. افراد با اعتماد به نفس هیچوقت از روی ترس عقب نشینی نمی کنن، چون که میدونن اگه کاری رو امتحان نکنن، هیچ وقت نمی تونن در مورد ی دلخواه شون به موفقیت برسن.

۹. از اشتباه کردن نمی ترسند

افراد با اعتماد به نفس از اشتباه کردن نمی ترسند. این افراد نظرات شون رو با بقیه به اشتراک می ذارن تا از درستی یا نادرستی نظرات شون خبردار شن. افراد با اعتماد به نفس وقتی اشتباه می کنن، از اشتباهات شون درس می گیرن و وقتی هم که در راه درست قدم برمی دارن، فرصتی رو فراهم می کنن تا بقیه از عملکردشان درس بگیرن. افرادی که به خودباوری رسیدن میدونن از چه تواناییایی برخوردارن و به اشتباهات شون به عنوان یک ضعف شخصیتی نگاه نمی کنن.

۱۰. از موفقیت بقیه خوشحال می شن

افراد با اعتماد به نفس پایین به لیاقت و با ارزشی خودشون باور ندارن و واسه همین، واسه اینکه خودشون رو ثابت کنن، به عیب جویی از بقیه روی میارن. این در حالیه که احساس خودارزشی افراد با اعتماد به نفس بالا از دنیا داخلی خودشون ناشی می شه. این افراد از مشاهده ی توانمندیای بقیه لذت می برن و می تونن موفقیتای دور و بریا شون رو تشویق کنن.


10000تومان


5000تومان