افراد باهوش چه ویژگی‌‌هایی دارند؟

افراد باهوش چه ویژگی‌‌هایی دارند؟

ژوئن 24, 2018 0 By edame

 

شما فرد باهوشی هستین؟ اگه جواب شما به این سؤال «بله» است، تا به حال به این موضوع فکر کردین که چه چیزی باعث فرق شما با بقیه شده؟ اصلا فرد باهوش ویژگیای خاصی داره یا فقط اگه توانایی و مهارت حل مسئله های سخت و پیچیده ی ریاضی رو داشته باشه، به اون شخص «باهوش» می گیم؟

 

  • واقعا فرزندان اول باهوش ترن؟
  • ۷ نشونه که می گه آنقدرها هم که فکر می کنین باهوش نیستین
  • ترفندهایی که شما رو باهوش تر از چیزی که هستین نشون می ده

«ویژگی مشترک افراد باهوش چیه؟» این پرسشیه که سایت Quora مطرح کرده و بیشتر از ۱۰۰ نفر به اون جواب دادن. در بین جوابای متفاوت، گروهی فروتنانه از تجربه های شخصی خود گفتن و یه گروه دیگه از رفتار افراد معروف و تحصیل کرده مثال زده ان. جواب خیلی از کاربران با یافتهای محققان هم خوانی داشت. در این مقاله، می خوایم واسه آشنایی با ویژگی افراد باهوش، یازده مورد از این ویژگیا رو که در سایت Quora به اون اشاره شده، بررسی کنیم.

۱. برابری پذیری

به باور ی خیلی از کاربران سایت Quora افراد باهوش خیلی انعطاف پذیرند. یعنی می تونن خود رو با هر محیطی منطبق کنن و به موفقیت برسن. دانا اف هَمِت در مقاله این سایت می نویسه: «افراد باهوش علی خلاف میل شرایط سخت و سخت و محدود کردنایی که بر اونا اعمال می شه، چیزی که رو لازمه انجام میدن و این نشون دهنده ی برابری پذیری آنهاست.»

تحقیقات جدید روان شناختی هم این ایده رو تأیید می کنه. باهوش بودن یعنی واسه برابری بیشتر و مفیدتر با محیطی که در اون قرار دارین، تغییرات لازم رو یا در رفتار خود و یا در محیط دور و بر خود به وجود آورید.۲. فروتنی

فروتنی یکی از نشونه های افراد باهوشه. این افراد از گفتن جمله «نمی دونم» ترس ای ندارن، اونا اگه چیزی رو بلد نباشن، می تونن اونو یاد بگیرن.

جاستین کروگر و دیوید دانینگ با انجام پژوهشی بر این دیدگاه صحه می ذارن. طبق تحقیق اونا هرچه شخص بهره هوشی کمتری داشته باشه، در مورد توان ذهنی خود دچار غلو و بزرگ نمایی می شه.

مثلا در آزمایشی، دانشجویانی که در آزمون پذیرش رشته وکالت نمره پایینی گرفته بودن، احساس می کردن به ۵۰ درصد سؤالات جواب درست دادن. برخلاف اونا، افرادی که در این آزمون نمره بالاتری گرفته بودن، احساس می کردن به سؤالات کمتری جواب درست دادن.

۳. کنجکاوی

«من استعداد خاصی ندارم، فقط خیلی کنجکاوم»؛ این جمله به انیشتین منتسبه.

افراد باهوش جذب چیزایی می شن که به نظر بقیه کم اهمیت هستن.

نتایج منتشر شده ی پژوهشی در سال ۲۰۱۶ نشون می ده، هوش فرد در کودکی با تجربه اندوزی اون در بزرگسالی ـ که به اون کنجکاوی ذهنی گفته می شودـ مرتبطه.

دانشمندان هزاران بریتانیایی رو به مدت ۵۰ سال بررسی کردن. اونا دریافتند افرادی که در یازده سالگی نمره بالایی در تست هوش گرفته بودن، در ۵۰ سالگی نسبت به بقیه هم سالان خود، تمایلی بیشتری به کسب تجربیات جدید دارن.

۴. روشن فکری

افراد باهوش پذیرای ایدها و فرصتای جدید هستن و در برابر اونا مقاومت نشون نمی دن. هَمِت می نویسه: افراد باهوش مشتاقانه و با ذهنی باز نظرات بقیه رو قبول می کنن و در برابر بقیه راه حلا متعصبانه برخورد نمی کنن.

روان شناسان فکر می کنن افراد روشن فکر، یعنی اون دسته از افرادی که در جست وجوی دیدگاه های متفاوت ان و دلایل رو به شکل منطقی بررسی می کنن، در آزمونای استعدادیابی تحصیلی (SAT) و تست هوش امتیاز بالاتری می گیرن.

علاوه بر روشن فکر بودن، این افراد در موردقبول ایدها و نظرات، دقیق هستن.

یک ذهن هوشمند در مورد مسائل، تنها طبق ظاهر قضاوت نمی کنه و زمانی ایده ای رو قبول می کنه که دلایل محکمی واسه اون وجود داشته باشه.

۵. درون گرایی

افرادی که بهره هوشی بالایی دارن، خیلی فردگرا هستن. این افراد تمایل کمی واسه حضور در محیطای اجتماعی و جمع صمیمی دارن و تحقیقات گذشته هم گواهی بر این ادعاست.۶. خودمون داری

این افراد با برنامه ریزی، هدف گذاری، یافتن راهبردهای جانشین و پیش بینی پیامدها می تونن بر شتاب زدگی خود پیروز شدن.

دانشمندان فکر می کنن بین خودمون داری و هوش، ارتباطی هست. در یکی از تحقیقایی که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، شرکت کنندگان باید از بین دو پاداش نقدی، یکی رو انتخاب می کردن: پاداش کمتری که سریع پرداخت می شد و پاداش بیشتری که پرداخت اون به زمان دیگری محول شده بود.

نتایج نشون داد افرادی که پاداش بیشتر رو انتخاب کرده بودن، یعنی کسائی که خودمون دارتر بودن، در تست هوش امتیاز بیشتری کسب کردن.

به گفته محققان این تحقیق، در مغز، ناحیه ای به نام قشر جلویی پیش پیشانی (Anterior Prefrontal Cortex) هست که در حل مشکلات سخت و حفظ خودمون داری واسه رسیدن به هدف، به فرد کمک می کنه.

۷. شوخ طبعی

افراد باهوش، خیلی شوخ طبع هستن.

دانشمندان در پژوهشی دریافتند، افرادی که داستانای مصور طنز می نویسند، هوش کلامی بالایی دارن. پژوهشی دیگر نشون می ده که کمدینای حرفه ای، هوش کلامی بالاتر از سطح متوسط دارن.۸. توجه به احساسات بقیه

یکی از کاربران سایت Quora می گه: افراد باهوش می تونن افکار و احساسات بقیه رو حس کنن. بعضی از روان شناسان فکر می کنن همدلی، باخبر شدن از نیازها و احساسات بقیه و واکنش نسبت به اونا از عاملای هوش هیجانیه. افرادی که از نگاه احساسی باهوش هستن، به صحبت با افراد جدید و آشنایی با اونا علاقه مندن.

۹. ایجاد رابطه بین مفاهیمی که در ظاهر ارتباطی با هم ندارن

بعضی از کاربران سایت به فکر بودن که افراد باهوش می تونن الگوهایی رو ببینند که بقیه افراد قادر به دیدن اونا نیستن، چون افراد باهوش بین ایدهایی که از نگاه ظاهری متفاوت هستن، رابطه برقرار می کنن.

جالب اینجاست که چالز دوهیگِ روزنامه نگار می گه: «ایجاد اینجور ارتباطی بیان کننده خلاقیته (که رابطه تنگاتنگی با هوش داره)». دوهیگ روند یکی از انیمیشنای معروف دیزنی به نام «منجمد» رو بررسی کرد و به این نتیجه رسید که فیلم هوشمندانه ساخته شده، چون در ساخت این فیلم ایده های قدیمی به شکلای جدید کنار هم قرار گرفتن.۱۰. عقب انداختن کارا

معمولا افراد باهوش انجام امور روزانه ی خود رو به تعویق میندازن، چون روی مسائل مهم تری تمرکز می کنن.

این دیدگاه جالبیه اما بعضی از دانشمندان بر این باور ان که افراد باهوش حتی کارهای مهم رو هم به تعویق میندازن. آدام گرنت، استاد روان شناسی دانشکده ی وارتون، می گه: «عقب انداختن وظایف، کلید نوآوریه و استیو جابز به شکل راهبردی از اون استفاده می کرد. وقتی استیو جابز کارا رو به تعویق می انداخت و احتمالات رو بررسی می کرد، یعنی وقت اون بود تا به جای پرداختن به ایده های معمولی، روشن و آشنا به سراغ ایده های جدید و متفاوت برن.»۱۱. طرح سوالای اساسی

افراد باهوش درباره ی عالم هستی و دلیل آفرینش خیلی تفکر و تفکر می کنن و همیشه به دنبال هدف هرچیزی می گردن.

شاید یکی از دلایلی که افراد باهوش مضطرب هستن، همین سردرگمی زیستی باشه. دیوید ویلسون در مجله اسلیت می نویسه: «افراد باهوش از جنبه های مختلف به مسائل نگاه می کنن و این یعنی اونا میدونن که احتمال خطا و اشتباه در کارکرد هرچیزی هست. شاید استرس اونا به این دلیله که تجربه های خود رو بررسی می کنن و به دنبال دلیل اونا می گردن.»