از چپ به راست: دکتر تون آنگ، ایهار سیخانیوک، نریمام تامیمی، میریام لوپز، اسکیندر نیگا

انگار بعضی از دولل نمی تونن با تلاش مردم خود واسه اینکه یه زندگی معمولی داشته باشن، کنار بیان و به دنبال هرگونه بهونه ای هستن تا اونا رو زندانی کنن. بهانه های جورواجور، از رفتارای خیرخواهانه گرفته تا جنسیت زن داشتن، می تونن تبدیل به دلیلی واسه دولتای ستمکار شن که مردم خود رو دستگیر کنن. اما مگه دلیل اصلی چیزی غیر از اینه که اونا قدرت انجام اینجور کاری رو دارن؟

ممکنه به نظر شما این به هانها بسیار بی پایه یا حتی احمقانه بیان، اما این جوری اتفاقات واسه مردم بی گناه در بعضی از کشورها میفته. درسته که اونا هیچ خلافی مرتکب نشده ان، اما قانون اونا رو محکوم می کنه. اینجا به پنج مورد از این وقایع می پردازیم.

۱. وقتی که تلاش می کنین یه دعوا رو پایان بدین!

در میانمار، نیروی پلیس از دکتری به نام تون آنگ درخواست کرده تا به اونا در فرونشاندن شورشی میان مسلمانان و بوداییا کمک کنه. شاهدان این داستان می گن که وقتی ایشون به اونجا رسید، واقعا تلاش کرد تا جمعیت هیجان زده رو آروم کنه و دعوا رو پایان بده.

با این وجود، همون شب مقامات اونو به خاطر ربط داشتن با این شورشا دستگیر کردن و تا ماه ها بعد بدون هیچ دسترسی به دنیای خارج بازداشت نگاه داشتن. حالا هم اون در حال گذروندن یه دورۀ ۱۷ سال در زندانای این کشوره، و بدیش اینه، از یه تومور هیپوفیز در بدن خود رنج می بره.

سازمان بین المللی اَمنستی باور داره که این اتهامات دروغین بوده و دکتر تون آنگ به دلیل نقش خود به عنوان رهبر مسلمانان مورد هدف قرار گرفته و دستگیر شده.

۲.  وقتی که در اقرار عمومی هدیه بدین!

باور بکنین یا نه، هدیه دادن در اماکن عمومی در بلاروس یه جرم بحساب میاد. علاوه بر این فحش دادن هم می تونه جرم دیگری باشه که به خاطر اون راهی زندان میشین. این دو مورد از عجیب ترین و احمقانه ترین قوانینی هستن که دولت بلاروس واسه جلوگیری از کنشای توده ای اعمال کرده.

مقامات بلاروس مرتبا مردم رو جریمه می کنن، اونا رو کتک میزنن یا حتی به زندان میندازن و دلیل اونا هم فقط جمع شدن در مکانای عمومی، تظاهرات یا تشکیل هرگونه سازمان اجتماعی دیگه س. یه مثال خوب، داستان مردی به نام ایهار سیخانیوک است که بعد از ثبت نام تو یه گروه واسه مردان مجرد، اونو به ایستگاه پلیس برده و کتک زدن. کار تا جایی پیش رفت که حتی عکسای درون گوشی اونو هم زیر و رو کرده و به خاطر این عکسا اونو مسخره کرده بودن. بعد از بستری شدن، بیمارستان اون منطقه حاضر نشده زخمش رو به عنوان مدرک ثبت کنه و مقامات هم این حمله رو پیگیری نکرده ان.

۳. وقتی که از مادر خود در برابر حملۀ سربازان دفاع کنین!

نریمام تامیمی یه زن فلسطینی با چهار فرزنده. اون در روستای نابی صباح زندگی می کنه، دهاتی که نیروهای اسرائیلی مرتبا اونو مورد حمله قرار میدن. سربازان تا الان دو تن از اعضای داهات رو کشته ان. یکی از اونا داداش نریمام بوده که با شلیک گلوله از پشت فوت کرده. علاوه بر این، صدها نفر دیگه هم بدست این سربازان زخمی شدن. فرزندان نریمام هم جزو این دسته از افراد بودن که بعد از مورد حمله قرارگرفتن از راه گلولهای لاستیکی و گاز اشک آور، یه مدت در بیمارستان بستری شدن.

نریمام یکی از روستائیانیه که در تظاهرات صلح آمیز هفتگی علیه این خشونتا شرکت می کنه. درزمان یکی از این اعتراضات، اون تلاش کرد از حملۀ سربازان اسرائیلی به مادر پیر خود جلوگیری کنه و همین موضوع بهونه ای بدست سربازان داد تا اونو دستگیر کنن.

۴. وقتی که در مکزیک زن باشین!

آنروز واسه زن خونه دار مکزیکی و صاحب چهار بچه، میریام لوپز، مثل هر روز دیگری بود. بعد از اینکه فرزندان خود رو به مدرسه برد، یهو از راه سربازان دستگیر شد، چشم بند بر چشمانش زدن، دست و پایش رو بستند و اونو به سربازخانۀ ارتش منتقل کردن. در طول هفتۀ بعد، اون به طور دائم مورد تجاوز و شکنجه قرار گرفته. اونو با شوک الکتریکی، خفگی تا حد مرگ و موقعیتای آزاردهندۀ بدنی شکنجه کردن.

پس از اونم مجبورش کردن تا یه اعتراف دروغین در مورد حمل مواد مخدر رو امضا بکنه و در نتیجه واسه هفت ماه دیگه هم اونو در زندان نگاه داشتن. با وجود اینکه بعد از این ماجرا، اون تونست چند نفر از کسائی رو که در حمله به اون دست داشتن شناسایی بکنه، هیچ اتهامی به این افراد وارد نشد. و تاسفبارتر اینکه، میریام اولین و آخرین قربونی این ماجرا نیس. گزارشات شکنجه و بدرفتاری در مکزیک، طی سالای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲، تا ۵۰۰ درصد بالا رفته.

۵. وقتی که آرزوی کشوری بهتر رو دارین!

ماجرای آخر، مربوط به وقتیه که شما آرزو و عقاید خود رو میگید. تصور کنین که بخاطر این کار شما رو زندانی کنن. وقتی که مقامات حبشی واسه روزنامه نگاری بنام اسکیندر نیگا ۱۸ سال زندان بریدند، این یکی از بهانهاشون در متهم کردن اون به تروریسم و خیانت بود. این هشتمین باریه که اسکیندر به خاطر کار روزنامه نگاری متهم شده. در یکی از این دفعات، مقامات حتی زن اونو هم، با اینکه در اون زمان باردار بود، بازداشت کردن. در نتیجه این زن کودک پسر خود رو در زندان بدنیا آورد.

این ۵ داستان از عجیب ترین مواردی بودن که دولل مردم خود رو بدون ارتکاب هیچ جرمی مورد هدف قرار دادن. با امید به اینکه با بالا رفتن آگاهی جهانی، دیگه تماشاگر این جوری اتفاقات بد نباشیم.

اختصاصی زندان
Categories:متفرقه
Published on :Posted on