افراد باهوش

بذارین در مورد پنج جنگ خاصی که درمورد افراد باهوش، روشن و زیاده صحبت کنیم. تحقیقات نشون داده آدمایی که آی کیوی اونا ۱۲۰ه تیزهوش تر از ۹۱درصد جمعیت باقیمونده هستن. این یه ادعای بلندپروازانه نیس و افراد دارای آی کیوی بالا هم تقصیری ندارن. یعنی، باهوش بودن، یه بهره هیجانی نیس و افراد با آی کیوی بالا حتما بهره هیجانی خوبی ندارن.

به زبون ساده تر، هیجانات و احساسات از راه بخش دیگری از مغز پردازش می شن.

افراد باهوش می تونن به دلایل مهم و قابل قبول زیادی واسه باور خود در جنگ باشن. اگه شما نسبت به بیشتر افراد باهوش تر هستین، ممکنه این ویژگیا رو داشته باشین:

  1. برنامه ریزیای مربوط به دوران بچگی، در سر راه افراد باهوش هم قرار میگیره

حتی اگه بسیارهم باهوش باشین، بازم نسبت به برنامه ریزیای منفی دوران کودکی حساس و آسیب پذیرید، چیزی که درسرراه بیشتر مردم هست. بدتر این که، ممکنه راه های زیرکانه ای پیدا کنین تا خودتون رو واسه پایبندماندن به این منفیا گول بزنین.

ممکنه در دوران کودکی، عقاید خودمحدودکننده ای واسه خود ساخته باشین یعنی وقتی که ظرفیت و توانایی دفاع از خودتون رو نداشتین. حالا، این ظرفیت و توانایی رو دارین، اما هنوزم از هوش تون واسه دفاع از این عقاید محدودکننده در جایی که الان هستین استفاده می کنین!

  1. جور شدن و هماهنگ بودن واسه تون سخته

اگه شما باهوش تر از ۹۰ درصد افراد دور و بر تون هستین، پس جور شدن واسه تون سخته. اونایی که هوش شون بیشتر از حدمتوسطه بیشتر احساس می کنن نیاز دارن واسه جور شدن با اجتماع، خاموش و احمق بمونن. این کمکی به حل مسئله نمی کنه، بااین حال شما این کار رو می کنین.

افراد خیلی باهوش معمولا احساس می کنن مجبورند درهرصورت، هوش شون رو مخفی کنن چون فکر می کنن اگه آزادنه افکارشون رو نشون بدن و بی خیال باشن معلوم نیس چه اتفاقی بیفته. معمولا ترس شون از اینه که بقیه درک شون نکنن.

پس، خودشون رو سرزنش می کنن یا عقیده دارن به شکلی ضعیف و خراب و واخورده ان.

  1. احساس، احساسه

باهوش بودن از شما در مقابل احساس بد مراقبت نمی کنه، خیلی از افراد باهوش عقیده دارن نباید جنگ احساسی داشته باشن. به هرحال اونا واقعا زرنگند! و همیشه عادت کردن که بتونن مسائل رو حل و فصل کنن. با این حال، مشکلات احساسی ذات متفاوتی دارن و ممکنه با تفکر تحلیل گرایانه حل نشن.

بهره هوشی هیجانی مربوط به ناحیه ای متفاوت در سیستم مغزه که خیلی راحت با هوش و ذکاوت هماهنگ و همزمان نمی شه. زندگی هیجانی ترکیبی با هوش خودآگاه بیشتر سخته و افراد باهوش مستعد این هستن که عملکردای پیچیده دفاعی رو بسازن.

  1. نگرانیا زیاد و گسترده ان

باهوشا بیشتر نگران می شن؟ دلایل نشون میده هوش زیاد، نگرانی مربوط به مشکل اضطراب عمومی رو تغذیه می کنه. افراد باهوش مستعد این هستن که تموم رفتارای مربوط به سناریوهای داخلی رو جوری بوجود بیارن که همه چیز بدتمام شه. وقتی ذهن تون درگیر فجایع بالقوه درآینده باشه، آرامش در زمان حال خیلی سخت می شه، مثلا رسیدن به حالت باور و پذیرش.

  1. شاید کم خواب باشین

افراد باهوش واسه خواب هم می جنگن؟ دلایل نشون داده می تونه اینجور باشه. افراد با ای کیو بالا بیشتر در برابر شب فعالی هستن. و این حتما چیز خوبی نیس. اونایی که تادیروقت بیدار می مانند بیشتر مستعد افسردگی هستن، لرزش احساسی دارن و حتی ممکنه مستعد دچار شدن به مریضیای جسمی مانند مریضیای قلبی شن. اصلا خوب نیس!

رقابت احساسی دارین، نگرانید، خواب تون خوب نیس و درموارد اجتماعی اضطراب دارین؟ این شاید محصول هوش بالای شماس! حالا چه باید بکنین؟

اول، باید بدونین که شما به درمان ترکیبی و پذیرش احساسات تون نیاز دارین. ممکنه به درمان یا راهنمایی از راه یه فرد باهوش نیاز داشته باشین که این تجربیات رو از سر گذرونده.

بیشتر از همه، درک کنین که هوش بالای شما می تونه امتیازی واسه سلامت عاطفی تون حساب شه فقط اگه یادبگیرید که احساسات چیجوری عمل می کنن، که این موضوع جزو آموزشای عادی و عادی نیس.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

روانشناسی

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *