پشت صحنه سریال قهوه تلخ (برنامه و گزارشات)

«مدیری» آروم و خوش رو قهر خود رو مخفی می کنه

پشت لبخند های کوتاه مهران مدیری که با آرامش و رفتار توأم با طمأنینه اش همراه شده، خستگی و دلگیری کهنه ای پنهان. آرامش و سکوت معنا داری که ما رو دلگیر کرد و با خود فکر کردیم، شاید به اندازه ای که باید قدر هنرمندی مثل مدیری رو که سال ها واسه نشاندن لبخند بر چهره ما تلاش کرده است، ندونسته و با نامهربانی ها و سنگ اندازی ها، شرایط دلگیری این هنرمند رو جفت و جور کرده ایم و امروز به نظر می رسد مدیری در قهری مخفی با اهالی رسانه و بعضی مسوولان به سر می برد….

به گزارش خبرنگار سینمایی برنا، مجموعه ویدئویی «قهوه تلخ» آخرین اثر مهران مدیری یه چند وقت پیش راهی شبکه نمایش خونگی شد و با استقبال گسترده مخاطبان و علاقه مندان آثار این کارگردان مواجه شد، اثری پر پرسوناژ که به دلیل حضور بیشتر از ۲۰ بازیگر چهره و محبوب، دکورهای زیبای تاریخی و طراحی صحنه و لباس قابل توجه، چندین روز قبل از عرضه در بازار و وقتی که آنونس مجموعه روی سایت های اینترنتی قرار گرفت، نظر مخاطبان رو جلب کرد و پیگیری علاقه مندان واسه اطلاع از زمان دقیق پخش مجموعه در فروشگاه ها، خبر از اتفاقی نادر در میدون شبکه نمایش خونگی داد.

 

این اتفاق با ورود «قهوه تلخ» و صحبت های منحصر به فرد مهران مدیری در اول قسمت اول و درخواست این کارگردان از مردم مبنی بر دوری از کپی این مجموعه تکمیل شد. اثر این درخواست بر علاقه مندان آثار مدیری و استقبال گسترده از این مجموعه تا حدی بود که “قحطی قهوه تلخ در پایتخت” تیتری واسه روزنامه ها شد. حالا به گفته خیلی از کارشناسان ورود «قهوه تلخ» در شبکه نمایش خونگی شروع یه جور فرهنگسازی در مورد رعایت حقوق سازندگان آثار از طرف مخاطبان شده و این اتفاقی فرخنده در میدون نمایش خونگی حساب می شه. از این رو پشتیبانی و استقبال قابل توجه مردم از این اثر، بهونه ای شد تا در لوکیشن مجموعه «قهوه تلخ» حاضر شیم و گپ و گفتی با عوامل این اثر داشته باشیم.

 

لوکیشن اصلی « قهوه تلخ» باغی در خیابون فرشته تهرانه. باغی قدیمی با دری بزرگ و مشکی رنگ و دیواره هایی بلند. از ورودی باغ وارد می شیم اتاقک نگهبانی در سمت چپ قرار داره و در اصلی ساختمون در مقابلمانه. لوکیشن اصلی این اثر(کاخ شاه) در سوله ای سمت چپ و انتهای باغ واقع شده و اتاق نظمیه، اتاق خواب شاه، مطبخ، بازار، قهوه خونه، خونه صدراعظم، خونه قهوه چی، زندان و … دیگه مکان هاییه که در این لوکیشن بنا شده.

 

گروه تولید و عوامل پشت صحنه در سوله ای که کاخ پادشاه در اون بنا شده در حال آماده سازی صحنه هستن ریل تصویربرداری بوسیله دستیاران صحنه آماده می شه سیامک انصاری تنها بازیگر این سکانس در حال صحبت با عوامله و مهران مدیری در گوشه ای دراز کشیده و استراحت می کنه. فضای لوکیشن بسیار زیباست و طراحی صحنه و دکور به راستی ما رو به یاد کاخ های پادشاهان می اندازد، بطوری که بعضی وقتا فراموش می کنیم که تو یه سوله دکوری هستیم. لوکیشن اصلی این اثر به همون خوشگلیه که در تصاویر مجموعه می بینیم و تنها وسایل صحنه ازجمله پروژکتو رهایی که از سقف سوله آویزانه و ریل دوربین روی زمین فضای ذهنی مون رو به هم می زند.

سکوت بر لوکیشن «قهوه تلخ» حاکمیت می کنه

چیزی که درابتدا سر صحنه آخرین اثر مدیری توجه ما رو جلب می کنه، سکوت حاکم بر لوکیشنه که حتی در لحظاتی که تصویربرداری متوقفه ادامه داره از وفا ملک زاده مدیر روابط عمومی این پروِه در این باره می پرسیم، ایشون می گوید: سکوت در لوکیشنی که گروه تولید در اون مشغول فعالیت هستن یکی از درخواست های مهران مدیریه و این به حفظ آرامش همه گروه کمک می کنه.

 

بعد از یه مدت کوتاه صحنه آماده می شه، سیامک انصاری (نیما زند کریمی) پشت میز مهمونی پادشاه نشسته و مهران مدیری تصویربرداری این سکانس رو برعهده داره. با فرمون مدیری برداشت شروع می شه و دستیار اول کارگردان واسه حس گیری درست انصاری نریشن این بخش رو می خواند( متنی که بعدا با صدای انصاری خونده شده و روی این صحنه گذاشته می شه) انصاری متنی رو به رشته تحریر در می آورد و در نریشن از شرایط بی نظم دربار صحبت می کنه… “به دلیل چیزی که تا الان درباره دلخوری مدیری از خبرنگاران شنیده ایم با نگرانی در انتظار فراغت ایشون از کار و مقابله با اون هستیم” برداشت این سکانس به پایان می رسد و برخلاف تصور ما و چیزی که تا الان شنیده ایم آقای مدیری با خوش رویی به ما خوش اومد می گوید و حضورمون رو در لوکیشن «قهوه تلخ» می پذیرد.

 

سکانس بعدی در محوطه خارجی باغ، کنار کاخ شاه و در دکور نمای خارجی نظمیه برداشت می شه، برزو با ارزش، هادی کاظمی، سیامک انصاری و آروم جعفری بازیگران این نما هستن. نمایی که به دلیل جا افتادن بعضی دیالوگ ها و خنده برزو با ارزش و سیامک انصاری چندین بار تکرار می شه، اشتباهاتی که واسه یه مدت کوتاه سکوت حاکم بر لوکیشن رو می شکند، گروه تولید رو به خنده وادار می کنه و لبخندی کوتاه رو بر چهره مدیری نمایان می کنه.

 

مدیری آروم روی صندلی خود نشسته س و از راه نمایشگر مقابل خود همه چیز رو کنترل می کنه چندین بار از جای خود بلند می شه و با لحنی آروم و پر از صمیمت درباره جایگیری دوربین، بوم صدا و بازیگران با عوامل و نقش آفرینان این سکانس صحبت می کنه و در آخر پس از چند برداشت سکانس مقابل در نظمیه ضبط می شه. مدیری که امروز به عنوان یکی از مهترین و باتجربه ترین طنز پردازان ایران حساب می شه، با وجود خستگی بسیاری که در چهره اش نمایانه به مهمانانی که واسه بازدید از لوکیشن، سر صحنه حاضر هستن خوش اومد می گوید و با اونا عکس یادگاری می گیرد.

 

بر خلاف تصور مخاطبان و چیزی که در تصاویر پشت صحنه دیگر آثار مدیری دیده ایم، در پشت صحنه «قهوه تلخ» از خنده های دراز مدت مدیری در زمان تصویربرداری خبری نیس و به نظر می رسد پشت لبخند های کوتاه اون، آرامش و رفتار همراه با طمأنینه اش خستگی و دلگیری کهنه ای نهفتهه. آرامش و سکوت معنا داری که ما رو به فکر فرو برد و دلگیر کرد. با خود فکر کردیم شاید به اندازه ای که باید قدر هنرمندانی مثل مدیری رو که سال ها واسه نشاندن لبخندی بر چهره ما تلاش کرده، ندونسته ایم و با نامهربانی ها و سنگ اندازی ها، شرایط دلگیری این هنرمند رو جفت و جور کرده ایم و امروز به نظر می رسد مدیری در قهری مخفی با اهالی رسانه و بعضی مسوولان به سر می برد.

 

گروه تولید کم کم از محوطه خارجی به اتاق خواب پادشاه در داخل ساختمون می روند، در این سکانس محمدرضا هدایتی، (جهانگیرشاه)، آروم جعفری(کاترین روسی)، رامین پورایمان(اقبال السلطنه)، آزاده مهدی زاده(ژوزفین) بازی دارن، پس ازمهیا شدن شرایط لازم تصویربرداری این سکانس شروع می شه. جهانگیر شاه روی تخت خود نشسته س و عروسکی در دست داره و با بیان متفاوت خود دیالوگ هایی رو میگه و در پاره ای از اوقات بر سر اقبال السلطنه فریاد می زند. کاترین روسی و ژوزفین هم در این سکانس با جهانگیرشاه صحبت می کنن. (به دلیل امانت داری و حفظ روند داستان مجموعه، از آوردن سخنان اونا در این گزارش نمیتونیم.) پس از چند برداشت این نما هم ثبت می شه و فعالیت گروه در این روز کاری به پایان می رسد.

 

علاوه بر مجید آقاگلیان جفت و جور کننده این اثر که در ساعات پایانی کار در لوکیشن حاضر شد و به گپی کوتاه با ما پرداخت. حضور امیر مهدی ژوله و خشایار الوند نویسندگان «قهوه تلخ» سر صحنه این اثر از دیگر نکات قابل توجه بود. نویسندگان جوون و خوش ذوقی که با روی گشوده و خندون از ما استقبال کردن و با حوصله و بی تکلف به تموم سؤالات ما درباره فیلمنامه «قهوه تلخ» جواب گفتن. هم اینکه مهرداد شکرآبی طراح گریم و فروزان جلیلی فر طراح صحنه و لباس در گفتگوهایی اختصاصی با خبرگزاری برنا درباره روند تولید و فعالیت های خود توضیحاتی رو ارئه دادن که به زودی در خبرگزاری برنا منتشر می شه.

 

تصویربرداری این اثر که تا الان ۴۰ قسمت از اون به پایان رسیده تا ۶ ماه دیگه ادامه داره و به زودی تماشاگر نقش آفرینی مهران مدیری در «قهوه تلخ» هستیم.

 

جمع آوری: آلامتو

 

Categories:متفرقه
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *