اینستاگرام یکی از فضاهای پرطرفدار اینترنتیه که در سال های گذشته تونسته میان ایرانیان جایگاه زیادی پیدا کنه. فضای اینستاگرام که عکس محوره و تک جمله های کنار عکس که زحمت خوندن مطالب طولانی رو واسه مخاطبان پرشتاب شبکه های اینترنتی کم می کنه، موجب شده روز به روز به تعداد حاضران در این فضا اضافه بشه.

یکی از امتیازهای اینستاگرام مانند بیشتر فضاهای مجازی ایجاد رابطه بی واسطه بین هنرمندان و مردمه؛ اینکه هنرمندان با گذاشتن تصاویر و متنی از خود می تونن بدون واسطه مطبوعات و رسانه ها با مردم رابطه برقرار کنن، رونق بیشتر این فضا رو دلیل شده. مخاطبان افراد حاضر در اینستاگرام با عنوان دنبال کنندگان شناخته می شه و طبیعیه که هر تعداد دنبال کننده بیشتر بیان گر اندازه محبوبیت بالاتر اون فرد و هنرمند در این فضاست.

در میان چهره های حاضر در اینستاگرام ردی از هنرمندانی چون عباس کیارستمی، آیدین آغداشلو، رخشان بنی اعتماد، حسین علیزاد، محمدرضا شجریان و اصغر فرهادی دیده نمی شه.

;

نکته قابل بحث در مورد فضای اینستاگرام و البته فضاهای مشابه اینه که چه چیز تعداد دنبال کنندگان رو تعیین می کنه؟ در این جا هم همون قوانین دنیای واقعی حکم فرماست؟ هنرمند شاخص تر از نظر جایگاه هنری بیشترین دنبال کنندگان رو دارن یا اینجا تعاریف دیگری جذابیت ها رو تعیین می کنه.

پرطرفدارترین ها

الناز شاکردوست، بهنوش بختیاری و امیر تتلو سه بازیگر و خواننده ای هستن که بیشتر تعداد دنبال کنندگان رو در اینستاگرام دارن؛ هر سه این افراد تعداد طرفدارانشان بیشتر از یه میلیون نفره.بختیاری یه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر، شاکردوست حدود یه میلیون و ۱۰۰ هزار نفر و تتلو یه میلیون نفر دنبال کننده داره. تعداد دنبال کنندگان مهناز افشار هم در آستانه میلیونی شدنه.

محمد رضا گلزار، بهرام رادان، سیروان خسروی، مهراوه شریفی نیا، بهنوش طباطبایی، بابک جهانبخش و ناامیدی بین ۷۵۵ هزار تا ۵۰۰ هزار دنبال کننده دارن.

۱۲ هنرمند بین ۳۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار دنبال کننده دارن که در میان اونا اسامی آدمایی چون مهران مدیری، ترانه علیدوستی، رضا عطاران، بنیامین بهادری و محسن فقط به چشم می خورد.

فاصله بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار دنبال کننده دربردارنده بیشترین تعداد هنرمندانه، این وسط اسامی ۲۹ هنرمند مشاهده می شه که از جمله اونا می توان به خوبی کریمی، لیلا حاتمی، احسان خواجه امیری، رامبد جوون و امیر جعفری اشاره کرد.

۱۹ هنرمند هم بین ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار دنبال کننده دارن، از جمله همایون شجریان، محسن چاوشی، شهاب حسینی و هانیه توسلی.

چیزی که روی اینستاگرام منتشر می شه

یکی از جذاب ترین بخش های فضایی مثل اینستاگرام، کمتر شدن فاصله میان زندگی و علاقه مندی ها و نگرانی هنرمندان با مخاطبانه؛ پس شک نداشته باشین چهره های محبوب این دنیای مجازی کسائی ان که حضوری فعال دارن و مخاطب رو در بخش های زندگی خود وارد کرده و با نوشتن متنی و گذاشتن عکسی زمینه ورود افراد رو به دنیای خود جفت و جور می کنن.

این وسط کسائی که بتونن در ایجاد موضوعات بحث برانگیز موفق عمل کنن و وارد چالشی با طرفداران و یا دیگه هنرمندان شن، می تونن خیلی راحت به تعداد دنبال کنندگان خود بیافزایند.

شاکردوست به عنوان بازیگری که در بالاترین جایگاه جدول قرار داره، بیشتر صفحه خود رو به عکس ها و فیلم هایی مربوط به خود به روز می کنه. اون به غیر از عکس های مربوط به کارای سینمایی خود، تصاویر غیر سینمایی هم روی صفحه می گذارد.

بهنوش بختیاری عکس های شخصی و تصاویری از پشت صحنه فیلم ها و تئاترهایی که کار می کنه منتشر می کنه و هم اینکه جواب موضوعات مطرح شده از طرف طرفدارانش رو به شکل کامنت می دهد.

امیر تتلو هم معمولا در مورد حاشیه هایی که دور و بر خود و دوستانش هست صحبت می کنه و یکی ویژگی های حضور اون در فضای اینستاگرام اظهارنظرش درباره طیف گسترده ای از موضوعاته.

صابر ابر که ۲۰۵ هزار دنبال کننده داره، صفحه خود رو از عکس های محیط افراف خود پرمی کنه، از غذاهایی که می خورد تا کوچه و خیابون دور و برش. اون هم اینکه از خاطرات روزانه خود هم ممی نویسد و بعضی وقتا فیلم هایی هم از چگونگی غذا درست کردن و گیاهانی که داره منتشر می کنه.

بنیامین بهادری با ۴۳۲ دنبال کننده در اینستاگرام خود اخبار کنسرت هاش رو منتشر می کنه و بعضی وقتا از خودش هم عکس می گذارد.

مهراب قاسم خانی ۲۸۳ دنبال کننده داره و معمولا خاطراتش رو در در صفحه اش می نویسد که بیشتر این خاطرات طنز هستنند.

پیمان معادی با ۱۷۲ دنبال کننده، در اینستاگرام خود در از سفرهایی که می رود، دوستانش و فیلم هایی که بازی کرده مطالبی منتشر می کنه.

محسن چاوشی ۶۷ هزار دنبال کننده داره. اون کمتر عکسی از خود در اینستاگران می گذارد و بیشتر تصاویری از فرزندش زانکو رو می توان در این صفحه دید که بیشتر مورد توجه مخاطبانش قرار می گیرد. صفحه این خواننده معمولا دو هفته یه بار به روز می شه.

همایون شجریان ۶۱.۸ دنبال کننده داره. اون در کل هشت عکس در صفحه اینستاگران خود منتشر کرده و در بیشتر این عکس ها علاوه برخودش پدرش محمدرضا شجریان هم حضور داره.

حمید فرخ نژاد ۵۳.۳ دنبال کننده داره و عکس های شخصی از قرارهای خود و هم اینکه تصاویری از فیلم هایی که بازی کرده رو سه چهار روز یه بار منتشر می کنه.

قوانین دنیای مجازی

حضور بازیگران شناخته شده و پرطرفدار در نیمه های جدول و هم اینکه روبرو شدن با چهره هایی چون همایون شجریان و شهاب حسینی به عنوان دو هنرمندی که در مورد فعالیت خود جزو محبو ب ترین ها هستن، به روشنی نشون می دهد که دنیای اینستاگرام تعاریفی متفاوت از دنیای هنر داره. وقتی که همایون کنسرتی برگزار می کنه، نه فقط بارها در خواست تمدید اون مطرح می شه، بلکه ترافیک ایجاد شده در شهر به واسطه تردد مخاطبان کنسرت اون، رفت و اومد رو در بخشی از تهران دچار اختلال می کنه. اما این هنرمند ۶۱.۸ هزار نفر دنبال کننده در اینستاگرام داره.

مهران مدیری هم به عنوان یکی از پرطرفدارترین هنرمندان در سال های گذشته شناخته می شه. اون هم جزو صدرنشین ها نیس و در نیمه های جدول قرار داره.

این مثال ها و مواردی مثل این خوب ثابت می کنه که بیشتر از محبوبیت هنرمندان در دنیای واقعی، فضایی که اونا در اینستاگران ایجاد می کنن، اندازه راه دادن مخاطبان به دنیای شخصی خود، ایجاد بحث هایی که موضع گیری ها و جهت گیری های طرفداران رو به همراه داره و مواردی مثل این بیشتر از هر چیز می تونه در تعیین تعداد دنبال کنندگان نقش داشته باشه.

ردیف نام هنرمند تعداد دنبال کنندگان
۱ بهنوش بختیاری ۱.۲ M
۲ الناز شاکردوست ۱.۱ M
۳ امیر تتلو ۱ M
۴ مهناز افشار ۹۲۶ K
۵ محمدرضا گلزار ۷۵۵ K
۶ بهرام رادان ۶۷۸ K
۷ سیروان خسروی ۶۴۰ K
۸ مهراوه شریفی نیا ۵۸۸ K
۹ بهنوش طباطبایی ۵۸۷ K
۱۰ بابک جهانبخش ۵۱۸ K
۱۱ ناامیدی ۵۰۰ K
۱۲ بهاره رهنما ۴۷۷ K
۱۳ سروش رضایی ۴۴۰ K
۱۴ بنیامین بهادری ۴۳۲ K
۱۵ ترانه علیدوستی ۴۱۹ K
۱۶ نیوشا ضیغمی ۴۰۴ K
۱۷ رضا عطاران ۳۹۸ K
۱۸ مهدی پاکدل ۳۸۴ K
۱۹ زانیار خسروی ۳۷۷ K
۲۰ محسن تنها ۳۷۰ K
۲۱ مهران مدیری ۳۲۸ K
۲۲ اونا نعمتی ۳۱۲ K
۲۳ کامبیز زمان های قدیم ۲۹۵ K
۲۴ سام درخشانی ۲۹۱ K
۲۵ مهراب قاسم خانی ۲۸۳ K
۲۶ رضا صادقی ۲۷۴ K
۲۷ ملیکا شریفی نیا ۲۶۳ K
۲۸ سیاوش خیرابی ۲۵۵ K
۲۹ خوبی کریمی ۲۴۹ K
۳۰ سحر دولت شاهی ۲۴۲ K
۳۱ جواد عزتی ۲۳۹ K
۳۲ پوریا پورسرخ ۲۳۶ K
۳۳ امیر جعفری ۲۲۳ K
۳۴ سحر ولدبیگی ۲۲۳ K
۳۵ امیر آقایی ۲۱۴ K
۳۶ پژمان جمشیدی ۲۰۹ K
۳۷ گلاره عباسی ۲۰۶ K
۳۸ صابر ابر ۲۰۵ K
۳۹ الهام پاوه نژاد ۲۰۰ K
۴۰ احمد مهران فر ۱۹۰ K
۴۱ سیدجواد رضویان ۱۸۴ K
۴۲ احسان خواجه امیری ۱۷۹ K
۴۳ عباس غزالی ۱۷۷ K
۴۴ پیمان معادی ۱۷۲ K
۴۵ مهدی یراحی ۱۶۹ K
۴۶ لیلا حاتمی ۱۶۲ K
۴۷ رامبد جوون ۱۵۴ K
۴۸ محسن تنابنده ۱۴۰ K
۴۹ بهنام تشکر ۱۲۲ K
۵۰ شبنم مقدمی ۱۱۰ K
۵۱ روناک یونسی ۱۰۷ K
۵۲ شیلا خداداد ۸۶ K
۵۳ سیامک عباسی ۸۴.۷ K
۵۴ هومن سیدی ۸۳.۳ K
۵۵ بزرگمهر حسین پور ۷۹.۸ K
۵۶ علی اوجی ۷۸.۱ K
۵۷ نرگس محمدی ۷۶.۷ K
۵۸ نگار جواهریان ۷۶.۵ K
۵۹ هنگامه قاضیانی ۷۱.۳ K
۶۰ برزو با ارزش ۶۹.۹ K
۶۱ محمدرضا شریفی نیا ۶۹.۱ K
۶۲ شهاب حسینی ۶۸.۶ K
۶۳ محسن افشانی ۶۷.۸ K
۶۴ محسن چاوشی ۶۷ K
۶۵ همایون شجریان ۶۱.۸ K
۶۶ رستاک حلاج ۶۱.۶ K
۶۷ مژده لواسانی ۶۰.۴ K
۶۸ هانیه توسلی ۵۸ K
۶۹ ویشکا آسایش ۵۶.۲ K
۷۰ حمید فرخ نژاد ۵۳.۳ K
۷۱ روزبه نعمت الهی ۵۲.۱ K

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

خبرآنلاین عکس اینستاگرام

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *