پرسرچ ترین کلمات در ویکی پدیا فارسی

پرسرچ ترین کلمات در ویکی پدیا فارسی

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

مدیریت دائره المعارف اینترنتی “ویکی پدیا” در گزارشی بیشترین کلمات و عبارتای جستجو شده در این دائره المعارف اینترنتی در سال ۲۰۱۲ رو اعلام کرد.

به گزارش عصر ایران، در سال ۲۰۱۲ کلمات “ایران” و “تهران” و عبارت “جشنای سال نو” در بالاترین جایگاه جستجوها در زبون فارسی ویکی پدیا بودن.

هم اینکه موضوعات جنسی، ختنه زنان و همجنسگرایی در میان ۱۰  کلمه و عبارتی قرار دارن که در صفحه فارسی ویکی پدیا، بیشتر از دیگر کلمات، جستجو شدن.

“ویکی پدیا” به نشانی www.wikipedia.org یه دائره المعارف اینترنتیه که مطالب خود رو به ۲۸۵ زبون و در بخشای بسیار جور واجور منتشر می کنه. مطالب مربوط به این دائره المعارف بوسیله کاربران اینترنت تحت شرایط و چارچوبای تعیین شده ایجاد و تکمیل می شه.  بنیاد غیرانتفاعی ویکی پدیا موجود در آمریکا مالک این دائره المعارفه. “جیمی ولز و  لری سنگر” بنیانگذاران ویکی پدیا هستن.

در زبون عربی ویکیپدیا هم مصر و مسائل مربوط به حوادث این کشور در بالاترین جایگاه جستجوها قرار دارن. در جایگاه بعدی، تاریخ محمد علی پاشا از فرماندهان ارتش عثمانی قرار داره. اون در سال ۱۸۰۵ حکمرانی مصر رو در دست گرفت و بسیاری ایشون رو پایه گذار مصر جدید می دونن.

در زبون انگلیسی هم، سایت شبکه اجتماعی فیس بوک در بالاترین جایگاه زیرو رو کردن و گشتن ها قرار داره. در زبون روسی هم  “یوتیوپ” (پرمخاطب ترین سایت اشتراک گذاری فیلم ) جزء کلمات پرسرچه.

موضوعات مربوط به بازیگران فیلمای پورنوگرافی هم در جمع کلمات مورد جستجو در میان کاربران ویکیپدیا در ژاپن قرار دارن.

کوه “هوا شون” در چین که خطرناک ترین کوه واسه کوهنوردان جهان هستش هم در راس کلمات سرچ شده بوسیله کاربران ویکی پدیا در هلنده.

جستجوهای غیرعادی

در زبون اسپانیایی ویکی پدیا علامت ” @ ” در جایگاه دوم پرسرچ ترینا قرار داره. در فرانسه، درخت “ایکس ژاپن” و در لهستان هم صندوق ملی پیشرفت اروپا در رتبه سوم بیشترین جستجوها جای گرفتن.

عصر ایران ویکی پدیا