مجله انگلیسی فوربس در آخرین لیست منتشر شده اش فهرستی از پردرآمدترین نویسندگان جهان درزمان ۱۲ ماه گذشته رو اعلام کرد. در این لیست «جیمزپترسن» با ۹۰ میلیون دلار پردرآمدترین نویسنده در سال جاری شد.

مجله انگلیسی فوربس در آخرین لیست منتشر شده اش فهرستی از پردرآمدترین نویسندگان جهان درزمان ۱۲ ماه گذشته رو اعلام کرد. در این لیست «جیمزپترسن» با ۹۰ میلیون دلار پردرآمدترین نویسنده در سال جاری شد.فهرست فوربس امسال چند تغییرداشت و نویسندگان جدیدی در این فهرست قرار گرفتن که یکی از اونا «ورونیکا روث» نویسنده جوون و فانتزی نویس آمریکاییه. «فوربس» این آمار رو براساس ارقامی که موسسه معتبر «نیلسن» از فروش کتاب های چاپی ، دیجیتالی و صوتی این نویسندگان به دست آورده ارائه می کنه.

۱.جیمز پترسن

جیمز پترسن

این نویسنده مشهور آمریکایی خالق رمانای تریلر وحشته که خیلی از اونا به زبون فارسی ترجمه شده. پترسن بسیار پرکاره و تقریبا سالی ۱۴ کتاب منتشر می کنه. یعنی هر ۲۶ روز یه کتاب. این نویسنده با در اومد حدود ۹۰ میلیون دلار در بالاترین جایگاه این فهرست قرار داره. از کتابای ایشون که به فارسی ترجمه شدن میشه به «دفتر خاطرات سوزان واسه نیکلاس»، «من، آلکس کراس هستم» و «ساحره و جادو» اشاره کرد.

۲. دان براون

دان براون

نویسنده کتاب مشهور و محبوب «رمز داوینچی» دومین نویسنده پردرآمد امساله. اختلاف درآمد ایشون با پترسن خیلی زیاده. اون امسال در حدود ۲۸ میلیون دلار درآمد داشته و با ۵ میلیون دلار اختلاف نسبت به نفر سوم در جایگاه دوم قرار داره. داون براون ۵۰ ساله با کتاب «رمز داوینچی» در سال ۲۰۰۳ به معروفیت رسید. فیلم سینمایی «رمز داوینچی» با بازی کامل هنکس هم از روی همین کتاب ساخته شده. ویژگی برجسته آثار براون پرهیجان بودن اوناس که تونسته اون رو شدیدا محبوب کنه.

۳. نورا رابرتز

نورا رابرتز

خانوم رابرتز متولد ۱۹۵۰ه و حدود ۶۳ سال داره. این نویسنده آمریکایی در کشور ما کمتر شناخته شده اما رمانش از محبوب ترین کتابای ایالات متحد در ژانر عاشقانه و رمانتیکه. خانوم رابرتز هم اینکه تحت عناوینی مثل «جی دی راب»، «جیل مارچ» و «سارا هاردِست» هم قلم زده و حالا با درآمد ۲۳ میلیون دلاری خود در جایگاه سوم این فهرست قرار داره. آخرین اثر خانوم نویسنده «کلکسیونر» است که در آوریل امسال رونمایی شد.

 ۴. دنیل استیل

دنیل استیل

خانوم استیل یکی از معروف ترین نویسندگان عاشقانه غربی واسه ایرونی هاست. خیلی از کتابای این رمان نویس مشهور به فارسی ترجمه شده. نام کامل این نویسنده «دانیل فرناندز دومنیک شولین استیل» است  و در ۱۴ اوت ۱۹۴۷ در نیویورک به دنیا اومده. از این نویسنده بیشتر از ۸۰ رمان منتشر شده و کتاب هاش بیشتر از ۸۵۰ میلیون نسخه فروش داشته. از رمانای ایشون میشه به «انگشتر»، «دومین شانس» و «پالومینو» اشاره کرد. این نویسنده ۶۷ ساله با در اومد ۲۲ میلیون دلار نفر چهارم فهرست فوربسه.

۵. ژانت ایوانویچ

ژانت ایوانویچ

دیگه خانوم نویسنده این فهرست «ژانت ایوانویچ» ۷۱ ساله س. اون سال جاری با کتاب «هفده ساله رمزآلود» تونست یه مدت در فهرست پرفروش ترین کتابای آمریکا قرار بگیره. اون در این اثر، بازم به شخصیت اصلی داستان هاش یعنی «استفانی پلام» جون بخشیده. این شخصیت بازم بدون لباس فرم، جنایتکاران رو دستگیر و روونه زندان می کنه. خانوم ایوانویچ با درآمد ۲۰ میلیون دلار پنجمین نفر در لیست منتشر شده.

۶. جف کینی

جف کینی

آقای جف کینی ۴۰ ساله س و علاوه بر کتاب نوشتن، بازی کامپیوتری هم طراحی می کنه. آقای  نویسنده با نوشتن کتاب «خاطرات یه بچه چلمن» بسیار مشهور شد. در کشور ما هم این کتاب بوسیله انتشاراتای جور واجور و با اسمای جورواجور بارها به چاپ رسیده. جلد اول و دوم این مجموعه به فیلم هم تبدیل شده. این نویسنده محبوب با در اومد ۱۷ میلیون دلار در این لیست ششم شد.

۷. ورونیکا راث

ورونیکا راث

«ورونیکا راث» از نویسندگانیه که تازگیا به جمع پولدارهای این جمع اضافه شده. خانوم راث جوون ترین فرد این لیست با ۲۶ سال سنه. اون تونسته با رمان فانتزی خود یعنی بی همتا (divergent) و در اومد ۱۷ میلیون دلار به مقام هفتمی پردرآمدها برسه. این کتاب چهارمین اثر خانوم راث در ۲۶ سالگیه. بسیاری ژانر کار ایشون رو مشابه کتابای هری پاتر می دونن. به هرحال تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیست از این نویسنده فانتزی نویس و جوون حرفای بیشتری خواهیم شنید.

۸. جون گریشام

جون گریشام

آقای وکیل و نویسنده، استاد نوشتن تریلرای حقوقی و قضاییه. اون ۱۰ سال به عنوان یه وکیل جنایی فعالیت می کرده و حالا به تموم زیر و بمای این رشته آشنا هستش. این نویسنده آمریکایی اولین کتاب خود رو در ۱۹۸۹ با نام «وقتی واسه کشتن» به چاپ رساند. خیلی از رمانای این نویسنده به زبانای جور واجور ترجمه شدن. هم اینکه آثار ایشون بارها مورد اقتباس فیلمنامه نویسان ژانر جنایی قرار گرفته. آقای گریشام هم با ۱۷ میلیون دلار در اومد نفر هشتم این فهرسته.

۹. استیون کینگ

استیون کینگ

شاید محبوب ترین نویسنده این لیست «استیون کینگ» باشه. هواداران ایشون عاشقانه کتابش رو دوست دارن. فیلمای محبوب خیلی از جمله «راه سبز»، «درخشش» و «خلاص شدن از شاوشنگ» الهام گرفته از کتابای اونه. ژانر کتابای آقای کینگ در گونه های وحشت و خیال پردازیه. فیلم خلاص شدن از شاوشنگ در سایت IMDB نمره بسیار بالای ۹/۳ رو دریافت کرده. از این نویسنده تا الان حدود ۳۵۰ میلیون نسخه کتاب به فروش رسیده. آقای کینگ هم با در اومد حدود ۱۷ میلیون دلار نهمین نفر در لیست منتشر شده.

۱۰. سوزان کالینز

سوزان کالینز

خانوم کالینز نویسنده رمانای علمی تخیلی و ادبیات کودک و نوجوانه. این نویسنده به خاطر سری «سه گانه تشنگی مقابله» مشهور شد. الان ایشون نویسنده خیلی از برنامه های تلویزیونیه. خانوم کالینز با درآمد ۱۶ میلیون دلار در سال جاری دهمین نویسنده پردرآمد امسال لقب گرفته.

 

خبرگزاری مهر نشر دوباره

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *