نگاهی به بودجه نظامی کشورای عربی نشون میده که این کشورها بر خلاف خرج زیاد در این بخش، بازم نتونسته ان ارتشی مقاوم و محکم تشکیل.

هرچند خاورمیانه سال هاست که دیگه روی خوش به خود ندیده، با این حال کشورای عرب منطقه هنوز نتونسته ان ارتشی متناسب با شرایط پریشون منطقه واسه خود دست و پا کنن.

با بی میلی آمریکا و اروپا واسه برگشت نظامی به خاورمیانه باید دید این کشورها می تونن گلیم خود رو درحوزه نظامی از آب بیرون بکشن؟نگاه به گذشته این کشورها ناظران رو نا امید از تحقق این قضیه می کنه.

army

به گزارش مهر، این روزا کشورای خاورمیانه حتی با وجود کمکای نظامی و حمایتای کشورای غربی، با مشکلات زیادی رو به رو می شن.

مثلا، قسمت بزرگی از ارتش عراق، با این که میلیاردها دلار واسه آموزش و تجهیز اون خرج شده بود، در برابر گروه کوچیکی مانند داعش تاب نیاورد و موصل رو تسلیم این گروه کرد.

در یمن و لیبی هم شرایط بهتر از این نیس حتی در لبنان هم، با این که ارتش تنها بر بخشی از این کشور حکمرانی می کنه، نمی تونه جلوی تجاوزات رو به طور کامل بگیره.

مشکل کشورای عرب از نبودن پول و لوازم نیس. کشورای منطقه سهم خیلی از تولید ناخالص داخلی خود رو به امور نظامی تخصیص میدن.

یکی از دلایل ضعف ارتشای کشورای عربی خرید لوازم نامربوطی مانند جت جنگی و زیردریاییه که هرچند نام پر زرق و برقی دارن اما به کار جنگایی که منطقه درگیر اون هستش .

براساس اطلاعات «موسسه بین المللی تحقیقات راهبردی» که یه اندیشکده انگلیسیه، ۸ کشور از ۱۵ کشور پرخرج دنیا از دید نظامی رو، کشورهایی واقع در خاورمیانه و شمال آفریقا اعلام کرده.

طبق این اینفوگرافی، عمان با بودجه ای بیشتر از ۱۱ میلیارد دلار، پرخرج ترین کشور خاورمیانه در بخش نظامیه.

پس از عمان هم، عربستان و عراق در جایگاه های بعدی قرار می گیرن. این در حالیه که ایران، تقریبا یه سوم کشورهایی مانند عمان و عربستان بودجه نظامی داره.

نکته قابل توجه در این آمار، بودجه نظامی کشورهایی کوچیک مانند بحرین، امارات و کویته. بحرین که تا چند دهه پیش یکی از استانای ایران حساب می شد، حالا بودجه ای نظامی برابر ایران داره مصر و تونس با حدود ۲ میلیارد دلار بودجه نظامی کمترین بودجه در بین کشورای این منطقه رو دارن.

فارغ التحصیل شدن زنان ارتشی + عکس

noindex ارتش خبرگزاری مهر

Categories:متفرقه
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *