«سازمان فضایی فدرال روسیه» یا همون «روسکاسموس» می خواد در سال ۲۰۱۵ یه فضاپیمای بدون سرنشین رو به ماه پرتاب کنه. این کار سازمان فضایی روسیه اولین قدم هم جهت با  ایجاد یه پایگاه روباتیک در ماه محسوب می شه.

فضاپیمای بدون سرنشین روسیه، لونا گلوب – Luna Glob اسمشه که بعد از اون دو مدارگرد و دو ماه نورد هم به فضا پرتاب می شن. مدارگردها و ماه نوردها واسه بررسی خاک ماه و جمع آوری نمونه از سطح اون اعزام می شن که با انجام ماموریت خود به زمین برمی گردن.

لونا گلوب از ایستگاه فضایی “ووستاشنی” در شرق روسیه به فضا پرتاب می شه. این فضاپیما با خود وسایل و ابزارآلات علمی که جمعاً ۱۲۰ کیلوگرم می شه رو جهت اندازه گیری گرد و غبار و اشعه های کیهانی و انجام آزمایشای اخترفیزیکی (آزمایشایی مربوط به بررسی ویژگیای اجرام آسمونی) به فضا می بره.

وقتی این کار انجام شد، یه ماه گرد – مدارگرد به وزن ۵۸ کیلوگرم واسه مستقر شدن در قطب جنوب ماه به فضا پرتاب می شه. این دو واسه بررسی دهانه کوه های ماه و کشف منطقه به مدت یه سال مشغول به فعالیت هستن. بعد از اون یه مدارگرد و یه جستجو کننده هم به فضا پرتاب می شن. این جستجو کننده با خود یه ماه نورد ۴۰۰ کیلوگرمی حمل می کنه تا بتونه خاک ماه رو مورد بررسی بذاره. پس از اون جستجو کننده دوم با یه کیلوگرم نمونه از خاک و سنگ موجود در ماه به زمین برمی گرده.

در آخر به نظر می رسه تا سال ۲۰۳۷ روسیه یه پایگاه فضایی روباتیک شامل پایگاه انرژی خورشیدی، ماه نورد تحقیقاتی و یه ماهواره در حال چرخش در ماه بسازه.

برنامه ساخت پایگاه فضایی روسیه در ماه، اواخر دهه ۹۰ طراحی شده بود و قرار بود لونا گلوب سال پیش به فضا پرتاب شه اما به خاطر مشکلات اقتصادی، پرتاب اون با تاخیر مواجه شد.

ماه پیش «دیمیتری مدودوف» نخست وزیر روسیه از افزایش بودجه صنعت فضایی خبر داد. قراره در این افزایش بودجه، مبلغ ۷۰ میلیارد دلار در بازه وقتی ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ به این صنعت تزریق شه.

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *