پتینه و لعاب : روح دمیده شده در جان سفال ها

پتینه و لعاب : روح دمیده شده در جان سفال ها

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

بعضی از آثار هنری با اینحال که در بیشترین دقت و ظرافت ساخته می شن ولی باز تا وقتی که با رنگ و طرح آمیخته نشن، جلوه خاصی ندارن. مجسمه ها، ظروف سفالی، ظروف سرامیکی، نقش برجسته ها و… از این دسته آثار هنری هستن. یه ظرف سفالی ساده، وقتی که رنگ می شه یا به طرح خاصی آراسته و دوباره پخته می شه، هویتی تازه پیدا می کنه. لعاب و پتینه پوشش هایی هستن که واسه نشون دادن به سفال، مجسمه و… به کار می روند و یادگیری اون ها بسیار کاربردی و مورد استفاده س.

لعاب، نقش هنر روی سفال و سرامیک

لعاب پوششی نورانی و شیشه ایه که واسه تزیین سفال، کاشی، سرامیک و… به کار میره و علاوه بر این که به اون جلا و زیبایی می دهد باعث استواری و دوامشان هم می شه. لعاب ماده چسبناکیه که با فرمول های جور واجور در رنگ های جورواجور به دست می آید و لایه خارجی سرامیک و سفال رو می پوشاند و پس از پخت در کوره به طور کامل روی سطح ظروف می چسبد و ظرف رو از آسیب حفظ می کنه. اگه این هنر رو درست و اصولی آموزش ببینین و وارد بازار کار شید، شغلی خلاقانه و لذت بخش رو انتخاب کرده اید.

سفال گری

بعضی موسسه های آموزشی، دوره آموزش لعاب رو برگزار می کنن و از اول تا انتهای این مهارت رو به شما می آموزند و در آخر دوره هم، مدرک قابل ترجمه قضایی ارائه می بدن. در ، لعاب کاری سفال، سرامیک و کاشی رو یاد می گیرید و با لعاب روی نقش های برجسته هم آشنا می شید و علاوه بر اصول اولیه، آشنایی با شکل های جور واجور لعاب، اکسیدها، پخت در کوره و قوانین ایمنی رو هم یاد می گیرید. موسسه آموزشی هنری پویا اندیش با به کار گیری کارگاه های عملی و آموزش دقیق و کاربردی لعاب کاری، هنرجویان رو به طور کامل واسه ورود به بازار کار این حرفه آماده می کنه.

پتینه ، لایه ای از طرح، رنگ و خلاقیت  

پتینه در واقع پوششی ورقه ایه که روی سفال، مجسمه، نقش برجسته ها و… کشیده می شه و به اون ها رنگ و طرح می دهد. پتینه فوت وفن های مختلفی مثل کهنه کاری، ورق کاری، برجسته کاری، دکوپاژ و… داره. با پتینه می توان ظروف رو تزیین کرد، شکل قدیمی به اون ها داد و تصویرهای مختلفی رو روی اون ها نقش زد. از طرفی پتینه در طراحی دکوراسیون داخلی خونه ها هم بسیار پرکاربرده. دیوار ها، سقف و… رو با به کار گیری پتینه، زینت می بدن و نقش های ابروبادی و… روی اون اجرا می کنن. با شرکت در دوره های آموزشی پتینه می تونید با شکل های جور واجور فوت وفن های اون به طور کامل آشنا شید و پس از پایان دوره آموزش وارد بازار کار این رشته بشوید. واسه آموزش این هنر، احتیاج به هیچ پیش نیاز یا تحصیلات دانشگاهی خاصی ندارین. در موسسه تصویرگران پویااندیش به صورت نیمه خصوصی برگزار می شه و حتی اگه در شهرستان زندگی می کنین می تونید در این مرکز، آموزش فشرده ببینین و مدرک معتبر و  قابل ترجمه قضایی دریافت کنین.

این مطلب را هم بخوانید :  ساخت و خرید و فروش رگال لباس (رگال آهنی و چوبی)

سفال گری

حرفه ای مناسب و درآمد زا با آموزش لعاب و پتینه

درگذشته سفال، سرامیک و… بیشتر از همه در آشپزخانه و واسه استفاده روزانه کاربرد داشتن. امروزه علاوه بر این که هنوز به طور گسترده به عنوان ظرف غذا و… استفاده می شن، مصارف دیگری هم دارن و جزء جدانشدنی دکوراسیون داخلی خونه ها و… شده ان. اگه با لعاب کاری آشنا باشین و خلاقیت رو هم چاشنی کارتون کنین، حتما مشغول به کار میشین. اگه بخواین جداگونه تر عمل کنین می تونید سفالگری رو هم یاد بگیرین و ظروف و وسایل رو خودتون بسازین و بعد با پوشش لعابی تزیین کنین ولی فقط با آموزش لعاب هم می تونید حرفه ای مناسب و درآمدزا داشته باشین.

در مورد پتینه هم همین طوره. اگه با پتینه و فوت وفن های اون آشنا شید، می تونید در شرکت های دکوراسیون داخلی کار کنین یا به طور اختصاصی در مورد مجسمه سازی و… کار کنین. حتی اگر امکانش رو داشته باشین می تونید شرکت خودتون رو داشته باشین و در مورد پتینه و رنگ فعالیت داشته باشین. هم اینکه نقش برجسته ها هم روز به زور مطرح تر می شن و در دکوراسیون لابی ها از جمله لابی خونه ها، شرکت ها، ساختمون های تجاری و… کاربرد دارن. شما به عنوان یه فرد آشنا به مهارت پتینه، می تونید در این مورد به طور اختصاصی کار کنین.

پس همونجوریکه گفته شد پتینه و لعاب پوشش هایی تزیینی و قشنگتر هستن که کاربرده های زیادی دارن. آموزشگاه سفالگری تصویرگران پویااندیش دوره های آموزشی کاملی برگزار می کنه که اگه علاقه مند به هنر باشین و دوست داشته باشین که در این مورد ها به صورت حرفه ای کار کنین، می تونید در  این دوره ها شرکت کنین. خبر خوب اینه که یادگیری این مهارت ها به هیچ پیش احتیاجی احتیاج ندارن چون که در دوره های عملی موسسه پویا اندیش از صفر تا صد لعاب و پتینه آموزش داده می شه، به علاوه این موسسه لوازم لازم واسه لعاب، مجسمه سازی و گِل سفال رو واسه رفاه حال هنرجویان در محل برگزاری کلاس ها به فروش می رساند.

واسه رابطه با مؤسسه و مشاوره درباره کلاس ها و ثبت نام، می تونید با شماره تلفن های ۰۵ ۰۵ ۵۸ ۲۲ یا ۵۸۷ ۵۸۷ ۲۲ (۰۲۱) تماس بگیرین.

مشاوران ما در مرکز آموزشای تخصصی سفالگری آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستن. حتما سایت سفالگری ما رو ببینین : https://sofalgari.com

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟