به طور کامل مشخصه که رژیم غذایی ما می تونه تاثیر بسیار زیادی بر سلامت شکم ما داشته باشه ، اما می دونستید که می تونه فقط به مدت سه روز تغییرات پایداری رو هم بسازه؟  بله حقیقت داره !

این قانون سه روزه از یه مطالعه پیشگامانه ، در مجله Nature منتشر شد که نشون داد وقتی که ۱۰ نفر رژیم غذایی خود رو شدیدا تغییر دادن، درزمان سه روز تغییرات قابل توجهی رو در نوع باکتری ها و تعداد باکتری ها در دستگاه گوارششان ایجاد شد.

در همون مطالعه، اون ها به این نتیجه رسیدن که باکتری های غذایی (در مواد غذایی تخمیر شده) به شکل عجیبی انعطاف پذیر بودن و راهی واسه نفوذ بر محیط میکروبی ساختن. این مطالعه همراه با بسیاری موارد دیگه نشون می دهد که اگه ما رژیم غذایی خود رو با جدیت تغییر بدیم، می توانیم باکتریای روده ای مون رو هم شدیدا تغییر بدیم.

پاکسازی معده و روده

پاکسازی معده و روده

بهترین غذاهایی که واسه راه اندازی دوباره سیستم گوارش خود باید بخورین!

طبیعتا، سوال بعدی که ما می پرسیم اینه: باید چه تغییراتی در رژیم غذایی ما ایجاد شه؟

این ها عناصر خاص ای در رژیم غذایی هستن که می تونن تغییرات قابل توجهی در سلامت سیستم گوارش شما بسازن، پس فرض اولیه خوردن واسه میکروبیوم شامل چهار نوع غذا (هم اینکه ادویه جات) در هر روزه.

این ممکنه در اول تصادفی به نظر برسه، اما واسه قرار گرفتن روزانه در بشقاب شما دلیل خاصی هست.

  1. بروکلی و و کنگر فرنگی

بروکلی و کنگر فرنگی واسه روده لازمن، البته می تونید بقیه سبزیجات چلیپایى رو جانشین کنین؛ اینا غذاهایی هستن که بیشتر واسه فیبر گیاهی پیشنهاد می شن. نوع فیبرها در این غذاها در واقع به عنوان غذا واسه باکتری های به درد بخور عمل می کنن. در نظر داشته باشین که آدمایی که مقدار کمی سبزیجات استفاده می کنن ، باید به آرومی شروع به مصرف کنن و این مقدار رو کم کم زیاد کنین. وگرنه، باکتری های شکمی می تونن تسلیم شن.

  1. چربیای سالم

هم اینکه نشون داده شده که چربی های سالم مثل آووکادو هم واسه فیبر و هم واسه پروفیل اسیده های چرب به درد بخور هستن.

  1. غذاهای تخمیری

غذاهای تخمیری بخش بزرگی از این راه اندازی دوباره سه روزه هستن، واسه همینه که میسو، کلم  ترش و خیار شور همه غذاهای عالی در این مورد هستن. تحقیقات نشون داده که باکتریای پروبیوتیک بر اساس مواد غذایی مقاوم هستن و تا وقتی که به روده بزرگ برسن تخریب نمی شه. پس غذاهای تخمیری در این سه روز به برنامه رژیم غذایی تون اضافه کنین.

  1. سبزیجات برگ دار

سبزیجات برگ دار مانند اسفناج، چغندر سوئیسی یا رگولا شامل فیبر هستن و خیلی راحت بوسیله روده قابل جذب و هضم هستن.

  1. ادویه جات

بعضی از اودیه ها مانند زردچوبه، زیره سبز، دارچین و حتی زعفران به عنوان موادی ضد التهاب و عالی واسه سلامت روده شناخته شدن. از اونجا که ما تلاش داریم سیستم گوارش خود رو دوباره راه اندازی کرده  و اتوفاژی (پروسه بازیافت محتویات سلول)  رو فعال کنیم، این یه ایده عالی واسه گذروندن دست کم ۱۶ ساعت در یکی از این سه روزه. روزه داری متناوب می تونه به روده استاحتی بده  و تعادل هورمونی و باکتری رو بهتر کنه.

چیجوری در این سه روز سیستم گوارش مون رو دوباره راه اندازی کنیم؟

حالا ما میدونیم که در زمان راه اندازی دوباره سه روزه باید روی  چه مواد غذایی تمرکز کنیم، اما تصور چیزی که در زندگی  واقعی به نظر می رسد، سخته.

بعد از ۱۲ ساعت ناشتا، از قهوه با شیر بادام و کمی پودر دارچین با یه فنجون تمشک و یا توت قرمز لذت ببرین. واسه ناهار، اسفناج و قارچا رو با پودر زردچوبه، فلفل مشکی و زیره سرخ کنین. واسه یه میان وعده بعد از ظهر کلم بروکلی رو با قارچ یا تمپه مایل به زرد و یه فنجون عصاره کنگر فرنگی بخورین. و در آخر واسه شام از یه آووکادو برش داده شده  با لوبیا مشکی پخته شده، یا چیپس سیب زمینی شیرین لذت ببرین. اگه بخواین یه دسر کوچیک داشته باشین، شکلات تلخ (۷۰ درصد کاکائو یا بیشتر) گزینه خوبیه.

در روز دوم، همون غذاهای روز اول رو  تکرار کنین ، اما ۱۶ تا ۱۸ ساعت بین شام و صبحونه روز بعد رو واسه فعال کردن اتوفاژی (پروسه بازیافت محتویات سلول) فاصله بندازید. تنها مصرف مایعاتی مثل چای مشکی، قهوه، چای سبز در طول این ساعات مجاز هستن. روز سوم، یه فاصله  ۱۲ ساعته بین صبحونه و شام بسازین.

وقتی نوبت به سلامتی شما می رسد، نه فقط غذا بلکه موارد دیگری هم نقش دارن.

هر روز در طول راه پاک سازی، مطمئن شید که به اندازه کافی می خوابید و ۸۰ تا ۱۰۰ اونس آب بخورین. تمرین های یوگا که شکم رو هدف قرار می بدن، پیچ و تابا در هر دو طرف، همراه با ماساژ شکم هر روز باید انجام شه. اینجا چگونگی انجام این کار رو توضیح می دیم:

  • هر دو دست خود رو مشت کنین.
  • اون ها رو روی مفصل ران خود بذارین.
  • بعد اون ها رو به سمت شکم خود حرکت بدید و پنج بار اون ها رو در جهت عقربه های ساعت بچرخونین.
  • بعد اون ها رو پنج بار در جهت خلاف جهت عقربه های ساعت حرکت بدید.
  • بعد مشت ها رو به ناف خود نزدیک تر کرده و و این کار رو تکرار کنین.

فشار باید ثابت اما بدون درد باشه. اگه با فشار درد شدیدی رو متحمل میشین بهتره این کار رو متوقف کرده و به دکتر مراجعه کنین.

همونطور که ممکنه متوجه شده باشین، من عمدا غلات، لبنیات و شکر ( به جز شکلات تیره ) رو از برنامه سه روزه خود حذف کردم. اینا غذاهای التهابی رایج هستن و هضم اونا واسه روده می تونه سخت باشه.

مهمه یادتون باشه که در حالی که شما می تونید در طول این سه روز تغییرات قابل توجهی در سلامت سیستم گوارش تون خود به دست بیارید، رسیدن به سلامتی بهینه کلی چیزیه که معمولا روال اون بسیار طولانی تر از اینه. هیچ قرص جادویی، رژیم غذایی، یا تغییر سلامتی نمی تونه جانشین مناسبی واسه انتخاب های سالم در دراز مدت باشه.

این پرش سه روزه فقط یه راه عالی واسه شما هستش که راه درست رو طی کنین. در واقع، اگه بعد از سه روز میکروب ها رو بررسی کنیم، متوجه میشین که شما نسبت به شروع خود، تعداد خیلی بیشتری باکتری محافظ  دارین.

رژیم غذایی واسه سم زدایی بدن

راه های سم زدایی ذهن و جسم

اختصاصی سم زدایی نوشیدنی

Categories:متفرقه
Published on :Posted on