ویژگی‌های فروشنده موفق چیست؟

ویژگی‌های فروشنده موفق چیست؟

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

فروشندگان موفق

اگه با فروش درگیر شده باشین، شاید می دونین که فروش به ظاهرِ فروشنده، علم و شور و شوق اون بستگی داره.فروش یه حرفه ی قدیمیه فرقش اینه که در گذشته با صحبت و اصرار انجام می شد اما حالا با مشاوره و راهنمایی صورت می گیرد.

به گزارش آلامتو به نقل از ibazaryabi.com ؛ ضرب المثلی هست که می گوید فروشندگی در ذات افراده و نمی توان اون رو آموخت. اما تازگیا تحقیقات نشون می دهد که فروشندگی یه علمه و خیلی راحت می توان اون رو آموخت. البته استعداد طبیعی بعضی از افراد در فروشندگی غیرقابل انکاره. یه فروشنده واقعی ویژگی هایی داره که در زیر به تعدادی از اون ها اشاره می کنیم، ۱۰ ویژگی فروشندگان موفق:

وظیفه شناسی

در سال ۱۹۹۳ انجمن روانشناسی آمریکا گزارش داد که وظیفه شناسی یکی از صفاتیه که فروشندگان بزرگ اون رو دارن. اما اگه شما این صفت رو در خود نمی ببینن می تونید اون رو یاد بگیرین. وظیفه شناسی به این معنا هست که شما بدون توجه به اون چه که اتفاق می افتد به کار خود ادامه بدید.

احترام گذاشتن

بنیانگذار Searchmetrics مارکوس توبر می گوید: ما همیشه وقتی که به مشتریان مون بیشتر احترام بذاریم فروش مون افزایش پیدا می کنه. شما باید با مشتریان تون و مشتریان بالقوه خوب رفتار کنین. یه برنامه وقتی واسه کارای تون تدارک ببینین و در نظر داشته باشین که مردم هم حالا مشغله های زیادی دارن و باید به وقت اون ها بیشتر از همه چیز اهمیت قائل باشین.

گوش دادن

آمریکن اکسپرس می گوید که بهترین فروشندگان از مشتریان و کاربران خود می پرسند که به چه دلیل اون ها می خواهند کاری رو بکنن. وقتی که شما به مشتریان خود گوش بدید می فهمید چی می خواهند و به چی نیاز دارن؟ اگه شما واقعا بدونین که مشتریان تون چی می خواهند مطمئنا به آسونی می تونی نیازای واقعی اون ها رو برطرف کنین.

سمج بودن

همیشه می شنویم که یه فروشنده باید پوست کلفت باشه. به چه دلیل؟ از اون جا که افکار عمومی در مقابل فروش جبهه گیری می کنن و یه فروشنده در خیلی از مواقع کلمه نه رو می شنود، پس شما به عنوان یه فروشنده اگه می خواهید در پروسه فروش باقی بمونین باید با اعتماد به نفس و سمج باشین.

مثبت بودن

داشتن نگاه مثبت و خوشحال بودن باعث می شه که نزدیک شدن به مشتریان تون آسون شه و توجه اون ها بعد از فروش هم به شما جلب می شه. تلاش کنین از راه های روانشناسی(لبخند، پرش به بالا و پائین، تنفس عمیق و…) واسه دست پیدا کردن به شادی و نگاه مثبت استفاده کنین.

باهوش بودن

فروشندگان واقعی بیشتر خیلی راحت می تونن وضعیت رو پیش بینی کنن و راه و روش خود رو تغییر بدن. اون ها به جای این که جواب نه بگیرن فورا راه و روش خود رو تغییر داده و از خلاقیت و تخیل بهره می گیرند. یه عنوان یه فروشنده تلاش کنین تا خوندن چهره رو یاد بگیرین و اگه فهمیدین که راه و روش شما مناسب نیس در عرض ۲ دقیقه اون رو تغییر بدید. این عمل رو در خونه تمرین کنین تا به هنگام فروش واقعی به طور کامل طبیعی به نظر برسین.

علاقه مند بودن

فروشنده در درجه ی اول باید از کار خودش لذت ببره، اگه شما از کار خود متنفر هستین باید فورا این کار رو رها کنین. علاوه بر اون شما باید نسبت به اجناس و خدمات در حال فروش هم علاقه مند باشین و نسبت به فروش اون ها شور و شوق داشته باشین. اگه یه پیامی از برند مورد نظر شنیدید فورا اون رو مشتاقانه منتقل کنین.

مدیریت زمان

یه معادله ساده در این جا هست و اون اینه که زمان بیشتر واسه فروش منتهی به افزایش فروش می شه. بهترین فروشندگان زمان خود رو به طور موثر مدیریت می کنن. اون ها بهترین و موثرترین راه ها رو پیدا می کنن، به طوری که فرصت های بیشتری بدست بیارن. اگه اون ها ببینن که راضی کردن فردی زیادتر از اندازه انتظار اون ها زمان میبره، از مدیریت زمان استفاده می کنن و به دنبال موقعیت های بهتری می روند.

با شخصیت بودن

فروشندگان بزرگ هیچ مشکلی از همراه شدن با بقیه ندارن. اون ها از ملاقات افراد جدید لذت می برند. بیشتر فروشندگان مردم رو دوست دارن و این علاقه رو به مردم نشون میدن. اون ها از حضور و وجود مردم انرژی می گیرند.

آگاهی

فروشندگان همیشه آماده هستن. اون ها واسه هر موقعیتی که اون ها رو به پائین پرتاب کنه آگاه هستن ومسئولیت کارای شون رو بردوش می گیرن. اگه در سهمیه فروش خود شکست خوردنددیگران رو مقصر نمی دونن. بلکه آگاهند که تنها عمل خودشونه که یافته های کارشون رو تعیین می کنه و چیزی که رو که لازمه انجام میدن. آگاهی و هوشیاری واسه یه فروشنده بزرگ لازمه.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟