بزرگترین قرآن جهان که چندی قبل در کابل رونمایی شد، یه میلیون دلار هزینه در بر داشته و پنج سال واسه آفرینش این اثر هنری منحصر به فرد وقت صرف شده.

 

قرآن دست نویس

 

به گزارش خبرگزاری فارس در کابل، کانون فرهنگی “حکیم ناصر خسرو بلخی” بزرگترین نسخه قرآن کریم رو که با به کار گیری هنرهای مینیاتور و خطاطی جفت و جور شده در برابر دید شهروندان شهر کابل، قرار داده.

 این قرآن که بی نظیره، در مدت پنج سال بوسیله استاد “محمد صابر یاقوت حسینی خدری” و با همکاری ۹ تن از شاگردان ایشون نوشته شده.

این نسخه مهم از قرآن کریم ۲۱۸ صفحه داره که هر صفحه ۲,۲۸ سانتی متر طول، ۱,۵۵ عرض و ۱۸ سانتی متر ضخامت داره.

 قرآن دست نویس

جنس صفحات این قرآن از پارچه نخیه که با به کار گیری قلم نی و رنگ اکر لیک بزرگ و خوانا شده، رنگ صفحات اون آبی مخلوط و رنگ سطرهای اون به زرد نخودی متمایله.

 اندازه نوشتاری خطوط اون طوریه که از فاصله چند متری واسه خواننده دیده میشه.

صحافی این قرآن کریم رو یه متخصص ترک از شهر استانبول ترکیه رو دوش داشت که ایشون با به کار گیری مواد عالی و با کیفیت این کار رو انجام داد.

جلد این قرآن رو ۲۱ عدد پوست با کیفیت بز که با رنگ سبز طبیعی، رنگ آمیزی شده و روی اون نقش هایی با سبک مینیاتور استاد بهزاد با به کار گیری آب طلا تزئین شده و در دمای ۸۰ درجه سانتیگراد و با فشار بسیار زیادی پرس شده، تشکیل می دهد.

 

الان این قرآن در قسمت مرکزی کانون ناصر خسرو در مکعبی شیشه ای به طول ۳,۳۶ سانتی متر و عرض ۳,۵ سانتی متر، قرار داره.

این قرآن روی یه رحل فلزی ۲ متر در ۵,۲ متر قرار داره و مراجعه کنندگان می تونن از چهار طرف اون رو ببینن.

این قرآن نفیس به دستور و هزینه شخصی “حاج سید منصور نادری” موسس و رئیس کانون فرهنگی حکیم ناصر خسروی بلخی جفت و جور شده و گفته می شه این اثر بی مثل یه میلیون دلار هزینه داشته.

خوشنویس این اثر جاودانه، استاد صابر یاقوت حسنی(خدری) است، ایشون از خوشنویسان به نام افغانستانه که در سال ۱۳۳۸ شمسی در روستای خدری ولسوالی “سرخ پارسا” ولایت پروان به دنیا اومد.

قرآن دست نویس

 

اون در سال ۱۳۶۲ از دبیرستان “نادریه” شهر کابل دیپلم گرفت و هنر خطاطی و نقاشی رو زیر نظر استادان ورزیده و نامدار افغانستان فرا گرفت.

استاد حسنی واسه بالا بردن ظرفیت هنری خود به ایران مهاجرت کرد و از استادان بنامی چون “فیروز با ارزش نیا”، “حاج محمد طلایی” و چند استاد دیگه خوشنویسی سرمشق گرفت.

قرآن دست نویس

قرآن دست نویس

Categories:متفرقه
Published on :Posted on