دوری از تموم افرادی که از اونا خوش مون نمیاد، تقریبا کار محالیه. از طرف دیگر بیشتر ما در طول زندگی با افرادی مواجهیم که رابطه با اونا اذیت مون می کنه. وقتی قطع رابطه با این افراد به هر دلیلی ممکن نیس، اون وقته که کشف راه های تازه واسه مدیریت رابطه با اونا موضوع مهمی می شه. دیپ پتل (Deep Patel) نویسنده ی کتاب «قصه ی یک پسر کاغذی: ۱۱ اصل موفقیت» در یکی از پست های خود در Entrepreneur.com، نکاتی رو میگه که افراد موفق واسه کنار اومدن با کسائی که از اونا خوش شون نمیاد، استفاده می کنن. در این مقاله با استفاده از نکاتی که پتل خاطرنشان کرده، منابع دیگری مثل Psychologytoday.com رو باهم مرور می کنیم. با ما همراه باشین.

 

  • ۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی
  • شمام ویژگیای یک دوست خوب رو دارین
  • عوامل موفقیت زنان در زندگی چیه؟

۱. قبول کنین که نمیشه با همه کنار اومد

همه ما دوست داریم افرادی رو که با اونا برخورد می کنیم، دوست داشته باشیم و از آ نها خوش مون بیاد. اما از اونجا که در این دنیا بیشتر چیزها باب میل ما نیستن، باید قبول کنیم که در زندگی با افرادی رفت و اومد می کنیم که ممکنه از اونا خوش مون نیاد. این افراد ممکنه اعضای خونواده ی همسر، همکاران یا همسایها باشن. به گفته پتل، نباید یادمون برود که همه ما عیبایی داریم. درواقع، وقتی از کسی خوش مون نمیاد، آسونترین کار اینه که قبول کنیم حتما نباید از همه خوش مون بیاد. این نه به این معنیه که شما آدم بدی هستین و نه به این معنی که طرف مقابل تون حتما آدم بدجنسیه. حتما هیچ یک از این دو درست نیستن.

طبق گفته دکتر سوزان کراوس، روان شناس، احتمال این هست که شما و طرف مقابل تون تناسبی باهم نداشته باشین. بورلی دی فلکسینگتون، نویسنده و مشاور هم بر این باوره که سبکای رفتاری متفاوت ما باعث اختلاف مون می شه. یه سری از آدما سلطه جو هستن و بعضی رام و مطیع. بعضی خوش بینی رو چاشنی زندگی شون کردن و بعضی خود رو واقع گرا میدونن. هامسترا و همکاران اون تحقیقی رو با عنوان تناسب تنظیمی انجام دادن که به این معنیه: ما واسه انجام کارایی که اونا رو دوست داریم، سعی بیشتری انجام میدیم. احتمال این هست که دوست نداشته باشین با آدمایی که از اونا خوش تون نمیاد رفت و امد داشته باشین و پس واسه بهبود رابطه با اونا تلاشی از خود نشون نمی بدین. کم کم، این از دست دادن سعی به توهین ختم میشه.۲. سعی کنین به حرفای افرادی که از اونا خوش تون نمیاد بار مثبت بدین

کراوس می گه می تونین سعی کنین به افراد نگاه کنین و ببینین که چه رفتارهای متفاوتی دارن. ممکنه منظور پدرومادر همسرتون این نبوده که شما باهوش نیستین و یا شاید همکارتان سعی در خراب کردن شما نداشتهه.

حتی اگه فردی که از اون خوش تون نمیاد سعی در خراب کردن تون داشته باشه، اگه عصبانی شید به ضرر خودتون تموم می شه، چراکه خشونت و دادوفریاد وجهه ی شما رو خراب کردن می کنه. پس خونسردی خود رو حفظ کنین و بذارین خیال کنه اون درست می گه.۳. نسبت به هیجانات و احساسات تون آگاه باشین

پتل می گه باید یادتون باشه که احساسات و هیجانات تون اهمیت دارن اما درنهایت این شما هستین که افسار هیجانات خود رو باید دراختیار داشته باشین و در موقعیتای مختلف واکنشای مناسب از خود نشون بدین. اگه افسار هیجانات خود رو به دست بقیه بدین، شما رو دیوونه می کنن. پس نگذارید عصبانیت تون بر شما تسلط داشته باشه.

اگه در تاکسی یا مترو کسی عمدا به شما فشار میاره، با خود بگید که کار اشتباهی انجام می ده و اصلا با اون وارد بحث نشید. فقط نگاش کنین و سر تکان بدین تا شاید فهمیده باشه که چیکار اشتباهی می کنه.

به گفته پتل به همه افرادی که با اونا برخورد می کنین، در یک سطح احترام بذارین. این به این معنی نیس که در مقابل فردی که با اون موافق نیستین، تسلیم می شید و هر چه اون می گه بی چون وچرا قبول می کنین، بلکه راز مطلب اینه که با این برخورد فرد بافرهنگ و مبادی آدابی خواهید بود. اینجوری، می تونین روی اصول و مواضع خود محکم بایستید و درعین حال به فرد مقابل هم حمله نکنین و درنهایت دست بالا رو داشته باشین.

۴. به خودتون نگیرید

بیشتر مواقع اختلافات زاییده ی سوءتفاهم هستن. اگه سوءتفاهمی بین شما و طرف مقابل نیس و از پایه با فرد مقابل مخالف هستین سعی کنین قضایا رو از زاویه دید اون نگاه کنین. سعی نکنین واکنش بیشتر از حد نشون بدین، چراکه اونم همین کار رو می کنن و این معنیش اینه که بین شما به زودی جنگ درخواهد گرفت. سعی کنین خود رو بالا بکشین و شرایط و واقعیتا رو از بالا نگاه کنین و سعی کنین نحوه ی واکنش فرد مقابل رو، هرچقدر هم غیرعقلانی و احمقانه به نظر برسه ندیده بگیرین. بر مسئله تمرکز کنین نه شخص.

اگه به فضا نیاز دارین، خیلی عالیه. شما حق دارین که حدومرز رفت و امد با افراد رو مشخص کنین. مثلا، در پارک نشسته اید و از هوای مطبوع بهاری لذت می برین که فردی روی نیمکت بغل دستی تون می شینه و شروع به سیگارکشیدن می کنه. کل عصر خود رو در اونجا می گذرونین و دود سیگار اونو وارد ریه هاتون می کنین؟ نه. فضا رو از اون خود کنین.۵. احساسات خود رو به آرامی بگید و سعی کنین از شخصی بی طرف استفاده کنین

معمولا نحوه ی ایجاد رابطه ما مهم تر از چیزیه که بر زبون می رانیم. اگه فردی همیشه شما رو اذیت می کنه و مشکلات بزرگ تری رو واسه شما ایجاد می کنه، وقت اون رسیده که لب به سخن باز کنین و احساسات خود رو به روش درستی بگید. یادتون نرود که روبرو شدن نباید حتما خشن باشه. پتل پیشنهاد می کنه که از واژه «من» استفاده کنین و مثلا به اون بگید: «وقتی شما این کار رو می کنی، من اذیت می شم. لطفا اگه امکانش هست به جای اون کار این کار رو بکنه»

هرچقدر مشخص تر حرف بزنین، امکان بیشتری هست که طرف مقابل منظورتان رو بهتر درک کنه و شما فرصت بهتری در اختیار اون گذاشته اید تا از زاویه دید شما به قضیه نگاه کنه.

کراوس می گه که واسه روبرو شدن با فرد مقابل بهتره از یک فرد بی طرف به عنوان واسطه استفاده کنین. ممکنه در آخر حتی با طرف مقابل دوست شید و رابطه مؤثر و بهتری برقرار کنین. به گفته پتل، اگه چگونگی رفتار با کسائی رو که از اونا خیلی هم خوش مون نمیاد، بیاموزیم، تجربه رضایتمندانه ای نصیب مون میشه و به خودمون ثابت می کنیم که می تونیم بر مشکلات زندگی فائق بیاییم.

۶. وارد بحث وجدل نشید

بعضی وقتا، اگه مسئله رو آزاد کنیم خیلی آسون تره. هر چیزی ارزش وقت و انرژی گرانبهای آدم رو نداره. باید از خودتون بپرسید که واقعا می خواید با طرف مقابل وارد بحث شید یا بهتره انرژی و توجه خود رو وقت کار و زندگی خود بکنین؟

پتل می گه بهترین راه واسه یافتن جواب این سوال اینه که بررسی کنین و ببینین مسئله دلخواه همیشگیه یا اتفاقی به وجود اومده؟ کم کم از بین میره یا بدتر می شه؟ اگه بدتر می شه بهتره انرژی خود رو واسه حل هرچه زودتر اون صرف کنین. اما اگه اتفاقی به وجود اومده و همیشگی نیس، به احتمال زیاد خودبه خود از بین خواهد رفت.۷. حالت دفاعی به خود نگیرید

اگه فردی همیشه شما رو تحقیر می کنه و یا بر عیوب و نواقص تون توجه داره به اون حمله نکنین. بدترین کاری که می تونین در این شرایط بکنین اینه که حالت دفاعی به خود بگیرین. عوضش بهتره دوربین رو روی اون زوم کنین و از اون بپرسید که چه مشکلی با شما داره؟ چرا همیشه از شما ایراد میگیره و یا تحقیرتان می کنه؟

اگه دارن به شما زور میگن و به اصطلاح قلدری می کنن رُک به اونا بگید. اگه توقع دارن به اونا احترام بذارن باید بدونن که واسه دریافت احترام باید به شمام احترام بذارن. دکتر بریت بروگارد، روان شناس، در یکی از پستای psychologytoday.com می گه که غیبت، زورگویی و قلدری در محل کار روشی واسه بیان قدرت و قدرت طلبی بر دیگرانه. (در اینجور مواردی واسه اینکه حق تون پایمال نشه، بهتره با روشای مقابله با افراد زورگو آشنا باشین.)

اگه می خواید فردی با شما موافقت کنه، ترفندهای روان شناختی خاصی وجود دارن که می تونین از اونا استفاده کنین. تحقیقات نشون دادن که هنگام بیان مخالفت خود با فرد مقابل باید سریع تر از حدمعمول سخن بگید تا اون وقت کمی واسه پردازش گفته هاتون داشته باشه. اما اگه می خواید موافقت خود رو به کسی اعلام کنین با اون آهسته سخن بگید تا پیام تون رو خوب دریافت کنه.

۸. یادتون باشه که شما کنترل شادی تون رو در دست دارین نه بقیه

اگه شخصی واقعا روی اعصاب آدم باشه، به سختی میشه تصویر کلی رو نگریست و واقع بین بود. اما نباید به بقیه اجازه داد تا موفقیت و شادی آدم رو محدود کنن. اگه نظرات بقیه واقعا به شما برمی خورد از خودتون بپرسید چرا این طوره. نسبت به چیزی حساس هستین و یا در مورد چیزی در محل کار استرس دارین؟ اگه آری، تمرکز خود رو بر اون چیزها متمرکز کنین نه گلایها و انتقادات بقیه.

شما می تونین بر احساسات خود تسلط داشته باشین، پس سعی کنین از مقایسه خود با بقیه خودداری کنین. درعوض، تموم دستاوردهای خود رو به خودتون یادآوری کنین و نگذارید بقیه، فقط به این خاطر که بخشی از روزتون رو تیره و تار کردن تا ابد بر شما سلطه پیدا کنن.
92

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *