ارتباط برقرار کردن با مخاطبان سخنرانی

ارتباط برقرار کردن با مخاطبان سخنرانی

نوامبر 5, 2018 Off By edame

 

پیش‌بینی سوالات مربوطه
متاسفانه خیلی از مدرسین و سخنران‌ها رو می‌بینم که با وجود اینکه هر سری به خاطر یک‌سری سوالات به چالش کشیده می‌شند باز هم دست به هیچ کاری نمی‌زنند.
این ربطی به حرفه‌ای بودن یا نبودن نداره.
اگر سوالی واقعا در حوزه تخصصی ما باعث می‌شه که ذهن مخاطب ما رو درگیر خودش کنه ما باید بریم و این سوالات رو پیدا کنیم و از طرفی هم جواب خوب و واضحی برایش پیدا کنیم.
و اگر هم نیاز هست که ما خودمان را به روز نگه داریم، حتما حتما باید این کار رو از طریق مطالعه و یا آموزش‌های تکمیلی انجام دهیم.
این که هر سری از یک سوارخ گزیده بشیم اصلا جالب نیست و ما بعنوان یک سخنران یا مدرس باید سوالات احتمالی را در حوزه تخصصی خودمون پیدا کنیم و به آونها جواب واظحی بیان کنیم.
اگر پیدا کردن این سوالات کمی سخت هست می‌توانید از دوستان و هم رشته هایی خودمان کمک بگیریم تا سوالات این‌چنینی را استخراج کنیم.
به شما قول می‌دم اگه برای هر سوالی که پیدا می‌کنید ده تا پانزده دقیقه زمان بزارید برای یافتن راه حلش می‌تونید این چالش رو به یک فرصت برای خودتون تبدیل کنید و دیگه هم از این حراس نداشته باشید که اگه از من فلان سوال رو بپرسند و نتونم جواب بدم چی میشه.
شاید یکسری سوالات باشه که ما از اونها متنفر باشیم، به هر حال باید سراغ این‌جور سوالات هم رفت تا خیلی قدرتمند ظاهر بشیم.
علاوه بر این ممکن هست که مخاطب‌ها کارهای عجیب و غریبی انجام بدند. ما حتی می‌تونیم پیش‌بینی این کارهای عجیب و غریب هم انجام بدیم.
البته در بیشتر مواقع ثابت شده، هیچ وقت بدترین چیزی که فکر می‌کنیم، اتفاق نمی‌افته.
مثلا تا حالا چند بار دیدیدیا برای شما اتفاق افتاده که مخاطب ها به سخنران گوجه فرنگی پرت کنند؟ (این‌ها ساخته ذهن ماست و از طرفی هم توی این فیلم‌ها زیاد این موضوع رو مشاهده کردیم)
به هر حال ما باید یکسری اتفاقات پیش‌بینی نشده رو برای خودمون مشخص کنیم و یک راه حل برایش پیدا کنیم.